ZŁOTO­-ORLA SOBOLEWSKI. Wyobraź sobie biżuterię swoich marzeń
26.12.2015

NAZYWAM SIĘ MACIEJ SOBOLEWSKI.

Maciej SobolewskiMaciej Sobolewski Jestem… wciąż młody, radosny, zdolny i szczęśliwy. Osiągnąłem, co chciałem, i mam pięcioro wnucząt.

Pochodzę z Warszawy. Z wykształcenia jestem metalurgiem. Kiedy skończyłem studia na AGH w Krakowie i zrobiłem specjalizację pierwszego i drugiego stopnia, rozpocząłem przygotowania do doktoratu. Przypadek czy też zrządzenie losu zmieniły jednak moją zawodową karierę.

Pewnego dnia, wracając do domu, spotkałem w tramwaju kolegę z podstawówki. Opowiedział mi, że umarła mu mama i zostawiła w spadku pracownię jubilerską, którą on zdecydował się dalej poprowadzić. Pracował już wcześniej w tym fachu i zdobył pewne doświadczenie. Z ciekawości wybrałem się do niego kilka razy z wizytą i bardzo spodobało mi się to, co robił. Postanowiłem wtedy dowiedzieć się czegoś więcej o złotnictwie.

Zacząłem pracować po 16 godzin na dobę, bo po ośmiu godzinach pracy na etacie w Instytucie Mechaniki Precyzyjnej jeździłem do pracowni kolegi i dorabiałem, sprzątając i pomagając mu. Przy okazji uczyłem się fachu. Z czasem zatrudnił mnie jako swojego ucznia. Pracowałem u niego trzy lata, do czasu aż zrobiłem papiery czeladnicze. Potem robiłem w kilku innych pracowniach. Wciągnąłem też do złotnictwa swojego szwagra i pomogłem mu otworzyć pracownię jubilerską w Nowym Dworze Mazowieckim pod Warszawą. Sam też zacząłem się nosić z takim zamiarem, ale szukałem lokalu w Warszawie, ponieważ chciałem być blisko Okręgowego Urzędu Probierczego. Udało mi się podnająć w pracowni krawieckiej przy ulicy Orlej trzy i pół metra kwadratowego. Zwiozłem tam swoje narzędzia i maszyny. Ze względu na znikomy metraż zająłem się przede wszystkim naprawą biżuterii. Miałem coraz więcej zleceń i po jakimś czasie pani krawcowa zgodziła się odstąpić mi cały lokal. Wreszcie zacząłem pracować na swoim, a kiedy gorseciarka z sąsiedniego lokalu przeszła na emeryturę, przejąłem pomieszczenie po niej i połączyłem lokale. Tak powstała siedziba firmy, w której jesteśmy już 32 lata.

Początkowo nie było łatwo ze sprzedażą, jeździłem więc po Polsce z towarem. Nie był to najlepszy pomysł, ponieważ nie mogłem wystarczająco pilnować interesu na miejscu. Wróciłem do usług i produkcji dla indywidualnych klientów. Z czasem zaczęła mi pomagać żona, a nasze trzy córki przypatrywały się uważnie temu, co robię, i pomału wchodziły w temat. Była ku temu niejedna sposobność, ponieważ wciąż rozmawialiśmy w domu o pracowni.

Karolina, najstarsza córka, jest absolwentką geologii; ukończyła w Antwerpii kursy oceny diamentów, a potem zdobywała wiedzę dotyczącą kamieni kolorowych. Karolina całym sercem zaangażowała się w pracę firmy i jest w niej ciągle obecna. Średnia córka, Marta, pracuje z nami zimą, ponieważ latem jest przewodnikiem wycieczek zagranicznych po Polsce i Europie. Najmłodsza, Helenka, prowadzi swoją szkołę językową, za to jej mąż Marcin pracuje z nami i sprawuje pieczę nad techniczną stroną pracowni. Pracuje z nami też mąż Karoliny – Paweł. Zajmuje się obecnością naszej firmy w Internecie, komunikacją z klientami i wszystkimi sprawami komputerowymi. Młodzi, jak to młodzi, mają swoje nowatorskie pomysły. Paweł myśli nawet o komputerowym projektowaniu biżuterii. Osobiście preferuję tradycyjną ręczną pracę. Ale nie upieram się przy swoim, bo świat się zmienia, a wraz z nim oczekiwania klientów. Dobrze, że w naszej firmie pracuje tyle młodych osób, bo są one siłą napędową zmian. My, starsi, nie zawsze podzielamy ich zachwyt nowościami, bywamy wobec nich bardziej zdystansowani, ale to naturalna kolej rzeczy.

Praca w złocie sprawia mi ogromną przyjemność. Mam trochę zdolności artystycznych. Myślę, że to u nas rodzinne, ponieważ moja siostra Maka Gadowska jest utalentowaną malarką. Zmysł artystyczny połączył się u mnie z rzetelnymi podstawami technicznymi, które zdobyłem podczas studiowania metalurgii. Ta mieszanka umożliwiła mi pełną pasji przygodę ze złotnictwem. Jednak dobrze pamiętam, że kiedy postanowiłem tak diametralnie zmienić swoją drogę zawodową, dla moich bliskich był to szok. Zdenerwowany ojciec powtarzał: „Synu, skończyłeś dobre studia, masz dobrą pracę, przed tobą kariera naukowa, na koncie publikacje, a teraz rzucasz to wszystko i zaczynasz od sprzątania pracowni jubilerskiej?!”. Rozumiałem ten sprzeciw i niepokój, ale kierowałem się zasadą, że w życiu trzeba robić to, co naprawdę się lubi. A właśnie topienie złota, odlewanie i kształtowanie go sprawiały mi wielką frajdę. Znajomość metalurgii i przeróbki plastycznej, którą zdobyłem na studiach, pozwoliły mi też na ręczną pracę z platyną. Wykonuję ją jako jeden z nielicznych jubilerów w Warszawie. To trudny i bardzo wymagający metal, ale praca z nim daje wiele satysfakcji.

Mojej żonie też się nie podobało, że zająłem się złotnictwem. Mieliśmy już wtedy dzieci, więc nieraz narzekała, że chociaż tak dużo pracowałem, nie było pieniędzy na dom. Prawdą jest, że wszystko, co zarabiałem, inwestowałem w narzędzia i maszyny.

Własną firmę otworzyłem w 1983 roku. Było ciężko, ponieważ to nie był sprzyjający czas dla takiej działalności. Jestem wdzięczny mojej żonie, że pomimo licznych obiekcji okazała mi wtedy dużo wsparcia. Żona ukończyła matematykę na UW i dzięki temu mogła mi pomóc w rozliczeniach podatków i w całej tej niewdzięcznej papierkowej pracy. Przyjmowała też zlecenia i wydawała towar klientom, załatwiała liczne sprawy w biurach i urzędach. Stanowiło to dla mnie wielkie wsparcie i przynosiło ulgę, bo nigdy nie miałem cierpliwości do czepiających się o wszystko urzędników. Kiedy wspominam te pierwsze lata działalności naszej firmy, widzę, jaka panowała wówczas straszna biurokracja. Mimo że to była moja pracownia, byłem zobowiązany pisać do urzędu gminy podanie o urlop czy też możliwość zamknięcia pracowni o wcześniejszej godzinie. Zazwyczaj tego nie robiłem i dostawałem kary. Musiałem też prowadzić ścisły rejestr przerobu złota. Wpisywałem do niego każdy wyrób i rozliczenie, ile materiału dostałem, ile zrobiłem, a ile wydałem. Wciąż przychodziły do nas kontrole z urzędu probierczego. Ważyli to, co było w pracowni, łącznie z opiłkami, i sprawdzali, czy nie ma ubytku albo czy nie mam w pracowni własnego złota. Czasami przychodzili narzeczeni i przynosili świnki (złote carskie pięciorublówki), żeby im zrobić obrączki. Nie wolno mi było przyjmować monet, ale miałem prawo przyjąć złom, więc przy nich przecinałem te złote monety, a wtedy był to już złom. Na szczęście jakoś przetrwaliśmy w tej groteskowej rzeczywistości i, chociaż teraz można się z niej śmiać, wtedy dawała się nam ona mocno we znaki. Dzisiaj mogę jeździć po giełdach całego świata i kupować, co mi się żywnie podoba.

Za to konkurencja jest dziś znacznie silniejsza. Niestety, także ta nieuczciwa, która pojawia się na bazarach i czasami na portalach aukcyjnych. Ludzie dają się nabrać, bo chcą kupić przede wszystkim tanio i szybko. Często nie zdają sobie sprawy, że ta potęga taniości jest złudna. Co z tego, że przedmiot jest tani, skoro wykonany został w najniższej – szóstej – próbie złota, czyli 333, a więc jego wartość jest bardzo znikoma. W średniowieczu złotnicy i pszczelarze nie składali przysięgi przed sądem, bowiem ich fach zaświadczał o uczciwości. To smutne, jak niewiele z tej zasady pozostało.

Z nieuczciwą konkurencją zawsze wygrywałem jakością, na którą stawiałem od samego początku. Jakość i uczciwość to drogowskazy naszej firmy. Tyle lat przepracowałem i nigdy nie było nawet jednej skargi czy pretensji na jakość mojej pracy. Klienci i koledzy z branży mają do mnie zaufanie, ja pracowałem na nie całe lata. Dzięki temu mamy wielu stałych klientów, i to od lat. Niedawno przyszła do mnie moja pierwsza klientka, której dzieci i wnuki też z czasem zostały moimi klientami.

Każdy złotnik ma swój styl i swoją estetykę. Moją ulubioną epoką w historii biżuterii jest secesja. Zebrałem wiele albumów jej poświęconych, zwiedziłem niejedną wystawę. Cenię biżuterię wyjątkową, wykonaną z precyzją i nawiązującą do najlepszych tradycji zdobnictwa. Nie przemawiają do mnie szokujące zestawienia łamiące tradycyjne konwencje. Moje propozycje spodobały się wielu osobom. Niektórzy klienci decydują się na gust i doświadczenie złotnika, a inni od początku do końca mają sprecyzowane oczekiwania. Klient zdający się na mój gust był dla mnie zawsze największym wyzwaniem, ponieważ staram się zrobić coś jeszcze piękniejszego, niż się spodziewa.

W tym zawodzie człowiek uczy się całe życie, ale tak jest pewnie we wszystkich profesjach, bo kto stoi w miejscu, ten się cofa. Nawet złoto jest dziś inne, ponieważ do stopu dodają inne materiały niż kiedyś. A to oznacza, że trzeba z tym złotem inaczej pracować. Całą zdobytą wiedzę staram się przekazywać młodym. Nawet w codziennych rodzinnych rozmowach wciąż rozmawiamy o firmie. Nie ma u nas podziału na czas pracy i czas dla rodziny. Firma jest nieustannie obecna w naszych myślach i dyskusjach, nie da się jej zostawić przed progiem domu. Nasi pracownicy też są zżyci z firmą, kiedy ktoś zacznie z nami pracować, zostaje na długo. Dwoje naszych pracowników jest z nami już ponad 20 lat.

Nigdy nie miałem wątpliwości, że córki przejmą firmę. Od małego słuchały naszych rozmów i żyły życiem firmy. Rzeczywistość przerosła moje oczekiwania, bo pojawili się też zięciowie chętni do współpracy. Jestem szczęśliwy, że mój i żony dorobek nie poszedł na marne. Wielu moich kolegów­-złotników zazdrości mi tego i narzeka, że ich dzieci wybrały inną drogę, i trzeba było zamykać firmę. Swój obszar działań z przyjemnością przekazałem zięciowi Marcinowi. Początkowo byłem wobec niego bardzo wymagający. Obserwowałem, jak pracuje, często go poprawiałem i zwracałem mu uwagę. Z pewnością było to dla niego trudne, bo dołączył do naszej rodziny i musiał się uczyć, na jakich zasadach ona funkcjonuje. Kiedy zobaczyłem, z jaką otwartością przyjmuje to, co mówię, choć nie zawsze się ze mną zgadzał, z radością skonstatowałem, że będzie dobrym następcą. Nie odczuwam ciśnienia, aby decydować o wszystkim. Bazujemy w rodzinie na zasadzie wzajemnego zaufania i uczciwości. Współpracujemy zgodnie, a ja pomału przekazuję wszystko młodemu pokoleniu. Pracuję raz, dwa razy w tygodniu, dzięki czemu znajduję wreszcie czas na swoje pasje. Niedawno wybrałem się motorem na wyprawę po Bałkanach. Z żoną robimy wycieczki rowerowe po Polsce. Za to młodzi pracują bardzo intensywnie, nie licząc godzin i energii, które wkładają w firmę. I bardzo dobrze, bo tak trzeba, jeśli chce się mieć radość z pracy.

Osiągnąłem satysfakcję zawodową. Zorganizowałem kilka własnych wystaw, byłem na wystawach ogólnopolskich, a także w Berlinie i Moskwie. Zdobywałem nagrody i medale. Nie muszę już nikomu niczego udowadniać. Mogę się za to cieszyć, że to, co zbudowałem z żoną z takim wysiłkiem, przeszło w ręce moich dzieci i teraz one się realizują.

 

NAZYWAM SIĘ KAROLINA SOBOLEWSKA.

Karolina SobolewskaKarolina Sobolewska Jestem instruktorką nurkowania, przewodniczką miejską po Warszawie, pilotem wycieczek po Europie, certyfikowanym rzeczoznawcą diamentów, operacyjną szefową w Złoto­-Orla. A do tego żoną i mamą trójki dzieci.

Pamiętam z dzieciństwa, z jakim zainteresowaniem słuchałam rodzinnych rozmów o naszej firmie. Brat mojej mamy też pracuje w branży jubilerskiej. Kiedy przychodził do rodziców, siadałam w kąciku i słuchałam ich opowieści o klientach, zamówieniach czy technicznych stronach wyrobu biżuterii. Przesiąkałam tematem złotnictwa od dziecka i marzyłam, żeby się tym w przyszłości zajmować. Tata brał zlecenia do domu i, kiedy pracował, przyglądałam mu się z ciekawością. Mieliśmy wiele książek oraz albumów dotyczących biżuterii. Oglądałam je z moją siostrą Martą i razem uczyłyśmy się z nich estetyki, różnych stylów i form. Zachwycałyśmy się precjozami na zdjęciach i wybierałyśmy najpiękniejsze, udając, że jesteśmy księżniczkami. Marzyłam, żeby w przyszłości robić takie piękne rzeczy. Marzenie się spełniło, a po drodze poznałam jeszcze parę innych fascynujących dziedzin i zajęć.

W klasie maturalnej zafascynowało mnie nurkowanie. Dwadzieścia lat temu ta przygoda wymagała znacznie więcej samozaparcia niż dzisiaj. Nauce nurkowania trzeba było poświęcić ogrom energii i sił, ponieważ nie było odpowiedniego sprzętu. Jedyne, na czym można było polegać, to własne umiejętności. Dlatego intensywne przygotowania do obozu nurkowego trwały cały rok. Wcale mnie to nie zrażało i z zapałem ćwiczyłam. Był nawet moment, że zaczęłam wiązać swoją przyszłość z nurkowaniem. Zrobiłam w tym celu po maturze uprawnienia instruktorskie, przechodząc po kolei wszystkie etapy – nurkowanie morskie, suche, wrakowe i podlodowe.

Po zdaniu matury wyjechałam na rok do Francji. Studiowałam tam historię sztuki oraz literaturę francuską, pracowałam jako fille au pair i grałam w siatkówkę w drużynie uniwersyteckiej. Po roku skończył mi się kontrakt w pracy; ponieważ zarobiłam przez ten czas trochę pieniędzy, a moją pasją już wtedy były podróże, ruszyłam na wyprawę autostopem po Francji.

Zadzwoniłam w międzyczasie do rodziców z prośbą, żeby złożyli moje papiery na taki wydział, gdzie nie będzie egzaminów. Nie chciałam kontynuować historii sztuki, bo te studia wydawały mi się za mało konkretne. Jestem osobą praktyczną i zdecydowaną, wolę realne doświadczenie od teorii i dywagacji. Zdecydowałam się na geologię. Najbardziej podobały mi się studenckie praktyki – wyprawy do kopalni, nauka, jak wyglądają złoża, wyjazdy w góry i poznawanie ich struktur.

W czasie studiów odkryłam kolejną pasję i poszłam na intensywny kurs przewodnika po Warszawie organizowany przez PTTK. Uczyli nas najlepsi przewodnicy i varsavianiści. Przewodnictwo i pilotaż wycieczek pokazały mi, że przestrzeń Warszawy, w której żyję od dziecka, jest niezwykle bogata i wielowymiarowa. Za tym, co w niej na co dzień widzimy, kryją się kolejne odsłony historii i niezwykłych zdarzeń. To miasto w swoim bogactwie doświadczeń przypomina mi fraktal. Bardzo polubiłam pracę przewodnika i pilota wycieczek. Miałam grupy polskie, francuskie i angielskie. W związku z tym intensywnie rozwijałam znajomość języków obcych. Zostałam też pilotem wycieczek w Europie. Mogę powiedzieć, że czas studiów maksymalnie wykorzystałam na rozwój oraz zdobywanie wiedzy i doświadczenia.

Dzisiaj jestem znacznie bardziej ograniczona czasowo. Mam troje małych dzieci w wieku siedmiu, czterech i pół i dwóch lat. Poświęcam im każdą chwilę wolną od pracy. Podróże i kolejne doświadczenia muszą poczekać.

W naszą rodzinną firmę jestem zaangażowana od wielu lat. Jeszcze będąc na studiach, kiedy rodzice wyjeżdżali na wakacje, ja przejmowałam pieczę nad interesem.

Geologia, na którą trafiłam w sumie dzięki przypadkowi, okazała się strzałem w dziesiątkę. Dała mi mocne podwaliny do znajomości kamieni szlachetnych. Dzisiaj odpowiadam właśnie za tę część naszej działalności. Jestem też specjalistką od diamentów. Dzięki studiom geologicznym moja znajomość kamieni szlachetnych jest zaawansowana i wszechstronna. Wiem wszystko nie tylko o ich parametrach, ale też o procesach, w jakich powstają, i miejscach ich występowania na całym świecie. Na co dzień klienci nie potrzebują ode mnie aż tak zaawansowanej wiedzy, ale jeśli ktoś jest zainteresowany kamieniami, z przyjemnością odpowiadam na wszystkie pytania. W ferworze zajęć domowych i rodzinnych myślę o firmie. Ostatnio szukałam prezentu urodzinowego dla syna i przy okazji znalazłam drobniutkie siteczko do mycia diamentów.

Formalnie to mama i moja siostra Marta są właścicielkami firmy Złoto­-Orla, a o mnie można powiedzieć, że jestem operacyjną szefową. Myślę o firmie przede wszystkim pod kątem rozwoju, a nie doraźnego zysku. Kiedy wyszłam za mąż, postanowiłam zrezygnować z pilotażu wycieczek zagranicznych. Przepracowałam więc ostatnie miesiące rezydentury we Francji i zdecydowałam się zająć pracą w naszej rodzinnej firmie. Nie chciałam już dłużej jeździć po świecie jako rezydent, bo takie długie rozstania nie służą związkowi. Zdarza się, że teraz też wyjeżdżam na różnego rodzaju kursy doszkalające, ale są one raczej krótkie. Skończyłam kursy o diamentach i kamieniach kolorowych w Polsce i za granicą. Nadal się uczę, ponieważ jubilerstwo wymaga nieustannego poszerzania wiedzy. Na szczęście mamy wspaniałą opiekunkę do dzieci, dzięki której możemy z mężem spokojnie pracować.

Mąż ma swoją firmę, ale jednocześnie współpracuje z nami w zakresie graficznego wizerunku Złoto­-Orla. Dobry PR, który mamy, jest w dużej mierze jego zasługą. Dzielę się z mężem wszystkimi swoimi pomysłami i wątpliwościami związanymi z rozwojem firmy. Ponieważ jest dokładny i ma analityczny umysł, precyzyjnie poznaje temat, zanim podejmie decyzję. Dzięki temu jestem pewna, że jeżeli już coś mi radzi, to jest to najlepsza rada z możliwych.

Wciąż myślę o wielu zmianach i udoskonaleniach, żeby maksymalnie zwiększyć możliwości obsługi klientów. Terminowość, jakość i zadowolenie klienta to podstawa handlu i usług. Trzeba pamiętać, że zadowolony klient o swoich wrażeniach powie jednej osobie, a niezadowolony poskarży się dziesięciu.

W tej chwili pracujemy nad programem komputerowym usprawniającym i porządkującym organizację naszej firmy. Chcielibyśmy, żeby był to program autorski, bo te dostępne na rynku nie satysfakcjonują nas w pełni. Przygotowania trwają dość długo, ponieważ moi rodzice nie są do końca przekonani do tego, żeby cały zasób wiedzy o firmie i jej możliwościach znalazł się w komputerze. Nie dziwię się ich oporom. Tata założył i rozwijał ten biznes w czasach, kiedy każdą informację można było wykorzystać przeciw obywatelowi. Z kolei mama pracowała w wojsku jako programista przy programach symulacji lotów i wie, do czego są zdolne programy komputerowe. Staramy się rodzicom wytłumaczyć, że dziś czasy są inne i bez działania w przestrzeni Internetu żadna firma się nie rozwinie.

 

Rodzina i pracownicy, rok 2015Rodzina i pracownicy, rok 2015

 

Kolejnym elementem innowacyjnym, o którym myślę, jest powiększenie lokalu. Poszerzymy też nasz park maszynowy, a tym samym zwiększymy ofertę. Dzięki wyjazdom i różnym kontaktom wciąż obserwuję nowe tendencje w jubilerstwie i najciekawsze rzeczy staram się oferować naszym klientom.

Podstawą naszej pracy jest zaufanie – nie tylko to, którym darzą nas klienci, ale też panujące między wszystkimi osobami pracującymi w naszej firmie. Bywa, że trzymam w ręku kamień wartości domu. Klienci często powierzają mi bardzo cenne rzeczy i zdarza się, że nawet nie chcą pokwitowania. W naszej branży słowo jest ważniejsze od umów, podpisów czy pieniędzy. Ale na wiarygodność trzeba sobie porządnie zapracować. W naszej firmie pracujemy na nią od ponad 30 lat.

Myślę, że nasza zgodna rodzinna współpraca w dużej mierze wynika z tego, jak nas wychowali rodzice. Spędzałyśmy z nimi dużo czasu, zabierali nas na wspaniałe, długie wyprawy. To wykształciło głęboką więź. Dostałyśmy od rodziców bliskość, zaufanie i poczucie, że zawsze możemy na nich liczyć. Teraz, kiedy jesteśmy dorosłe, w naszych relacjach pojawiła się partnerska serdeczność. Nikt u nas nie zgrywa wielkiego szefa, wszyscy ciężko, ale i z prawdziwą pasją współpracujemy.

Może to kwestia charakteru, a może też sił wyniesionych z domu, ale zawsze miałam pozytywne podejście do życia i wiele energii do działania. Słabość i rezygnacja bardzo szybko udzielają się wszystkim wokół, więc nawet jak mam gorszy dzień, staram się nie roztaczać złej energii. Zwątpienie czy narzekanie nigdy nie przyniosło nikomu nic dobrego. Do problemów podchodzę kreatywnie, a wyzwania mnie inspirują.

Mam wiele planów i marzeń. Chciałabym wciąż udoskonalać podział ról w naszej firmie, która utrzymuje cztery rodziny i pracowników, więc wymaga nieustannej pracy nad jej logistyką. Chciałabym też, żeby sukcesja w naszej firmie przebiegała płynnie i sprawnie, a moja mama była o wszystko spokojna i wreszcie zajęła się realizacją swoich marzeń i podróżami. Planuję tak rozwinąć naszą działalność, aby firma Złoto­-Orla była rozpoznawalna w Europie, a może nawet na świecie. Dlatego dążymy do stworzenia szerokiej oferty rzeczy robionych na zamówienie. W powodzi masowej produkcji indywidualne wyroby mają dużą wartość. Chodzi mi także po głowie rozwinięcie firmy we franczyzę, co umożliwiłoby dotarcie z naszymi produktami do jak najszerszego grona klientów.

Chcemy zainwestować w drukarkę 3D, która pozwoli wiernie odwzorować nie tylko nasze projekty, ale też pomysły klientów, a nawet ich dzieci, ponieważ myślimy o zaproszeniu do współpracy najmłodszych. Chciałabym, żeby dzieci mogły zaprojektować zawieszkę czy kolczyki w prezencie dla swojej mamy. Pomysł ten poddał mi mój najstarszy syn, który narysował kolię z szafirem, rubinem i diamentem oprawioną w złoto i platynę, i nalegał, abym to kiedyś zrobiła. Marzy mi się, aby w naszym sklepie dzieci mogły oglądać kamienie szlachetne pod mikroskopem, poznawać rzeczy piękne i unikatowe i dzięki temu kształcić swój zmysł estetyczny. Takie doświadczenie może je uchronić przed bylejakością i tandetą.

Nie boję się konkurencji i nie traktuję jej jako wroga. Wręcz przeciwnie – lubię konkurencyjne firmy i, jeśli tylko można, podpatruję, co robią, i uczę się od nich. Przysłowie mówi: „Zgoda buduje, niezgoda rujnuje”. Życzę ludziom jak najlepiej, więc powodzenie konkurencji mnie cieszy. Więcej dobrego wyniknie z życzliwości i współpracy niż z podejrzliwości i wzajemnego zwalczania się. Pracuję z cennymi metalami i kamieniami szlachetnymi. Na co dzień otaczają mnie piękne rzeczy. Chcę, żeby ta aura piękna i wartość rozciągała się na pracę naszej firmy i kontakty z klientami.


Opowieści - okładka

Źródło:
Publikacja powstała w ramach projektu partnerskiego Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. U. Hoffmann, M. Jaszewska, M. Zawadka, „Firma rodzinna. Opowieści polskich przedsiębiorców”, Warszawa: PARP, 2015, http://www.parp.gov.pl