TARABUK. Spotkania z innym, a w efekcie z samym sobą
26.12.2015

NAZYWAM JAKUB BUŁAT. 

Jakub BułatJakub Bułat Jestem szczęśliwym człowiekiem, szczęśliwym synem, ojcem i dziadkiem, który z trudem i potykając się, ale znajduje czas na pracę i rodzinę.

Tarabuk powstał wiosną 2005 roku. W tamtym okresie straciłem pracę, a że miałem na utrzymaniu dwoje dorastających dzieci i żonę, musiałem jak najszybciej wyjść z tej trudnej sytuacji. Jakakolwiek myśl o szukaniu zatrudnienia budziła moje liczne obawy i niechęć. Jednocześnie zdawałem sobie sprawę z tego, jak nikłe szanse na znalezienie pracy ma 50-latek.

Rozważaliśmy ze znajomymi różne możliwości wspólnego biznesu, ale żadna z nich nie przypadła mi do gustu. Miałem już pewne doświadczenie w tym względzie, bo w wieku ponad 30 lat współprowadziłem ze znajomymi firmę. Przedsięwzięcie nie było jednak udane; upadło.

Tym razem z wielkim zapałem myślałem o uruchomieniu księgarni. Przez długie lata pracowałem w wydawnictwach podręcznikowych, gdzie zdobyłem duże doświadczenie i osiągnąłem wysoką pozycję zawodową. Temat książek był nieustannie obecny w moim życiu.

Pomysł omawiałem z żoną i dziećmi. Byliśmy zgodni, że nasza księgarnia powinna mieć aneks kawiarniany. Od samego początku moje dzieci były żywo zaangażowane w ten projekt. Kiedy straciłem pracę, wykazały się zaradnością i samodzielnością i od razu zaczęły pracować. Córka jako opiekunka do dziecka, a syn w prywatnej drukarni.

Tworząc Tarabuka, podzieliliśmy się zadaniami. Postanowiliśmy, że księgarnia będzie czynna siedem dni w tygodniu po dwanaście godzin, od 10.00 do 22.00. Ponieważ sami nie dalibyśmy rady tego zrealizować, tym bardziej, że córka i syn jeszcze się uczyli, zatrudniliśmy do pomocy znajomych i przyjaciół naszych dzieci. Dzięki temu od początku firmę tworzyły dwa pokolenia, co miało i ma duży wpływ na jej charakter.

Myślę, że trwałość i siła projektu, jakim jest Tarabuk, w dużej mierze wynikają z tego, że u jego podłoża leży nie tylko moja pasja do czytania książek i zajmowania się nimi, ale też – a nawet przede wszystkim – to, że jest to firma rodzinna. Taka firma w czasie kryzysu potrafi zacisnąć pasa jak żadna inna.

Jedną z zalet naszej księgarni jest bardzo duży wybór książek, które oferujemy klientom. Ma na to wpływ moje wykształcenie antropologa kultury. Studiowałem w szczęśliwym dla tego kierunku okresie. Zespół młodych pracowników naukowych z szerokimi horyzontami zapoznawał nas nie tylko z podręcznikami uniwersyteckimi; czytaliśmy Biblię, współczesne powieści, w których odnajdowaliśmy wzory kultury pierwotnej, sięgaliśmy po dzieła filozofów, utwory z obszarów semiotyki, strukturalizmu, literaturoznawstwa i fenomenologii. To wszystko wyznaczało pewną ścieżkę, której jestem do dziś wierny i która ma wpływ na dobór oferowanych u nas publikacji. Cieszę się, że klienci doceniają tę ofertę. Najogólniej mówiąc, interesuje mnie życie w samym jego rdzeniu, te obszary, w których spotykają się ze sobą różne doświadczenia i tworzą nową jakość. Takie właśnie pogranicze kultur jest ukazywane przy pomocy wielu lektur i spotkań organizowanych w Tarabuku. Uważam, że niekonwencjonalność, działania wbrew stereotypom, wartości intelektualne i marzenia tworzą kreatywny tygiel będący dobrym gruntem do działalności biznesowej.

Z czasem wyszliśmy poza typową ofertę księgarni z kawiarnią i dzięki różnorodnym projektom tworzymy nowatorską przestrzeń kultury. Proponujemy odwiedzającym nas gościom debaty, wykłady, cykliczne spotkania, takie jak Sokrates Cafe, filozofowanie stoickie, psychologiczne i antropologiczne analizy fabuł. Jesteśmy otwarci na pomysły innych; niektóre z nich stały się początkiem różnych spotkań i stałych imprez w Tarabuku.

Kiedyś jedna z klientek zasugerowała nam, że w Warszawie brakuje oferty kulturalnej dla czterolatków. Odpowiedzieliśmy na tę uwagę od razu i już od dziewięciu lat regularnie odbywa się u nas Tarabajanie – co niedzielę zapraszamy dzieci, aby wysłuchały opowiadanych bajek, a potem wzięły udział w warsztatach plastycznych. Dzięki temu, że baśnie są opowiadane, a nie czytane, między opowiadającym i dziećmi tworzy się szczególna więź. Opowiadamy bajki różnych narodów, a warsztaty przeprowadzamy przy użyciu naturalnych materiałów, takich jak kamienie, piórka czy liście, z których dzieci tworzą przedmioty korespondujące z treścią wysłuchanej bajki. Bardzo nam zależy, aby nasi najmłodsi goście poznawali to, co prawdziwe i naturalne, a nie plastikową bezduszną rzeczywistość.

Misją Tarabuka jest umożliwianie odwiedzającym nas osobom spotkania z inną kulturą i tradycją, z innym człowiekiem, a w efekcie – z samym sobą. Chcemy pokazać naszym gościom, jak ważny – nawet niezbędny i jednocześnie cudowny – jest rozwój duchowy. Celowo unikam popularnego dziś określenia „rozwój osobisty”, bo może się ono różnie kojarzyć. Wolę mówić o rozwoju duchowym, do którego dochodzi się dzięki relacjom z innymi ludźmi, przez co nie jest egoistyczny i zawsze odbywa się we wspólnocie. Myślę, że to, co robimy w Tarabuku, daje impuls do takiego rozwoju i wspiera go.

Obecnie pracujemy we troje z żoną i córką. Syn z czasem zrezygnował i zajął się swoją karierą inżynierską. Jeszcze do niedawna nie myślałem o tym, że jesteśmy firmą rodzinną. Moi rodzice byli typowymi pracownikami naukowymi, dla których wartości mieszczańskie nie były szczególnie ważne. Wychowałem się jako jedynak w domu, w którym życie rodzinne pomału zamierało. W swoim życiu staram się pielęgnować i pogłębiać relacje rodzinne.

W naszej rodzinnej tradycji mamy pewne doświadczenia przedsiębiorczości. Ojciec mojej mamy miał przed wojną sklep kolonialny przy placu Inwalidów na warszawskim Żoliborzu. Dziadek umarł, kiedy byłem małym chłopcem, ale dzięki wspomnieniom mamy dowiedziałem się, jak pieczołowicie dbał o swoje interesy. Jeździł w rodzinne strony (pochodził z Łomżyńskiego) i aż tam szukał dostawców, żeby mieć dla swoich klientów jak najlepszy, wyjątkowy towar.

Odkąd zacząłem myśleć o Tarabuku jako firmie rodzinnej, uświadamiam sobie potencjał kryjący się w niej i wyzwania wynikające z tego faktu. Rodzinna współpraca znacznie bardziej sprzyja duchowemu rozwojowi niż praca w zewnętrznych firmach. Dochody i zawodowe ambicje przestają być najważniejsze, na pierwszy plan wysuwa się fakt, że rodzina tworzy coś wspólnie, wzmacniając więzi. Oczywiście pod warunkiem że rodzina dobrze funkcjonuje. W przeciwnym razie taka firma jest narażona na upadek. Jaka by jednak relacja wewnątrzrodzinna nie była, ważne jest, że można na siebie liczyć. W rodzinnej firmie każdy pracuje ze świadomością, że robi coś dla wspólnego dobra, coś obarczonego większą odpowiedzialnością i wiążącego się z głębszym zaangażowaniem.

Zakładając Tarabuka, nie miałem świadomości, z jakim wyzwaniem się mierzę. To było bardzo ciekawe doświadczenie, przede wszystkim jego charakter egzystencjalny. Prowadząc własną działalność, wciąż trzeba sobie radzić z przeciwnościami losu, nieustannie podejmować nowe wyzwania i konfrontować się z własnymi ograniczeniami, takimi jak zwątpienie czy obawy.

Praca w takiej firmie nie jest wolna od komplikacji, ponieważ relacje zawodowe bywają zakłócane przez różne emocje z obszaru relacji rodzinnych. W zewnętrznej firmie są jasno przydzielony obszar obowiązków i określone konsekwencje za ich niewykonanie. Wiadomo też, jak należy zwracać się do przełożonych. W firmie rodzinnej dużo trudniej egzekwować wykonanie obowiązków i rozliczać z wykonanych zadań. W pewnym sensie jesteśmy wzajemnie swoimi zakładnikami.

To, że pomimo różnych trudności zewnętrznych i wewnętrznych wciąż trwamy w Tarabuku, poczytuję sobie za nasz największy sukces. Zasadą nadrzędną dla firmy rodzinnej jest to, aby trwać, nawet gdy nie ma materialnego zysku. Oczywiście dobrze jest uzyskiwać wysokie dochody, ale one nie są priorytetem. Prawdziwym sukcesem jest zbudować markę, a nam to się udało. Przychodzą do nas stali klienci, przychodzą rodzice z dziećmi, które mogą nie tylko oglądać książki, ale też je dotykać i czytać. Kiedyś ośmioletni chłopiec, wybiegając z Tarabuka, krzyknął: „Nie wiedziałem, że księgarnia może być taka fajna!”. Była to dla mnie wielka nagroda.

Miłość do książek wyniosłem z rodzinnego domu. Mimo niewielkiego metrażu mieszkania jeden z naszych pokoików był po brzegi wypełniony książkami, które stały na specjalnie zbudowanych regałach sięgających od podłogi aż po sufit. Cały ten księgozbiór budził mój szacunek i wielki apetyt. Obiecywałem sobie, że kiedy dorosnę, będę dużo czytał, a wtedy poznam wielkie tajemnice. Dziś może już nie patrzę tak naiwnie na sens lektury, ale nadal wierzę, że jakaś zasadność w tym oczekiwaniu jest.

W naszej chrześcijańskiej tradycji słowo ma szczególne znaczenie. Odsłania tajemnicę i prawdziwy sens życia. Dlatego słowo pisane i czytane ma tak wielką wartość. Doceniam też słowa wypowiadane, bo one mają moc budowania relacji międzyludzkich. Odkrywam w sobie kolejną pasję – spotkania i rozmowy z ludźmi. U nas w rodzinie mówiło się, że Bułatowie to serdeczni i otwarci ludzie. Po ojcu odziedziczyłem inteligencję emocjonalną, która jest bardzo pomocna w takich przedsięwzięciach jak Tarabuk, gdzie podstawą działania są spotkania z ludźmi i gromadzenie ich wokół siebie.

Na początku działalności Tarabuka naszymi klientami byli znajomi i przyjaciele. Dzięki nim wieść o nietypowej księgarni niosła się i przychodzili kolejni klienci. Większość naszych pracowników to klienci, którzy z czasem zdecydowali się na pracę u nas. Opieramy się głównie na pracy studentów. Na początku naszego istnienia ktoś napisał, że Tarabuk to „fajna knajpka inteligencka”. Rzeczywiście, proponowana przez nas oferta książkowa skierowana jest do ludzi chcących pogłębiać wiedzę, rozwijać się intelektualnie i duchowo.

Tarabuk to miejsce dla wielu pokoleń. Przychodzą do nas starsze osoby, które mówią, że w innych kawiarniach źle się czują, ponieważ odnoszą wrażenie, że są lekceważone i wręcz „wypychane” z nich wzrokiem. Przychodzą też uczniowie i studenci oraz rodzice z dziećmi, kobiety ciężarne. Stworzył się rodzinny klimat, dzięki któremu każdy znajduje dla siebie miejsce.

Nieustanny rozwój Tarabuka i kształt, jaki przybrał nasz projekt, świadczą o tym, że jeżeli z determinacją i pasją realizuje się swoją misję, niemożliwe staje się możliwe. Za każdym razem, kiedy to sobie uświadamiam, czuję się szczęśliwy. Marzę o tym, żeby Tarabuk był coraz ciekawszym miejscem przyciągającym wiele osób. Chciałbym, żeby nasz kraj się rozwijał, i myślę, że w dużej mierze rozwój ten zależy od rozwoju firm rodzinnych. To one są podstawą życia i rozwoju lokalnych społeczności.

 

NAZYWAM SIĘ ANNA BUŁAT­-ŚWITAŁA. 

Anna Bułat‑ŚwitałaAnna Bułat‑Świtała

Jestem spełnioną trzydziestolatką, menedżerką, mamą, artystką i panią domu. Mam apetyt na więcej!

Kiedy tata przedstawił nam swój pomysł założenia księgarnio­-kawiarni, byłam na pierwszym roku studiów. Całą rodziną zajęliśmy się dopracowaniem szczegółów tego przedsięwzięcia i wdrożeniem związanych z nim planów w życie. Dlatego czuję się dziś bardziej współzałożycielką i współtwórczynią Tarabuka niż jego ewentualną sukcesorką. Poświęciłam temu miejscu wiele czasu i wysiłku. Pracy było tyle, że byłam zmuszona wziąć urlop dziekański. Byłam wówczas na Indywidualnych Międzywydziałowych Studiach Humanistycznych. To bardzo ambitny „multikierunek” wymagający intensywnej pracy i skupienia, nie byłam więc w stanie pogodzić czasochłonnych zajęć z intensywną pracą w Tarabuku.

Na początku wszyscy musieliśmy być non stop tutaj – podtrzymywać to miejsce i siebie nawzajem na duchu. Odczuwałam silne zmęczenie, widziałam też, ile cały ten wysiłek kosztuje rodziców. Tata okropnie schudł. Bardzo się o niego martwiłam, do czasu kiedy wreszcie rzucił palenie. Mama była wykończona fizyczną pracą – nie dość, że miała normalne dyżury za barem, to jeszcze zostawała czasami na noc, by coś poprawić czy dopasować (nowy pokrowiec na kanapę, zasłony i tym podobne rzeczy związane z wystrojem).

Wierzyłam i nadal głęboko wierzę w to, że nasza obecność zawsze napełnia Tarabuka dobrą energią. Odnoszę wrażenie, jakby bez nas coś się rozmywało, atmosfera nie była już tak pozytywnie naładowana – nasze pańskie oko właścicieli nie tylko tuczy tarabukowego konia, ale spaja całe to niesamowite przedsięwzięcie w sensowną i spójną całość.

W początkowym okresie działalności naszej księgarnio­-kawiarni przychodziłam do pracy nawet siedem razy w tygodniu, a potem w zależności od tego, jak układały się moje inne sprawy; bywałam w miarę możliwości raz częściej, raz rzadziej, do momentu kiedy skończyłam dwadzieścia sześć lat i zaczęłam pracować w Tarabuku na pełen etat.

Od samego początku byłam skoncentrowana przede wszystkim na tworzeniu oferty kawiarnianej. Księgarnią zajmuję się już w mniejszym stopniu, ale ze względu na moje zainteresowania naukami społecznymi staram się dbać o ciekawą i obszerną ofertę z zakresu feminizmu i gender studies. Odkąd zostałam mamą, dbam też o stan półki dla rodziców.

W prowadzeniu kawiarni współpracuję z mamą. Obie staramy się oferować naszym klientom nie tylko ciekawe, ale też oryginalne smaki. Goście znajdą tu między innymi wymyślne ciasta (na przykład bezę z mango, tort jaglany czy ciasta wegańskie), koktajle strukturalne, w skład których wchodzą świeże owoce, przyprawy, ziarna, a do tego przykładowo sok z brzozy – wszystko to nie dość, że zdrowe, to naprawdę smaczne. Mamie marzy się stworzenie oferty restauracyjnej, ja skłaniam się raczej ku niestandardowym rozwiązaniom, zdrowym koktajlom i bezglutenowym ciastom, czyli przekąskom.

Od początku pracy w Tarabuku zarządzałam sporym zespołem osób. Przeprowadzałam rekrutacje i układałam grafik. Było to naprawdę duże wyzwanie dla młodej, niedoświadczonej osoby, jaką wówczas byłam. Kierowałam kilkunastoosobowym zespołem pracowników. W skład naszej ekipy wchodzili studenci pracujący na kilka zmian dwa, trzy razy w tygodniu, przez co rotacja była wielka i mieliśmy spory problem z jej zatrzymaniem. Po wielu kolejnych próbach stworzenia stałego zespołu wreszcie udało mi się osiągnąć taki stan. Zadanie nie było łatwe, bo szefowałam własnym kolegom i koleżankom. Przychodziłam do pracy na różne zmiany, a ponieważ studiowałam bardzo blisko, wpadałam do Tarabuka również w czasie przerw i po zajęciach. Zatrudniałam swoich rówieśników, a czasem i osoby o kilka lat starsze ode mnie. Zwracanie im uwagi i kierowanie nimi, motywowanie ich oraz wszelkie zachowania związane z zarządzaniem zespołem nie były dla mnie łatwe, tym bardziej że nie dysponowałam wiedzą na ten temat. Zdana byłam tylko na moje wyobrażenia; działałam intuicyjnie.

Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Przede wszystkim przewodzę zespołowi ludzi młodszych ode mnie, a zdobyte przez te wszystkie lata doświadczenie i wiedza pozyskana dzięki projektowi Firmy Rodzinne dają mi możliwość świadomego i planowego działania. Doświadczenia i wiedza to duże wartości, wciąż korzystam też z intuicji, bo praca z ludźmi polega nie tylko na ustanawianiu czystych reguł i jednoznacznych zasad. Współpracując z innymi, trzeba umieć nawiązać zdrowe i dobre relacje, potrafić wyczuć każdą z osób, jej nastroje, emocje, temperament, i w odpowiedni sposób włączyć te elementy w proces kierowania zespołem.

Doświadczenie, które zdobyłam, nie powoduje bynajmniej, że moja praca w Tarabuku przebiega całkowicie bezproblemowo. Chwilami dość trudno współpracuje mi się z rodzicami. Zdaję sobie sprawę, że nie we wszystkich firmach rodzinnych poziom tego rodzaju trudności jest taki sam. Nasze relacje rodzinne powodują, że czasami bywa ciężko. Być może dlatego, że momentami brakuje nam wyraźnego podziału obowiązków i jednoznacznego określenia, kto jest w Tarabuku szefem. Każdy z nas chciałby mieć wpływ na całość! Co prawda, to tata założył firmę jako jednoosobową działalność gospodarczą, ale z kolei mama od samego początku wkładała i nadal wkłada w ten projekt mnóstwo czasu, energii i wysiłku. Nasze relacje są bardziej skomplikowane – biznesowa zależność przeplata się z układem rodzinnym, co widać na przykład wtedy, kiedy kłócę się z mamą o jakąś koncepcję, a ona zarzuca mi, że się wymądrzam, że powinnam szanować jej zdanie, bo matkę trzeba szanować.

Wszystkie te sytuacje wytwarzają ogrom emocji, ale jestem przekonana, że gdy rodzina razem współpracuje na takim czy innym polu, siłą rzeczy zawsze dochodzi do tarć. Nie ma możliwości, aby wszystko przebiegało gładko i bezkonfliktowo. Ważne, by sobie uświadamiać źródła problemu, nazywać go po imieniu i przede wszystkim nie stronić od rozmów na trudne tematy.

Natomiast plusem pracy w firmie rodzinnej jest to, że chętnie się wzajemnie zastępujemy, kiedy jedno z nas jest chore, nawet jeśli dowiadujemy się o jego niedyspozycji kilka godzin przed rozpoczęciem pracy. To niemożliwe w zewnętrznych firmach. Tam nikt nikomu nie będzie aż tak szedł na rękę, bo liczy się efekt, sukces, zyski, a nie wzajemne wspieranie się w razie konieczności. Mam małe dziecko i w związku z tym mało czasu na pracę, przez co nigdzie nie znalazłabym odpowiednich dla siebie warunków zatrudnienia.

Krótko po urodzeniu córki byłam obecna w firmie właściwie przez cały czas, tyle że nieoficjalnie. Nie wiedziałam, że tak trudno będzie mi przejść na urlop macierzyński i zostawić na boku sprawy Tarabuka. Były przecież obszary, które należały tylko do mnie. Trudno mi było nagle porzucić budowany latami zespół, chciałam mieć na wszystko wpływ, być na bieżąco i działać! Z czasem okazało się jednak, że opieka nad małym dzieckiem i jednoczesne wykonywanie obowiązków zawodowych to trochę za dużo, tym bardziej że musiałam jeszcze wtedy zrobić dyplom (po nieskończonych studiach humanistycznych zdałam na zaoczne projektowanie biżuterii na łódzkiej ASP). W tej sytuacji zdecydowałam się na prawdziwą przerwę od pracy w Tarabuku. Kiedy wróciłam do niego po około półtora roku, zastałam nowy zespół, w związku z czym muszę teraz odbudować swoją pozycję lidera. Na szczęście pomaga mi w tym wiedza zdobywana na obecnych studiach.

W lutym 2014 roku podjęłam półtoraroczne studia podyplomowe z innowacyjnego zarządzania firmami rodzinnymi, które są przeznaczone dla dorosłych dzieci właścicieli firm rodzinnych i umożliwiają zdobycie kompetencji menedżerskich. Studenci nabywają umiejętność zarządzania poprzez design thinking, czyli świadome projektowanie rozwiązań dla konkretnej firmy, jej wartości, kultury i struktury. Studiuję już pół roku i widzę, jak dużą inspiracją są dla mnie te zajęcia. Na każdym zjeździe pojawiają się tematy otwierające mi oczy na mnóstwo ciekawych rzeczy z różnych dziedzin. Poznaję nowe sposoby zarządzania i mam nadzieję, że dzięki nim lepiej będę budowała swój zespół. Zajęcia z design thinking czy metodologii pracy zmuszają do myślenia o firmie jako pewnej całości, a jednocześnie o poszczególnych aspektach jej działania. Nikt nie proponuje nam na tych zajęciach gotowych rozwiązań, natomiast wiedza, którą otrzymujemy, uczula na nowe aspekty prowadzenia biznesu. Prowadzenie kawiarni to bardzo ciężka praca, absorbująca, nieznająca ram czasowych. Kadra menedżerska jest nieustannie pod telefonem. W tej działalności niezbędna jest kreatywność.

Stworzyliśmy Tarabuka dziewięć lat temu, ale tak naprawdę każdego dnia tworzymy go na nowo. Dlatego prócz pracowitości i konsekwencji w realizowaniu planów trzeba mieć w tego typu działaniach ciągłą chęć podejmowania nowych wyzwań i umysł otwarty na innowacje. Z kolei organizowanie w Tarabuku imprez wymaga cierpliwości i skrupulatności. Planując konkretne projekty i przedsięwzięcia, trzeba je umiejscowić na tle całościowej wizji miejsca i w długiej perspektywie czasowej. Nie jest łatwe to jednoczesne skupianie się na ogóle i szczególe, ale wielozadaniowość jest cechą, którą można w sobie z czasem wyćwiczyć. W praktyce wygląda to tak, że równolegle robię rozliczenia dla księgowej, przygotowuję dla niej dokumenty, zajmuję się umowami dla pracowników, wymyślam menu do kawiarni, prowadzę nasz profil na Facebooku, pracuję nad PR­-em Tarabuka, umawiam spotkania i składam wnioski o dotacje. Jak widać, intensywnie ćwiczę podzielność uwagi, co ma swoje dobre strony, ale trzeba przyznać – bywa męczące.

 

Od lewej: Jakub Bułat, Anna Bułat, Anna Bułat‑ŚwitałaOd lewej: Jakub Bułat, Anna Bułat, Anna Bułat‑Świtała

 

Przy takim natężeniu zajęć ciężko mi znaleźć czas na inne sprawy i dodatkową aktywność. Na szczęście, pracując w Tarabuku, czuję się spełniona w obszarze kreatywności. Kiedy robiłam dyplom z projektowania biżuterii, całkowicie się poświęciłam temu tematowi i przez ponad rok nie pracowałam w Tarabuku. Dziś już nie zajmuję się biżuterią. To pasja, która wymaga czasu i odpowiedniego sprzętu. Odkładam sobie tę przygodę na inny czas. Nadal jednak tematy związane ze sztuką czy plastyką są mi bliskie.

W najbliższych planach mamy zorganizowanie cyklu spotkań poświęconych ilustracjom książek dla dzieci. W ramach tego projektu odbędzie się wystawa prac polskich ilustratorów i spotkania z nimi. Realizuję tym działaniem swoją misję zmiany panującego w Polsce przekonania, jakoby dzieci potrzebowały słodkiej, kolorowej i banalnej w formie estetyki i taką preferowały. Przygotowując ten projekt, spotykam się z artystami, profesorami ASP, a jednym z wystawców będzie mój mąż, który wydał książeczkę dla dzieci (Konrad Świtała, Zwierzątka, Kraków 2013; wyróżnienie Polskiej Sekcji IBBY).

Mówimy, że Tarabuk jest kawiarnią dla dorosłych z dziećmi. Dlatego zagospodarowaliśmy przestrzeń w sposób odpowiedni również dla maluchów, które świetnie się u nas czują. W każdą niedzielę o 12.30 mogą posłuchać u nas baśni z różnych stron świata, a potem zrobić jakiś niezwykły przedmiot czy zabawkę.

Główny nurt naszej działalności adresowany jest jednak do dorosłych. Organizujemy różne spotkania dyskusyjne, filozoficzne, autorskie, muzyczne. Współpracuje z nami wiele organizacji pozarządowych – w każdą pierwszą środę miesiąca odbywają się u nas spotkania warszawskiego koła Inicjatywy Firm Rodzinnych.

Gdybym miała powiedzieć w kilku słowach, czym jest dla mnie Tarabuk, odpowiedziałabym, że jest przygodą, lekcją, dziełem mojego życia. Tutaj poznałam smak odpowiedzialności, sukcesu, radzenia sobie z nowymi wyzwaniami, a także porażki. Nieustannie uczę się wiele o życiu w relacjach z ludźmi – to prawdziwa szkoła, w której zdobywanie doświadczenia sprawia mi frajdę i satysfakcję. W Tarabuku poznałam dwie ukochane przyjaciółki, z którymi spotykam się do dziś, mimo że dawno już u nas nie pracują. Współpracując z rodzicami, nauczyłam się szacunku i jestem dumna z tego, co udało nam się wspólnie stworzyć, mimo tylu różnic w podejściu, wizjach czy poglądach.

Każdy z nas wnosi do Tarabuka to, co ma w sobie najcenniejszego: tata wizję i ducha, mama spontaniczność i ciepło, a ja chyba przede wszystkim młodzieńczość i świeżość pomysłów. Mogę powiedzieć, że Tarabuk w jakiś sposób jest moim pierwszym dzieckiem…

Teraz jestem po raz drugi w ciąży i trudno mi pogodzić się z myślą, że będę musiała znów wszystko zostawić i na czas urlopu macierzyńskiego stracić kontrolę nad moimi obszarami w firmie. Na pewno będzie mi trudniej niż dotychczas pogodzić pracę z opieką nad dwójką małych dzieci. Czas pokaże, jak sobie dam z tym radę.


Opowieści - okładka

Źródło:
Publikacja powstała w ramach projektu partnerskiego Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. U. Hoffmann, M. Jaszewska, M. Zawadka, „Firma rodzinna. Opowieści polskich przedsiębiorców”, Warszawa: PARP, 2015, http://www.parp.gov.pl