SUPER POWER. Z nami zabłyśniesz w towarzystwie
26.12.2015

NAZYWAM SIĘ DARIUSZ OSIŃSKI. 

Dariusz OsińskiDariusz Osiński Jestem pomysłodawcą, założycielem i właścicielem firmy Super Power. Z wykształcenia jestem inżynierem mechanikiem.

W moim rodzinnym domu nie było tradycji przedsiębiorczości. Ojciec po wojnie przyjechał do Polski z Ukrainy, natomiast moja matka była rodowitą warszawianką.

Zanim dołączyłem do firmy teściów, do wprowadzenia stanu wojennego w 1981 roku pracowałem w Centralnym Związku Spółdzielni Nie­widomych jako specjalista do spraw jakości. Trzynastego grudnia straciłem pracę i nie mogłem liczyć na żadną inną. Nie czuję się szczególnym kombatantem, nie działałem w strukturach solidarnościowych, ale też nie do końca byłem uległy wobec ówczesnego systemu. Po prostu za dużo mówiłem, zwłaszcza o tym, co mi się nie podoba w ustroju socjalistycznym. Prawdą też jest, że nie bardzo chciało mi się wracać na państwową posadę, nie podobało mi się uwiązanie etatem i praca od 8 do 16. Tuż przed stanem wojennym, w 1981 roku, moi teściowie założyli firmę produkującą korki i kapiszony. Moja teściowa Jadwiga Baumil nadzorowała produkcję, a teść Tadeusz rozwoził towar po odpustach. Zatrudniłem się w firmie teścia i początkowo zająłem się dystrybucją i zaopatrzeniem. Musiałem sobie znaleźć własny obszar działania, ponieważ praca z teściami nie należała do łatwych. Czas między 1981 a 1989 rokiem odznaczał się nieustannymi brakami w zaopatrzeniu. Ja zaś działałem tak, że zawsze surowca miałem pod dostatkiem. Dzięki zdobytemu wcześniej na państwowych posadach doświadczeniu wiedziałem, jak się poruszać w dość specyficznej socjalistycznej rzeczywistości. Opracowałem własny system zaopatrzenia, który zapewnił mi dostateczną ilość surowca. A bywało, że miałem go nawet w nadmiarze. W PRL­-u każda firma występująca o chloran potasu (utleniacz) dostawała go znacznie mniej, niż potrzebowała. Zatrudnialiśmy wówczas cztery osoby i nasze moce przerobowe były oczywiście większe niż oferowany przez państwo przydział. Na szczęście nikt z urzędników nie wnikał, po co komu chloran, a ponieważ wokół Warszawy działało wiele spółdzielni rzemieślniczych, objechałem wszystkie z nich i w każdej poprosiłem, aby wystąpiła o przydział chloranu potasu. W ten prosty sposób staliśmy się posiadaczami odpowiedniej ilości surowca. Wtedy trzeba było umieć obchodzić różnego rodzaju bezmyślne ograniczenia i utrudnienia.

W 1989 roku, kiedy skończył się komunizm, ku mojemu zaskoczeniu okazało się, że ustawa Wilczka i Rakowskiego z końca 1988 umożliwiała szybką i bezproblemową rejestrację firmy. Nie trzeba było żadnego zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej, wystarczało się tylko zarejestrować. To była bardzo liberalna ustawa, która zezwalała wszystkim robić wszystko. Paradoksalnie jednak ta ustawa w nas uderzyła. Nasza produkcja korków i kapiszonów została potraktowana jak produkcja materiałów wybuchowych. A wtedy nie wydawano jeszcze żadnych zezwoleń i koncesji na produkcję materiałów wybuchowych i obrót nimi. W jednej chwili znaleźliśmy się w próżni. Stare zezwolenia przestały działać, a nowych jeszcze nie było. W związku z tym przez rok z formalnego punktu widzenia działaliśmy w zawieszeniu. W końcu korki i kapiszony zostały zaklasyfikowane do zabawek, a nie – jak wcześniej – do produktów rolniczych. Ponieważ sprzedaż zabawek pirotechnicznych była zabroniona, w 1990 roku postanowiliśmy zamknąć nasz warsztat. Pojechałem wtedy do Niemiec do kuzynki, z którą wybraliśmy się na targi zabawek w Norymberdze. Tam zainteresowały nas fajerwerki. Postanowiliśmy importować je do Polski. Zostaliśmy pierwszą w Polsce hurtownią artykułów pirotechnicznych.

Głównym argumentem przemawiającym za rozszerzeniem asortymentu korków i kapiszonów o fajerwerki było przeświadczenie, że odbiorcami będą ci sami klienci. Z czasem okazało się, że nie było to takie proste. Pojawili się za to nowi kontrahenci zza wschodniej granicy. Dzisiaj prowadzimy eksport między innymi do Austrii, na Białoruś i do krajów bałtyckich.

W 1992 roku, kiedy otworzyliśmy nasz pierwszy sklep przy ulicy Brzeskiej, całkiem nieźle funkcjonował już handel na Stadionie Dziesięciolecia. Zdecydowaliśmy się na tę lokalizację ze względu na bliskość Dworca Wschodniego i bazaru Różyckiego. Początkowo wszyscy handlujący na odpustach albo sprzedający fajerwerki do Rosji zaopatrywali się na tym właśnie bazarze. Nie byliśmy dla nikogo konkurencją, ponieważ wszyscy kupowali u nas. Działaliśmy jako hurtownicy, w minimalnym stopniu prowadząc także sprzedaż detaliczną. Oferowaliśmy w naszym sklepie tylko fajerwerki. Ten punkt przy bazarze trochę nas wypromował. Przez długi czas naszymi głównymi klientami byli handlarze z Rosji, Ukrainy i Białorusi. Handel nie był wtedy obłożony ryzykiem, ponieważ istniała tylko jedna forma sprzedaży – za gotówkę. Nie było opóźnionych form płatności, przelewów, za duże partie towaru płaciło się od razu – walizką pieniędzy. Pod tym względem to byli łatwiejsi klienci niż dzisiejsi. Realia życia w bloku socjalistycznym wszędzie były podobne, więc w czasach przemian nie mieliśmy problemu z porozumieniem się z kontrahentami zza wschodniej granicy. Przyjeżdżali do nas kupujący ze wszystkich prawie republik postradzieckich, nawet z Kaukazu. Kiedyś mieliśmy klienta z Kaliningradu, Rosjanina pochodzenia koreańskiego. Ile miał pieniędzy, tyle ładował do samochodu i przyjeżdżał do nas po towar. Kiedyś zajechał do nas w Wigilię o 19, nie uprzedziwszy nas o tym, ponieważ zobaczył, że ten dzień w kalendarzu jest zaznaczony na czarno. Myślał, że to jest normalny dzień pracy. Wtedy pierwszy raz przydało nam się to przygotowane wolne miejsce przy stole.

Informacja o naszych produktach rozchodziła się pocztą pantoflową. Wysyłaliśmy wtedy towar właściwie wszędzie, nawet na Ural. Trzeba przyznać, że w tamtych czasach handel był zdecydowanie prostszy. Nasz asortyment składał się z około 50 pozycji, sprzedawało się gdzieś 20–30; dla porównania – dzisiaj mamy w ofercie blisko 300 pozycji.

W pewnym momencie byliśmy już dobrze rozpoznawani przy Brzeskiej i dobrze się tam czuliśmy. Nasze dwie ekspedientki dogadywały się z lokalnymi złodziejaszkami, okoliczni mieszkańcy wpadali do sklepu, zaprzyjaźnili się z obsługą, ale nigdy nic się nie stało, nikt nam niczego nie ukradł. Moja żona wykazała się wielką pomysłowością, aby zapewnić naszemu sklepowi bezpieczeństwo. Chodziła od sklepu do sklepu przy Brzeskiej i pytała, kto jest w okolicy największym oprychem. Zgłosił się Tomek: miał 150 centymetrów wzrostu i tyle samo w barach. Został naszym ochroniarzem, a jego kobieta została zarejestrowana jako pracownica (nigdy nie przyszła do pracy). W ten sposób nie mieliśmy najmniejszych problemów z bezpieczeństwem.

W miarę rozwoju firmy zaczęliśmy się zastanawiać nad budową hali magazynowej na fajerwerki, która byłaby postawiona zgodnie z obowiązującymi przepisami. To miał być pierwszy w Polsce magazyn budowany z takim zamysłem, dlatego proces projektowania i uzyskiwania zezwoleń trwał dość długo, bo aż dwa lata. Wszyscy urzędnicy bali się podejmować decyzje ze względu na bezprecedensowy charakter budowli.

 

Maria i Dariusz Osińscy, Grzegorz Kuc, Magdalena Rytel‑KucMaria i Dariusz Osińscy, Grzegorz Kuc, Magdalena Rytel‑Kuc

 

Początkowo przywoziliśmy towar z Niemiec i Holandii. Pierwszy kontener przyjechał do nas z Niemiec. Nie było nas wtedy stać na import z Chin, ponieważ tam się kupowało na kontenery, a my jeszcze nie dysponowaliśmy potrzebnymi pieniędzmi. Po raz pierwszy towar w Chinach kupiliśmy w 1992 roku. Namiar dał nam zaprzyjaźniony klient z Holandii. To była nasza pierwsza – moja i żony – wyprawa do Chin. Działała tam już wtedy pierwsza prywatna firma handlująca fajerwerkami. Na miejscu znaleźliśmy jeszcze inne firmy, w tym państwowe, które zajmowały się dystrybucją i sprzedażą fajerwerków, ale najmocniej związaliśmy z przedsiębiorstwem Panda. Ten wyjazd był nie lada wyzwaniem. Pojechaliśmy tam w marcu, w porze deszczowej. Nie dość, że lało, to jeszcze było zimno. Hotel, w którym się zatrzymaliśmy, nie miał ani ogrzewania, ani ciepłej wody. Co trzy dni jeździliśmy do hotelu w innej miejscowości, żeby wziąć kąpiel. Rozmowy trwały długo, ponieważ objeżdżaliśmy wiele różnych fabryk, a że porządnych dróg tam wtedy nie było, podróż jeepami trwała bardzo długo. Musieliśmy pożyczyć samochody z napędem na cztery koła, bo tylko takimi dało się pokonać tamtejsze wertepy. Dziś te odległości przejeżdża się w niecałą godzinę, a wtedy jechaliśmy cztery. Nasze handlowe wyprawy do Chin zawsze mają ten sam schemat. Najpierw jest spotkanie w biurze firmy, rozmowy na temat ewentualnej współpracy, a potem firma organizuje dla nas prezentację fajerwerków, która się odbywa w nocy i trwa około czterech godzin.

Musieliśmy nauczyć się, co wolno sprowadzać do Polski, do Europy, jakie są warunki importu i jakie ograniczenia. Wprowadzenie prawa unijnego spowodowało, że część fajerwerków dostępnych wcześniej dla każdego kupującego dzisiaj jest na liście produktów koncesjonowanych. Teraz regularnie jeździmy do Chin, w zależności od liczby zamówień i zapotrzebowania rynku. Mieliśmy nawet kiedyś taką myśl, żeby nauczyć się chińskiego, ale na razie ją porzuciliśmy.

Kiedy wchodziła europejska norma CE, musieliśmy jeździć częściej, ponieważ trzeba było wytłumaczyć naszym chińskim partnerom, na czym będą polegały wprowadzone normy i jak będą kontrolowane. Nie od razu byli w stanie zrozumieć zawiłości języka unijnych przepisów. NormaCE dotyczy produktu i ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa jego używania. Wszelkie wątpliwości z naszej strony wyjaśnialiśmy w Instytucie Mechaniki Precyzyjnej w Warszawie, który ma uprawnienia do nadawania certyfikatów. Produkty bez oznaczenia CE, wyprodukowane przed wprowadzeniem tej normy, możemy sprzedawać do końca 2017 roku. W latach 90. XX wieku było znacznie mniej przepisów i regulacji prawnych dotyczących produktów i działania firmy niż dzisiaj. Teraz poruszamy się w gąszczu przepisów i cały czas wchodzą nowe. Nie ma roku, żeby nie pojawiły się kolejne. Ale już przywykliśmy do tych zmian.

Kiedy rozpoczynałem własną działalność, wydawało mi się, że jej największą wartością jest wolność. Dzisiaj muszę przyznać, że to nie do końca jest wolność, o jakiej marzyłem. Oczywiście miałem i mam poczucie dużej swobody, niezależności od cudzych wymagań i kaprysów, ale na przykład, mimo że firmę prowadzę już tyle lat, nadal jest mi trudno wygospodarować czas na urlop, a o pracy myślę na okrągło. Plusem jest, że nikogo nie muszę prosić i pytać o pozwolenie na odpoczynek.

Nasze urlopy są zawsze ściśle związane z rytmem pracy w firmie. Około pierwszego grudnia nastaje u nas naprawdę gorący czas, wtedy dajemy wszystkie ręce na pokład i pracujemy bez wytchnienia. Z końcem roku kalendarzowego urywa się też sezon handlowy i mogę wygospodarować sobie chwilę wolnego. Oczywiście są jeszcze zwroty towaru i rozliczenia z klientami, ale jest już znacznie spokojniej. Dlatego zazwyczaj w okolicach drugiego stycznia zaczynam się zastanawiać, gdzie by tu pojechać na narty. Korzystamy także z żoną z naszych regularnych wyjazdów do Chin, ponieważ tworzenie kolekcji naszej oferty wymaga pieczołowitych konsultacji z producentami fajerwerków. Po wyprawie biznesowej zazwyczaj jeździmy nurkować do Malezji albo Tajlandii.

Nasza firma zarejestrowana jest w Michałowicach, w miejscu, gdzie kiedyś była produkcja korków i kapiszonów. Tam też przywiozłem pierwszy towar z Niemiec. Dzisiaj mamy trzy punkty – poza Pęcicami jest jeszcze magazyn za Grójcem (Maciejówka), który jest nastawiony na współpracę z marketami. I tam także odbywa się koncesjonowanie i wysyłanie towaru. W Pęcicach obsługujemy klientów eksportowych oraz hurtownie. Natomiast w siedzibie w Michałowicach prowadzimy sprzedaż internetową i obsługę mniejszych klientów hurtowych.

Na szczęście nie dotknęły nas skutki kryzysu gospodarczego, za to teraz odczuwamy fluktuacje dolara na Białorusi. Dolar skoczył u nich tak wysoko, że nie są w stanie zamawiać tyle towaru, ile kupowali wcześniej. Litwa, Łotwa i Estonia są w strefie euro, więc współpraca z nimi jest znacznie stabilniejsza. W firmie osobami najbardziej zaangażowanymi w pracę jesteśmy ja i moja córka. Żona i zięć też mają swoje obszary działania. Żona zajmuje się sprawami reklamy i śledzeniem zmian w przepisach prawnych. Moje działki to import i eksport. Korzyścią takiej rodzinnej współpracy jest przede wszystkim to, że o wszystkim możemy szczerze i otwarcie rozmawiać. Nie muszę stosować żadnych specjalnych technik, żeby komuś coś zakomunikować, zastanawiać się, co i jak powiedzieć, żeby nie urazić zwierzchników, a osiągnąć swój cel. Rozmawiamy ze sobą w sposób otwarty i naturalny. Ta łatwość komunikacji jest wielką wartością, a często rozumiemy się bez słów. Oczywiście tak bliska współpraca ma też mankamenty. Większa niż gdzie indziej otwartość i spontaniczność czasami prowadzi do kłótni o drobiazgi. Wiadomo, że w rodzinie łatwiej okazujemy emocje, które w zewnętrznych relacjach staramy się kontrolować. Przyznam, że kiedyś nie widziałem wartości wynikających z rodzinności naszej firmy. Wydawało mi się nawet, że firmy korporacyjne mają przewagę nad rodzinnymi. Że z samego założenia lepiej działają. Uważałem, że brak emocjonalnych powiązań między współpracownikami umożliwia jaśniejsze i prostsze funkcjonowanie. Dzisiaj jestem zdania, że warto w firmie rodzinnej stosować mechanizmy korporacji. Przede wszystkim należy przenieść stamtąd jasno wytyczone procedury i czytelnie zakreślony podział zadań i obowiązków. W naszej firmie do ustalenia procedur działania doszliśmy stosunkowo późno. Równie dużo czasu zajęło nam jasne i jednoznaczne określenie celów działania. Wszystkie firmy, które z nami konkurują w zakresie sprzedaży fajerwerków, również są firmami rodzinnymi, ale przewiduję, że za jakiś czas na nasz rynek wejdą korporacje z tej branży. Im dokładniej poznamy zasady działania takich firm i nauczymy się według nich postępować, tym lepiej to dla nas rokuje, ponieważ dziś naszym największym problemem i wyzwaniem jest konkurencja. Prowadząc firmę rodzinną, trzeba zdawać sobie sprawę z jej potencjału, ale i ze słabych stron. Uważam, że trochę za późno wprowadziliśmy korporacyjne metody działania, ale naszą siłą jest to, że jako rodzina jesteśmy w stanie przetrwać niejeden kryzys.

Myślę, że naszym największym sukcesem jest to, że się utrzymaliśmy na rynku i jesteśmy rozpoznawalni, a nasze produkty mają renomę. Cieszę się też, że moja praca sprawia mi przyjemność, bo wciąż bardzo lubię oglądać fajerwerki. Jesteśmy zaangażowani w to, co robimy, i nie traktujemy tego tylko zarobkowo. Nigdy nie zdarzyło nam się sprzedać towaru, do którego nie bylibyśmy przekonani. Nie korzystamy z podejrzanych ofert, żeby kupić byle co za grosze i sprzedać z dużym zyskiem. Jeśli lubi się to, co się robi, nie ma wewnętrznego przyzwolenia na bylejakość. Pomału zaczynam się z firmy wycofywać, proces sukcesji przebiega jasno, co jest o tyle prostsze, że nasza córka Magda jest jedynaczką. Teraz chciałbym się zająć eksportem w branży spożywczej do Chin.

 

NAZYWAM SIĘ MAGDALENA RYTEL­-KUC i jestem współwłaścicielką i dyrektorem zarządzającym w firmie Super Power.

Z firmą jestem związana od wczesnego dzieciństwa, ponieważ zakład produkcyjny dziadków znajdował tuż obok naszego domu. Czasami jako dziecko byłam angażowana w pomoc w działalności. Mieszkaliśmy w Michałowicach, które były bardzo specyficzną gminą. Podobnie jak w Łomiankach, tu także w co drugiej posesji mieszkał – jak to się wtedy nazywało – „prywaciarz”. Rodzice niewielu moich szkolnych kolegów pracowali na państwowych posadach, więc na wycieczki z klasą chodziliśmy do przeróżnych zakładów prywatnych.

Od wczesnego dzieciństwa stykałam się z ekonomią i rachunkami. Mój dziadek ze strony taty, który całe życie był księgowym, również na emeryturze pracował i prowadził księgowość ogródków działkowych. Dawał mi do zabawy różne formularze związane z księgowością. Miałam na przykład amerykankę, czyli wielką księgę rachunkową wielkości połowy stołu, i olbrzymie drewniane liczydła. Kiedyś dziadek z tatą urządzili zawody, kto szybciej coś policzy – tata liczył na kalkulatorze, a dziadek na liczydłach. No i dziadek wygrał. Z kolei mama studiowała ekonomię w SGH, więc moja droga zawodowa ułożyła się naturalnie. Podjęłam studia w pierwszej prywatnej szkole biznesu i administracji, czyli w Prywatnej Wyższej Szkole Businessu, Administracji i Technik Komputerowych na wydziale finansów i zarządzania ze specjalizacją rachunkowość i finanse. Wybrałam ten kierunek nie tylko dlatego, że od zawsze stykałam się z księgowością, ale ponieważ uważałam, że zapewni mi on dobry zawód. Studia, które miały trwać 4,5 roku, skończyłam już po czterech latach z tytułem magistra. Udało mi się to, dlatego że wszystkie egzaminy zdawałam w terminach zerowych. Jeszcze podczas studiów zaczęłam pracować na pół etatu w naszej firmie, zajmowałam się marketingiem. Moje studia były drogie i chciałam pracą zrekompensować rodzicom wydatek. Wtedy firma nazywała się „Dariusz Osiński. Artykuły pirotechniczne” i właśnie na jej temat napisałam pracę magisterską, którą obroniłam trzy dni przed ślubem. Zaraz po ukończeniu studiów podjęłam pracę w korporacji. Po pierwsze, dlatego że firma rodziców jeszcze nie była gotowa przyjąć mnie do pracy na pełen etat, po drugie, chciałam zdobyć doświadczenie zawodowe.

Przez pięć lat pracowałam w KPMG, jednej z czterech największych na świecie firm audytorskich, badających sprawozdania finansowe innych korporacji. Ta praca pozwoliła mi zobaczyć, jak działają różne firmy. Pracowałam w oddziale przedsiębiorstw, ale czasami jeździłam też do banków na sprawdzanie portfela kredytowego. Dzięki temu wiem, jak są wyceniane nieruchomości i jak się szacuje ryzyko bankowe. Moja praca wiązała się z nieustannym podróżowaniem po Polsce. A ponieważ w międzyczasie urodziłam syna i wciąż brakowało mi dla niego czasu, musiałam pomyśleć o zmianie pracy. Zdobyłam także wtedy uprawnienia biegłego rewidenta zgodnie z międzynarodowymi standardami rachunkowości i zdałam egzaminy na międzynarodowego rewidenta.

 

Maria i Dariusz OsińscyMaria i Dariusz Osińscy

 

Kiedy zaczęłam pracować w firmie rodziców, zajęłam się rachunkowością. Po jakimś czasie musiałam jednak zdecydować, czy zostaję tu tylko jako pracownik działu księgowości, czy zajmuję się także współprowadzeniem firmy.

Ponieważ jestem jedynaczką, trzeba było rozważyć, czy ja ją przejmę, czy też z czasem będziemy musieli ją sprzedać lub zlikwidować. Doszliśmy wtedy wspólnie do wniosku, że całkowicie zaangażuję się w jej działalność. Początkowo byłam odpowiedzialna za import, ponieważ już w trakcie studiów jeździłam z rodzicami do fabryk w Chinach i znałam realia. Dziś jestem dyrektorem zarządzającym; jesteśmy na etapie przepisywania na mnie udziałów i kończymy sprawy formalne związane z przejęciem przeze mnie firmy.

Bardzo lubię fajerwerki i nie wyobrażam sobie pracy w branży, która by mnie nie interesowała; wtedy człowiek się szybko wypala. Dodatkowo handel tym asortymentem jest bardzo stresujący. Kiedy handluje się produktem całorocznym, można korygować działania przez 12 miesięcy. U nas są ułożone naprzemiennie okresy spowolnionej pracy z czasem pracy wytężonej do granic wytrzymałości. My albo czekamy na klientów, albo nie jesteśmy w stanie obsłużyć ich ogromnej liczby.

Nadzoruję kontakty z sieciami handlowymi (Carrefour, E.Leclerc, Eurocash), z którymi kontraktację zaczynamy w styczniu, a kończymy w czerwcu; kolejne miesiące to czas szykowania dla nich towaru. I to, co wtedy przygotujemy, musi się znaleźć w sklepach w ciągu zaledwie trzech dni na przełomie listopada i grudnia. Musimy zatem mieć także do perfekcji opanowaną logistykę i współpracę z firmami transportowymi, zwłaszcza że jakiekolwiek opóźnienia dostaw do sieci marketów wiążą się dla nas z ogromnymi karami. Nasz towar sprzedawany jest przez niecałe dwa tygodnie w roku, między 20 a 31 grudnia.

Na stałe zatrudniamy trzynaście osób i dodatkowo pracowników na tzw. umowy menedżerskie. Teraz w ramach uczestnictwa w projekcie szkoleniowym Firmy Rodzinne 2 zrobiliśmy porządek w strukturze. Mamy jasno określone procedury dla pracowników dotyczące różnych działań.

W Pęcicach znajduje się główna siedziba firmy, więc regularnie robimy tu piętnastominutowe spotkania z pracownikami. Ponadto stworzyłam specjalną tablicę, na której wywieszane są informacje o bieżących działaniach, dla każdego pracownika na innym kolorze kartek. Są na nich opisane działania planowane, realizowane i zakończone. Jest jeszcze specjalne miejsce na forum firmowym, gdzie każdy może umieścić temat do dyskusji. Motywujemy pracowników nagrodami pieniężnymi.

Proces sukcesji trwa u nas długo, ale przebiega płynnie. Po kolei przejmowałam poszczególne działy. Dzisiaj tata pojawia się w firmie dużo rzadziej, zostawił dla siebie nieduży dział. Mama też już się mocno wycofała z działalności firmy, zostawiła sobie tylko obszar, który najbardziej lubi, czyli certyfikacje. Jest to bardzo ważna, ale też bardzo wąska dziedzina. Poza firmą mama ma też inną pracę, którą uwielbia, w instytucie naukowym. Obie z mamą jesteśmy ekonomistkami nie tylko z wykształcenia, ale też ze sposobu myślenia, więc łatwo się porozumiewamy, bez problemu dokonałyśmy podziału naszych obowiązków, co oczywiście, kiedy trzeba, potrafimy modyfikować. Nie wchodzimy sobie w drogę i potrafimy jasno i precyzyjnie określać nasze potrzeby i podejmować zadania. Wielu moich znajomych z firm rodzinnych z tym właśnie ma największy problem.

Mój syn czasami się denerwuje i pyta, czy w ogóle potrafimy rozmawiać o czymś innym niż fajerwerki i firma. Prawdą jest, że każde nasze spotkanie rodzinne, jakimkolwiek tematem by się nie zaczęło, i tak kończy się na sprawach firmowych. Kiedy byłam młodsza, miałam mniejsze doświadczenie, łatwiej wybuchałam, gdy coś mi się w firmie nie podobało. Ale w rodzinie, nawet jak się na siebie pokrzyczy, szybko wszystko wraca do normy. Nie da się tak łatwo jak wśród obcych ludzi żywić urazy czy odwrócić na pięcie i odejść. Podstawą naszych relacji są związki rodzinne, więc staramy się sporów firmowych nie przenosić do domu. Nawet kiedy się pokłócimy, szybko siadamy i znajdujemy rozwiązanie konfliktu.

Kiedyś chciałam, żeby mój mąż także zaangażował się w działalność Super Power i pracował razem z nami. Podjęliśmy nawet taką próbę, ale spaliła na panewce. Przede wszystkim dlatego, że on już miał wtedy własną firmę, którą założył jeszcze przed naszym ślubem, i praca w niej kolidowała z wymaganym zaangażowaniem w działalność u nas. Poza tym musiałby się dostosować do mojej mamy, która ma dość silny charakter, co można odbierać jako apodyktyczność. Zatem po krótkiej próbie uznaliśmy, że dla poprawności relacji rodzinnych lepiej będzie, żeby mąż nie wchodził do firmy. Z czasem jednak, kiedy zaczęłam rozwijać u nas dział zajmujący się pokazami pirotechnicznymi, wymagający umiejętności technicznych i związany z pracą w weekendy i dodatkowo w terenie, doszliśmy z mężem do wniosku, że on się tym zajmie. Dzisiaj jest to jego działka, która podlega wyłącznie mnie i tylko przeze mnie jest rozliczana. Jego działania nie zazębiają się z działalnością moich rodziców. Cieszę się, że mąż się tym zajmuje, bo to naprawdę trudne zadanie połączone z częstymi wyjazdami. Musi on na przykład jeździć na festiwale, żeby wiedzieć, jakie nowości się pojawiły. Pracuje tam jako pomoc techniczna od rana, kończy pracę rankiem dnia następnego. Co roku jeździ na przykład na festiwal Pyromagic w Szczecinie, organizowany przez polską firmę, z którą jesteśmy zaprzyjaźnieni, i pracuje jako pomoc techniczna, w kooperacji z zespołami z różnych krajów. Pozwala mu to podpatrywać najlepszych.

Tego, że jesteśmy firmą rodzinną, mam świadomość już od jakiegoś czasu i kiedy powstało Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych, planowałam do niego wstąpić; zniechęcił mnie ich formularz aplikacyjny. Dopiero spotkany na studiach MBA profesor Andrzej Blikle namówił mnie do zapisania się do Stowarzyszenia. Poszliśmy na te studia z mężem, ponieważ uważam, że jeśli człowiek nie uczy się wciąż czegoś nowego, zaczyna się cofać. Od trzech lat jesteśmy w IFR. W Stowarzyszeniu działa przede wszystkim mój mąż, który organizuje spotkania firm w Grodzisku Mazowieckim z ramienia IFR i przy pomocy burmistrza. Pomagam mężowi koordynować te spotkania i teraz planujemy już piąte.

Mój syn ma dopiero piętnaście lat, ale czasami myślę o jego przyszłości i wiem, że nie będę wywierała na niego żadnej presji w kwestii wyboru zawodu. Nie będę naciskała, żeby pracował w naszej firmie, ponieważ wiem już, że taka praca wiąże się z wysokim poziomem stresu. Jedyne, czego na pewno chcę, to żeby studiował. Moi rodzice nie wywierali na mnie w kwestiach edukacji żadnej presji i ja też nie będę tego robić z żadnym z moich dzieci. Syn nie lubi, jak strzelamy, ale pięcioletnia córka uwielbia oglądać nasze pokazy. Jestem bardzo zadowolona, że pracuję w firmie rodzinnej, mam też wymierne porównanie takiej pracy do zatrudnienia w korporacji. Dzisiaj jestem bardziej niezależna i sama planuję swój czas.

Jesteśmy laureatami wielu konkursów, teraz rozpiera nas duma i cieszymy się nagrodą jury zdobytą we Francji, w Courchevel, na międzynarodowym, bardzo prestiżowym pokazie fajerwerków. Wzięliśmy udział w tym pokazie jako pierwsza od dziesięciu lat polska firma. Festiwal odbywa się na czterech wysokościach, bo tak położone jest Courchevel, i co tydzień strzela się na innej wysokości. My strzelaliśmy na wysokości 750 m, czyli w najbardziej ekskluzywnej części tej miejscowości. Żeby się zakwalifikować na ten festiwal, musieliśmy na innych pokazać swój dorobek. Jesteśmy coraz bardziej rozpoznawalni, np. na 750-lecie Kaliningradu robiliśmy pokaz dla trzech prezydentów: Niemiec, Francji, Rosji, oraz dla premiera Anglii.

W Polsce jest tylko sześć przedsiębiorstw, które importują fajerwerki, więc wszyscy dobrze się znamy. Spośród tych wszystkich firm nasza wyróżnia się jakością i ciekawym designem opakowań. Większość firm sprzedaje fajerwerki w ciemnych, monochromatycznych opakowaniach – czarnych, szarych i granatowych. My znacznie większą wagę przywiązujemy do grafiki i sięgamy po różne kolory. Staramy się dopracować szatę graficzną, żeby produkt trafił do konkretnej grupy klientów. Adresujemy nasz towar także do kobiet, ponieważ wprowadzamy fajerwerki również do drogerii. Mamy całą linię produktów skierowanych wyłącznie do kobiet. Przeprowadzaliśmy różnego rodzaju testy i rozmowy, żeby stworzyć wzory zaspakajające estetykę użytkowniczek. Projektujemy nasze opakowania w Polsce, produkujemy w Chinach, przychodzą one do nas jako gotowy towar. Dbamy o wysoką jakość całego produktu – zarówno opakowania, jak i zawartości. Jeżdżę trzy razy w roku do Chin na kontrolę jakości.

Staramy się być na bieżąco z tym, co się dzieje na rynku fajerwerków nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie (szczególnie w Danii, Francji). Za sugestią przyjaciela z zagranicy wprowadziliśmy linię produktów „Zła babcia, zła teściowa”. Początkowo byłam temu przeciwna ze względu na posiłkowanie się stereotypami, ale okazało się, że nasi odbiorcy zareagowali na ten produkt bardzo pozytywnie. Więc czasami, chociaż nam się coś nie podoba, idziemy na kompromis z oczekiwaniami klientów.

Na polskim rynku jest bardzo silna konkurencja, więc trzeba cały czas się rozwijać. Z częścią rywali zresztą współpracujemy, chociaż wszyscy wiemy, że walczymy o klienta. Z kilkoma firmami z branży zawarliśmy na przykład porozumienie dotyczące utworzenia stowarzyszenia zajmującego się przepisami związanymi z niebezpiecznymi substancjami. Regulacje w tym zakresie są zawiłe, bardzo drogie są usługi i dotyczące tych przepisów specjalistyczne szkolenia, więc wspólnie płacimy za eksperta, który opracowuje dokumenty dla nas wszystkich. Tym samym obniżamy koszty, ponieważ wszyscy pracujemy, korzystając z tych samych norm. Jako stowarzyszenie będziemy występować teraz do Brukseli o interpretację przepisów.

Współpraca z niektórymi z konkurentów jest na tyle przyjazna, że kiedy pojawiły się zwroty towaru od klientów, którzy zaopatrywali się zarówno u nich, jak i u nas, umówiliśmy się, że oni przyjmą wszystkie w swojej części Polski, a my u nas, i potem tylko wymienimy się towarem.

Moim marzeniem jest dojście do takiego poziomu, jaki osiągnął nasz przyjaciel z Włoch, właściciel firmy siedmiopokoleniowej: sam wybiera sobie klientów – takich, którzy zdobędą jego sympatię i zaufanie. Jesteśmy jego przyjaciółmi i klientami, przedstawicielami jego oferty w Polsce.

Mam nadzieję, że podążamy właściwą drogą do urzeczywistnienia mojego marzenia.

 

NAZYWAM SIĘ GRZEGORZ KUC, z zawodu jestem cukiernikiem, z wykształcenia technologiem żywienia, a od 18 lat prowadzę własny serwis samochodowy w Grodzisku Mazowieckim. Jednocześnie aktywnie działam w Super Power.

Nigdy nie kształciłem się w kierunku mechaniki, ale przez jakiś czas pracowałem w Niemczech w warsztacie samochodowym, gdzie sporo się nauczyłem. Poza tym lubię samochody i łatwo mi przychodzi przyswajanie wiedzy technicznej. Swój pierwszy rower, który dostałem na komunię, następnego dnia rozłożyłem na najmniejsze elementy, a później bez problemu złożyłem.

Cały czas prowadzę warsztat, a poza tym od ośmiu lat współpracuję z żoną i teściami w Super Power. Mam tu swój wyznaczony zakres działalności, czyli pokazy pirotechniczne. Jakiś czas temu moja żona doszła do wniosku, że skoro firma jej rodziców zajmuje się sprzedażą fajerwerków na dużą skalę, musi też zacząć organizować pokazy, i postanowiła sama się tym zająć. Już po krótkim czasie okazało się, że jest to zajęcie bardzo absorbujące, męczące fizycznie i trudno jest je połączyć z codziennym prowadzeniem firmy. W tym okresie mniej pracowałem, ponieważ siedziałem w domu z naszym synem. Żona wracała wyczerpana i wściekła, zabłocona po kolana i jeszcze przytłoczona problemami technicznymi związanymi z pokazami. Dla mnie aspekt techniczny nie był najmniejszym problemem, więc zacząłem za nią organizować te pokazy, a z czasem przejąłem tę działkę w Super Power. To bardzo ciężka praca, wymagająca wielu wyrzeczeń, bo trzeba pracować w każdej porze roku, o każdej porze dnia, całymi godzinami, bez względu na warunki atmosferyczne. Często wtedy, kiedy inni się bawią, np. w sylwestra. Czasami pracuję cały weekend, a w poniedziałek ruszam do dalszej pracy. Często śmieję się i mówię, że dzięki temu zajęciu wciąż mogę być dużym chłopcem, który bawi się samochodami i fajerwerkami. Żartuję, że moja żona jest dla mnie bardzo dobra, ponieważ pozwala mi wystrzelić kilka ton fajerwerków, za które nie muszę płacić. W dzieciństwie strzelałem, z czego się dało, fosforu zmieszanego z saletrą, kalichlorku i różnych innych mieszanek.

Tworzenie scenariuszy takich pokazów wymaga bardzo dużo pracy, często wykonywanej w nocy i nad ranem. Trzeba przygotować nie tylko stronę wizualną, ale również dobrać muzykę i wszystko to skomponować w płynnie przebiegającą całość. Niedawno byliśmy w Courchevel we Francji na festiwalu pokazów pirotechnicznych, gdzie dostaliśmy drugą nagrodę – nagrodę jury. To było naprawdę duże wyzwanie, była silna konkurencja, więc jesteśmy z tego bardzo dumni. Przygotowywałem się do tego konkursu bardzo starannie – trzy miesiące tworzyłem scenariusz, dwa tygodnie nasza ekipa zbroiła ładunki, dwa dni jechaliśmy busami do Francji, kolejne dwa dni na miejscu zbroiliśmy ładunki i rozstawialiśmy sprzęt, woziliśmy go na górę, żeby zaprezentować siedemnastominutowy pokaz. Tak to właśnie wygląda. Na ten wspaniały, ale krótko trwający efekt finalny pracuje się długo i żmudnie. Przez cały czas przygotowań w swojej firmie byłem tylko pięć razy. W takich chwilach traktuję mój warsztat serwisowy trochę po macoszemu, ale jakoś daję radę to wszystko łączyć.

Jeździmy z żoną często na eventy do Włoch, gdzie są wspaniałe tradycje pokazów fajerwerków i można zobaczyć na żywo, jak to robią prawdziwi mistrzowie. To dla nas bogata inspiracja. Doceniam, jak ktoś coś robi z pasją. Od razu widać, czy kimś kieruje konieczność, czy przyjemność. Pieniądze są wtórne wobec pasji i radości.

Ponieważ teściowie od lat siedzą w branży związanej z fajerwerkami i doskonale znają wszystkich, uczestniczyłem w wielu międzynarodowych festiwalach pirotechnicznych w Szczecinie jako pracownik ekipy technicznej, dzięki czemu zdobyłem ogromne doświadczenie.

Mam jednak świadomość, że rodzinna współpraca to duże wyzwanie: jest obciążona większym bagażem emocji, które trudno oddzielić od spraw czysto biznesowych. Jeżeli do mojego serwisu przyjdzie klient z reklamacją, co w każdej branży od czasu do czasu może się zdarzyć, to obsługuję go szybko – w dziesięć minut problem jest rozwiązany, a klient zadowolony i często potem do mnie wraca, i jeszcze poleca moje usługi innym. W firmie rodzinnej takie zdarzenia urastają do rangi problemu i generują znacznie więcej emocji.

Kilka lat temu uczestniczyliśmy z żoną w studiach MBA w Alternatywnej Szkole Biznesu i Rozwoju Osobistego i od tego momentu interesujemy się fenomenem działalności firmy rodzinnej. Potem byłem w FBM (organizacji biznesowej), gdzie co tydzień spotykaliśmy się z różnymi przedsiębiorcami na śniadaniach i ćwiczyliśmy metody przedstawiania się, autoprezentacji i komunikacji. Teraz nie mam problemu z robieniem prezentacji dotyczących działalności naszej firmy.

Prowadzę w Grodzisku spotkania przedsiębiorców, na których dzielimy się doświadczeniem. To są spotkania z cyklu „Firmy rodzinne po sąsiedzku – Burmistrz Grodziska i IFR zapraszają”, odbywające się co trzy miesiące. Bardzo nas wsparł burmistrz Grodziska Mazowieckiego, a na pierwsze spotkanie przyjechał profesor Blikle. Staram się, żeby program spotkań był ciekawy i dopasowany do potrzeb przedsiębiorców, by zawsze zapewnić im jakąś dawkę wiedzy. Oczywiście jest grupa przedsiębiorców prowadzących firmy po kilkanaście czy nawet więcej lat, którzy uważają, że wiedzą już wszystko i nie muszą się edukować. Absolutnie nie można wytykać im ignorancji. Ale jeśli wiedzę przekaże się mimochodem, są bardzo zadowoleni i wracają na kolejne spotkania. Burmistrz zapewnia salę i catering, a ja zapraszam gości i przygotowuję dla nich program. W organizacji tych spotkań pomagają mi żona i Agnieszka Borucka.

Czytam dużo książek i słucham audiobooków poruszających temat przedsiębiorczości. To mi zapewnia rozwój i przydaje się w codziennej pracy. Staram się cały czas rozwijać swoją firmę, a w Super Power na tyle przygotowywać pracowników, żeby byli samodzielni, chociaż i tak to na mnie spoczywa stworzenie pomysłu i wykonanie pokazu. Ponadto, w ramach łączenia działalności firm, serwisuję u siebie wszystkie samochody Super Power, pilnuję ich stanu technicznego i cyklicznych przeglądów. Może dlatego, że robię to, co bardzo mnie interesuje, udaje mi się jakoś łączyć te wszystkie działania.


Opowieści - okładka

Źródło:
Publikacja powstała w ramach projektu partnerskiego Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. U. Hoffmann, M. Jaszewska, M. Zawadka, „Firma rodzinna. Opowieści polskich przedsiębiorców”, Warszawa: PARP, 2015, http://www.parp.gov.pl