ROPLA ELEKTRONIK. Podstawa to kontakt osobisty
26.12.2015

NAZYWAM SIĘ WALDEMAR BREZWAN. 

Trzej bracia‑założyciele podczas otwarcia nowej siedziby firmy. Suchy dwór, 15 maja 2015. Od lewej: Andrzej, Waldemar i Aleksander BrezwanTrzej bracia‑założyciele podczas otwarcia nowej siedziby firmy. Suchy dwór, 15 maja 2015. Od lewej: Andrzej, Waldemar i Aleksander Brezwan Razem z braćmi, Andrzejem i Aleksandrem, prowadzimy we Wrocławiu firmę Ropla Elektronik.

19sierpnia 2014 roku przy ul. Wrocław­skiej w Suchym Dworze zo­stał wmu­ro­wany kamień węgielny pod budo­-
wę bu­dyn­ku biurowo­-maga­zy­no­wego. To inwes­tycja o war­to­ści 3,8 mi­lio­na zł i efekt długiej drogi, którą wspól­nie przeszliśmy.

Moja babcia przyjechała do Wrocławia z synem, moim ojcem, gdy postawiono ją przed wyborem – przyjąć obywatelstwo rosyjskie lub wyjechać na Ziemie Odzyskane. Wcześniej ojciec przeżył rok pod ziemią, cho­wając się w gnojowniku przed bandami UPA. Tata był mądrym i przedsiębiorczym człowiekiem. Poza Bogiem nie bał się niczego i wkrótce dorobił się sporego majątku.

W 1980 roku ojciec podarował mi samochód i fermę norek. Mogłem rozwijać z nim ten interes, ale rok później skończyłem szkołę średnią, czekało mnie wojsko, na które zupełnie nie miałem ochoty, i po kłótni z ojcem, na fali emigracji, postanowiłem szukać szczęścia w Wiedniu. Miałem 20 lat, a w kieszeni 50 dolarów. W Austrii nie znałem nikogo, raz byłem na wozie, raz pod wozem, imałem się różnych prac, żeby zarobić na utrzymanie. Dwa lata później dołączył do mnie mój młodszy brat Andrzej i już razem próbowaliśmy dać sobie radę. Stanęliśmy na nogi, kiedy dostaliśmy pracę przy budowie rurociągu z Rosji (wtedy jeszcze ZSRR) do Włoch, przechodzącego przez teren Austrii. W ciągu ośmiu lat przeszliśmy pieszo 420 km od granicy czechosłowackiej do włoskiej. Byliśmy odpowiedzialni za kamienie graniczne między polami, aby po wybudowaniu rurociągu znalazły się na tym samym miejscu. Była to świetnie płatna praca i ten okres wspominam jako jeden z najlepszych w moim życiu. Po skończeniu rurociągu mogliśmy zostać zatrudnieni przy budowie kolejnego, ale nie miałem ochoty spędzić całego życia na chodzeniu po polach.

Andrzej znalazł zatrudnienie w firmie Herlango, produkującej komputery o nazwie Future Technology, będącej w tamtym okresie największym austriackim dostawcą komputerów na rynek rosyjski. Poznał tam bardzo fajnych ludzi z Rosji i kiedy po dwóch latach Rosjanie założyli w Wiedniu firmę Gubiss, brat został jej szefem. Ja w tym czasie przez dwa lata studiowałem na ASP w Wiedniu, na kierunku film i produkcja, jednak z moim profesorem doszliśmy w którymś momencie do wniosku, że dalsza edukacja nie ma sensu, ponieważ w Austrii kręci się pięć filmów rocznie, więc kariery tu raczej nie zrobię, i trzeba coś z tym moim życiem zrobić.

W tym czasie Andrzej nawiązał już kontakty z różnymi firmami, między innymi z Philipsem, i to stało się dla nas impulsem do założenia w 1992 roku własnego biznesu. Nazwaliśmy go ROPLA – od połączenia nazw trzech państw: Rosji, Polski, Austrii, na terenie których zaczęliśmy działać. W 1993 roku w Polsce otworzyliśmy firmę Lokis, a po dwóch latach połączyliśmy obie te firmy i tak powstała firma Ropla­-Lokis Elektronik sp. z o.o.

Na początku trochę po omacku szukaliśmy tego, czym najlepiej byłoby się zająć, co da najwięcej korzyści i satysfakcji. Padło na elektronikę, ponieważ doszliśmy do wniosku, że to towar drogi, a równocześnie los się do nas uśmiechnął, bo poznaliśmy dyrektora Philipsa, nieżyjącego już dzisiaj Waltera Meierhoffera, który nam zaufał i pomógł w interesach. Kiedyś powiedział mi: „Interesy robi się z dwoma grupami ludzi: z tymi, z którymi musi się robić, i z tymi, których się lubi. A ja cię lubię”. Może dlatego dał nam wiele możliwości, których zwykłym śmiertelnikom się nie daje, na przykład linię kredytową. Walter był odpowiedzialny za komponenty w produkcji Philipsa. Ich końcówki, których były tony, dostawaliśmy w bardzo dobrych cenach, gdyż dla firmy korzystniej było je sprzedać niż utylizować. Wzięliśmy od Philipsa kilka transporterów tych komponentów i tak to się zaczęło.

Kupowaliśmy końcówki magazynowe na terenie Niemiec, Austrii i innych państw, zatrudniając równocześnie fachowców, ponieważ sami mieliśmy o tym blade pojęcie. I właściwie do dnia dzisiejszego, kiedy zatrudniamy już 23 osoby, na elektronice znają się tylko dwie: mój brat Olek i jeden z pracowników. Towar, którym handlowaliśmy, sprzedawał się dobrze i w ten sposób powoli zaczęliśmy budować firmę. Dołączył już wtedy do firmy nasz trzeci brat, Olek. W Wiedniu mieliśmy biuro, dokąd ściągaliśmy komponenty. Ja obracałem trzy razy w tygodniu na trasie Wrocław–Wiedeń. W ciągu roku robiłem ponad 120 tysięcy kilometrów. Olek zajmował się sprawami celnymi i dostarczaniem towaru do klientów. Szybkością obsługi klienta biliśmy na głowę wszystkie firmy, co wynikało z tego, że nie mieliśmy pieniędzy na budowę magazynów; towar musieliśmy dostarczać bezpośrednio do klienta.

Andrzej miał cały czas kontakt z Rosjanami, którzy po rozpadzie ZSRR znaleźli się w różnych krajach: Azerbejdżanie, Gruzji, Rosji, Litwie… Zaczęliśmy z nimi współpracować, i tak powstały Ropla­-Ukraina, Ropla­-Moskwa, Ropla­-Białoruś, Ropla­-Azerbejdżan, Ropla­-Bułgaria. Ludzi, którzy kierują tam naszymi firmami, znamy już ponad 20 lat, mamy do nich pełne zaufanie, a ich słowo znaczy więcej niż jakaś spisana umowa. Te firmy powstały dzięki naszym osobistym kontaktom, choć ceną tego są nasze zniszczone wątroby. Teraz jesteśmy w trakcie otwierania naszej firmy w Petersburgu.

Odnieśliśmy sukces, ponieważ mieliśmy potrzebny w życiu łut szczęścia i nigdy nikogo nie oszukaliśmy. Poza tym dobrze się uzupełniamy. Swego czasu podzieliliśmy zakres obowiązków, uwzględniwszy jedynie, co kto najbardziej lubi robić i w czym jest najlepszy. Ja nie jestem w stanie usiedzieć długo przy komputerze, za to mam dar szybkiego kojarzenia faktów; pojadę do każdego klienta, dobrze zaprezentuję firmę, przyjmę na klatę pojawiające się nagle problemy. Olek jest analitykiem, chemikiem, matematykiem, jest cierpliwy, skrupulatny i dokładny. Potrafi przez dwa dni analizować jakiś problem, żeby udowodnić komuś błąd. Różnimy się i dzięki temu uzupełniamy. Olek odpowiada w firmie za logistykę, zakupy i ustalanie realnych możliwości sprzedaży produktów, a ja – za sprzedaż, sprawy finansowe i całokształt, czyli te wszystkie sprawy, które wprawdzie nie przynoszą konkretnych zysków, ale są niezbędne do dobrego funkcjonowania firmy. Uważam, że Olek jest osobą, której w firmie nie dałoby się zastąpić. Nasz trzeci brat, Andrzej, to wolny strzelec; nie widać go w firmie, ale przynosi jej korzyści.

Jesteśmy ze sobą na dobre i na złe i nigdy nie liczyliśmy sobie nawzajem pieniędzy. Jesteśmy trzema braćmi, którzy od ponad 20 lat trzymają się razem i razem działają. Żyjemy godnie, na dobrym poziomie, a to, co uda nam się zaoszczędzić, z rozsądkiem inwestujemy. Jesteśmy już chyba na pierwszym miejscu w regionie, jeśli chodzi o sprzedaż kondensatorów, a wkrótce chcemy być numerem jeden w Europie. Klientów szukamy na całym świecie – mamy swoich odbiorców w Japonii, Australii, a nawet w Peru. Jesteśmy patriotami i staramy się za wszelką cenę, aby pieniądze, które zarabiamy, zostały w kraju. Mój brat za każdym razem, kiedy przyjeżdża z Wiednia, zakupy robi w Polsce.

Uważam, że mamy teraz w kraju dobry klimat do rozwoju przedsiębiorczości; szkoda, że trwało to tak długo. Wiele ułatwiających życie przepisów można było wprowadzić już wiele lat temu. Urząd Skarbowy we Wrocławiu, któremu podlegamy, jest super. To są już naprawdę partnerzy do rozmowy, a nie urzędnicy, którzy nie wiedzą, co mówią.

Fakt, że jesteśmy braćmi, bardzo ułatwia nam pracę. Mamy do siebie bezgraniczne zaufanie, wiemy, że jeden drugiego nie oszuka. Pamiętam, jak 15 lat temu nasz ojciec powiedział: „Jakie to piękne, kiedy na was patrzę i widzę, że wy się tak kochacie. Może dlatego, że nie macie żon?”. Odpowiedziałem mu wtedy, że nawet jak będziemy je mieć, to nie zmienią się relacje między nami. I rzeczywiście tak jest.

Uważam, że w interesach najważniejszy jest kontakt osobisty. Ludzie są zmęczeni natłokiem informacji, Internetem, niechcianymi ofertami, mailami, reklamami. My zapraszamy naszych partnerów do siebie do domu, gościmy ich, pokazujemy miasto, dbamy o nich jak o członków rodziny, i oni to doceniają. Ostatnio przyjechał do nas nasz partner z Azerbejdżanu i spał u mnie w domu. Był bardzo zadowolony i powiedział, że dla Azera spanie u kogoś w domu jest zaszczytem.

Albo robimy coś dobrze, albo wcale. Siła naszej firmy polega przede wszystkim na tym, że mamy bardzo dobre kontakty na Wschodzie, że jesteśmy rzetelni, nikogo nie oszukaliśmy, nie boimy się ryzyka i nowych wyzwań. Władamy biegle czterema językami, co zdecydowanie ułatwia osobiste kontakty.

Zauważyłem, że z wiekiem maleje zapotrzebowanie na zysk, a rośnie zapotrzebowanie na spokój. Chcielibyśmy firmę mądrze rozkręcić, jeszcze bardziej ugruntować na rynku, a za jakiś czas być może sprzedać, jeździć na ryby i cieszyć się życiem. Udało nam się wspólnie pojechać do Astrachania, w ubiegłym roku byliśmy na rybach w Szwecji, a w tym wybieramy się do Norwegii. I to, że po prostu lubimy być razem, również uważamy za nasz sukces.

 

NAZYWAM SIĘ ALEKSANDER BREZWAN.

Do firmy dołączyłem w 1993 roku. Skończyłem akurat studia na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej i coś trzeba było ze sobą zrobić. Firmę braci już trochę znałem, ponieważ w czasie studiów wpadałem czasami na kilka godzin, aby w czymś pomóc. Przyszedłem, żeby pomóc w inwentaryzacji, potem kolega nauczył mnie robienia raportów kasowych i tak, nie wiedzieć kiedy, zleciało już ponad 20 lat, odkąd razem pracujemy. Stopniowo przydzielano mi coraz więcej obowiązków. Pamiętam pierwsze zamówienie, które musiałem złożyć. Serce waliło mi ze zdenerwowania, czy oni po tych cyferkach, które wypisałem w formularzu (części elektroniczne identyfikowane są ciągami cyfr i liter), na pewno zrozumieją, co zamawiam, i czy dostanę to, czego chcę. To było duże przeżycie, ale zamówienie zostało prawidłowo zrealizowane i nikt się niczemu nie dziwił, więc odetchnąłem.

Po roku byłem już pełnoprawnym członkiem firmy. W tamtym okresie Waldek przebywał bardzo dużo za granicą, więc wygodnie było, aby tutaj na miejscu był ktoś, kto ma uprawnienia do podpisywania dokumentów, więc w 1996 roku zostałem prezesem firmy, a brat Waldemar jej prokurentem.

Dzisiaj, w dobie Internetu, kiedy Polska jest w Unii Europejskiej, kiedy praktycznie zniknęły granice między krajami, trudno sobie wyobrazić, jak skomplikowana i czasochłonna była kiedyś nasza praca. Zapytania do niemieckich dostawców wysyłało się faksem. Należało wybrać najlepszą ofertę i wycenić ją dla końcowego klienta. Zakupy robione były w Wiedniu, bo towar z Niemiec do Austrii szedł tylko jeden dzień. Austriacka firma dorzucała sobie 5–10% i brat przywoził ten towar do Wrocławia, gdzie następowało clenie. To była moja działka. Tak często przekraczaliśmy z bratem granicę, że znałem już wszystkich celników. Oni też nas znali i czasami nawet puszczali bez zabezpieczenia, bo formalnie trzeba było iść do agencji celnej, co zabierało mnóstwo czasu. Agencja musiała zablokować pieniądze na wypadek, gdyby towar zaginął i państwo mogło stracić na podatkach. A tak to oni ręczyli za nas i z nimi później musieliśmy się rozliczać. Następnie jechało się do urzędu celnego, aby wypełnić SAD. To wszystko było szalenie czasochłonne. Całe dnie, tygodnie i miesiące spędzałem albo w samochodzie, albo w agencji lub urzędzie celnym, a następnie na poczcie lub dworcu. Waldek przywoził do Wrocławia części elektroniczne, a ja miałem rozsyłać je do klientów. To były naprawdę zupełnie inne czasy. Nie było kurierów, którzy przyjeżdżali do firmy i zabierali kartony z przygotowanym towarem. Chodziło się na pocztę i wypełniało różne druczki. Czasami klienci chcieli mieć towar szybko, paczki szły kilka dni, do małych miejscowości nawet do dziesięciu. Wtedy trzeba było szukać innych rozwiązań, jak na przykład przesyłki kolejowe. Na Dworcu Głównym we Wrocławiu znowu druki do wypełnienia: nadawca, odbiorca, telefon odbiorcy, zawartość przesyłki, waga itp. Następnie trzeba było to wszystko ostemplować i zataszczyć kartony do pociągu. Całe ręce miałem nieraz w pieczątkach, bo wszystko się na tych taśmach rozmazywało. Później, w związku z kradzieżami, kolej zaczęła wymagać dodatkowego pakowania kartonów w papier i obwiązywania ich sznurkiem. Słowem: masakra. Często jeździłem nadawać paczki już po 22, ponieważ wtedy było trochę mniej ludzi, a przyjmowano je przez całą dobę.

Słynęliśmy przede wszystkim z tego, że potrafiliśmy dostarczyć klientowi towar w bardzo krótkim czasie. Jeśli był zamówiony na przykład w środę w Niemczech, to w czwartek był już w Wiedniu, wieczorem się po niego jechało, w nocy wracało, parę godzin snu i w piątek zaczynało się „zabawę” z urzędami. Najpierw w urzędzie celnym trzeba było wypełnić SAD, obliczyć należność, pojechać do banku i od razu wpłacić. Z kwitkiem z banku jechało się do celnika, który oglądał towar, robił jego rewizję, sprawdzał faktury i zwalniał towar. Kolega w pracy miał już przygotowane faktury dla klienta, więc od razu w piątek szło się z paczkami na pocztę albo – częściej – na pociąg i w ten sposób w sobotę klient z Warszawy lub Gdańska otrzymywał towar, na którym mu zależało. To była harówka.

Cały czas szukaliśmy nowych partnerów handlowych i nowych klientów.

W 1995 roku zostaliśmy dystrybutorem wyrobów firmy Hitachi. Kupowaliśmy od nich kondensatory elektrolityczne i sprzedawaliśmy je do firmy GEC Alsthom T&D Refa (obecnie Schneider Electronic) w Świebodzinie i do Krakowskiej Fabryki Aparatury Pomiarowej (KFAP).

W 1998 roku do zarządu wszedł nasz trzeci brat, Andrzej. Zmieniliśmy siedzibę, ponieważ budynek, w którym mieliśmy biuro, przejął Urząd Marszałkowski i w ciągu dwóch miesięcy musieliśmy opuścić lokal. Nowy znaleźliśmy stosunkowo szybko, ale największym problemem było otrzymanie nowego numeru telefonu. W tamtych czasach trwało to niekiedy miesiącami, a bez telefonów nie mogliśmy funkcjonować. Na szczęście Waldkowi udało się to załatwić i mogliśmy się przenieść. Po jakimś czasie budynek wyremontowaliśmy i rozbudowaliśmy do 560 m2. Powoli znajdowaliśmy nowych klientów. W tamtym okresie zatrudnialiśmy już sześć osób.

W 2001 roku przeszedłem na dwa lata z firmy Ropla Elektronik do Ropla Computers. Firma była źle prowadzona i stała u progu bankructwa. Ponieważ wcześniej zainwestowaliśmy w nią dużo pieniędzy, zależało nam na jej ratowaniu. To był ogromny stres i bardzo trudny okres w moim życiu. Udało mi się jednak i Ropla Computers istnieje do dziś.

Kiedy wróciłem do starej firmy, doszliśmy z bratem do wniosku, że powinniśmy poszukać nowych kontaktów za granicą, bo wkrótce na pewno wejdziemy do Unii Europejskiej. Do oferty wprowadziliśmy diody świecące, transformatory i przetwornice firmy Datel Inc. Zostaliśmy ich autoryzowanym dystrybutorem na terenie Polski, Czech, Słowacji, Słowenii i Węgier. Na Ukrainie i Litwie otworzyliśmy też firmę, która okazała się porażką, ponieważ trafiliśmy na nieodpowiednich ludzi.

Rok 2004 był przełomowy. Nasz pracownik poleciał do Korei, aby szukać tam kolejnych dostawców. Nawiązał kontakt z firmą Samyoung Electronics, córką japońskiej firmy Nippo Chemi­-Con, jednego z najlepszych producentów kondensatorów elektrolitycznych na świecie. Współpraca była trudna, ponieważ firma swoje towary wprowadzała głównie na rynek lokalny. Pomyśleliśmy, że musimy znaleźć kogoś, kto jest bardziej elastyczny i ma dobre ceny. Przypadkiem znalazłem katalog koreańskiej firmy produkującej kondensatory foliowe, które kiedyś kupowaliśmy po 35 groszy. Napisaliśmy do tej firmy i dostaliśmy tak atrakcyjną cenę, że już z naszym bardzo korzystnym narzutem mogliśmy sprzedawać je po 27 groszy. Zrobiliśmy szeroką akcję reklamową. Doszliśmy do wniosku, że właśnie tym powinniśmy się zajmować.

 

Ropla Elektronik na targach Expo Electronica w Moskwie. Kwiecień 2015Ropla Elektronik na targach Expo Electronica w Moskwie. Kwiecień 2015

 

Znalezienie nowych dostawców w dobie przed Internetem nie było wcale proste. Pisało się wtedy do producentów z prośbą o katalogi, które były bardzo cenne jako jedyne źródło informacji o towarach. Gdy dostało się już taki katalog, każdy strzegł go jak źrenicy oka. Przeglądając dziesiątki katalogów, znalazłem firmę Jamicon z wizytówką menedżerki. Podane było jej nazwisko, ale nie było niestety adresu e­-mail. Bardzo zależało mi na nawiązaniu kontaktu, więc zaczęło się wielkie główkowanie i kombinowanie. Ludzie mają najczęściej w swoim adresie imię i nazwisko lub pierwszą literę imienia i nazwisko albo coś podobnego. Utworzyłem więc kilkanaście możliwych adresów mailowych i jeden z nich okazał się prawidłowy. Pani była totalnie zaskoczona, kiedy dostała mój list, odpisała, że cieszy ją nasze zainteresowanie, ale jest bardzo ciekawa, jak udało nam się do niej dotrzeć i skąd znaliśmy jej adres. Nie mogła uwierzyć, że wydedukowaliśmy go. W 2004 roku złożyliśmy w firmie Jamicon­-Kaimei Electronic pierwsze zamówienie na 8000 dolarów i w tym samym roku spotkaliśmy się na targach w Monachium, które odbywają się co dwa lata. Zostaliśmy ich autoryzowanym dystrybutorem i tak zbudowaliśmy kolejny filar naszej firmy.

Mieliśmy już kondensatory foliowe, potem doszły elektrolityczne, a klienci zaczęli pytać o ceramiczne, zatem zacząłem ich szukać. Pod uwagę braliśmy firmy tajwańskie, koreańskie i japońskie, ponieważ jakość ich produktów jest najlepsza. Mamy zasadę: szukamy firm mało znanych na naszym rynku, bo te powszechnie znane mają już najczęściej dystrybutorów. W 2008 roku byliśmy na targach w Japonii, na które jeździ stosunkowo mało polskich firm, ponieważ taki wyjazd jest kosztowny i niewiele firm na niego stać, a kontakty utrudniają różnice kulturowe. Wytypowaliśmy wcześniej firmę Okaya Electric, która nas interesowała, i umówiliśmy się z jej przedstawicielem. W prezencie powitalnym daliśmy mu wódkę Chopin, bo Fryderyk Chopin jest w Japonii dobrze znany. Zawsze staramy się brać prezenty typowe dla naszego kraju: krówki, ptasie mleczko, konfitury z róży, dżemy. W Tokio Japończyk zaprosił nas do restauracji, a tam na stole stała żubrówka! Rozmowa przeciągnęła się – pożegnaliśmy się o 2.30 w nocy – więc pytamy go, czy ma daleko do domu. On na to, że nie, tylko 280 km, czyli jakąś godzinę i kwadrans pociągiem. Potem gościliśmy go dwukrotnie u siebie w firmie. Pokazaliśmy mu Wrocław, ponieważ zawsze staramy się, aby nasi zagraniczni kontrahenci wyjeżdżali od nas zadowoleni, aby nie tylko odbywali rozmowy biznesowe, ale poznali też trochę nasz kraj i kulturę. Poczęstowałem go na przykład gołąbkami zrobionymi przez naszą mamę. Uważam, że takie drobne gesty są najlepszym sposobem na nawiązanie dobrych relacji i rozwinięcie przyszłej współpracy. To była kolejna firma, która dołączyła do grona naszych stałych dostawców kondensatorów.

Obecnie zatrudniamy 23 osoby. Kiedy firma była mała, nie mieliśmy ściśle podzielonych zadań, nie było też ustalone, który z braci za co odpowiada. Kiedy było nas sześcioro, można było jeszcze nad tym zapanować, ale kiedy przybywało ludzi, stało się to niemożliwe i zrobiliśmy podział na zakup i sprzedaż. Doszliśmy do wniosku, że jedna osoba nie może się zajmować dwiema tak różnymi sprawami. Ja sprawdzałem się bardziej w zakupach, ponieważ mam cierpliwość do wyszukiwania towaru i „przeczesywania” komputera. Zająłem się kontaktami z dostawcami, a brat – sprzedażą i kontaktami z klientami. Ale na wszystkie targi do Rosji, na Ukrainę czy do Monachium i tak zawsze jeździmy razem.

Staramy się z Waldkiem rozwiązywać wszystkie problemy na bieżąco. Czasami powiemy sobie kilka ostrych zdań, jesteśmy na siebie źli przez kilka godzin, nie odzywamy się i czekamy, aż opadną złe emocje. Zwykle już następnego dnia podajemy sobie ręce i dochodzimy do porozumienia. Skupiamy się na tym, co nas łączy i co możemy zrobić razem. Najistotniejsze jest to, że mamy do siebie pełne zaufanie. Każdy z nas stara się wykonać swoją robotę najlepiej, jak potrafi. Nie wymagamy od siebie rzeczy, które nie są naszą mocną stroną. On nie usiedzi ośmiu godzin przy komputerze, a ja nie nawiążę tak szybko dobrych relacji. Istotą naszego sukcesu jest to, że robimy to, co nam pasuje, i dobieramy sobie ludzi, z którymi naprawdę dobrze nam się współpracuje. Mamy teraz wspaniały zespół i pracowałoby nam się jeszcze lepiej, gdyby nie warunki lokalowe i ciasne magazyny. Towar leży dosłownie wszędzie, nie ma go tylko w księgowości. Dlatego w 2013 roku podjęliśmy decyzję o budowie nowego budynku, kupiliśmy ziemię w Suchym Dworze koło Wrocławia, w lipcu 2014 ruszyliśmy z budową i, jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to niedługo będziemy pracować w nowych pomieszczeniach. Przygotowałem wstępny plan, jakie pomieszczenia są nam potrzebne, ile biur, ile magazynów, jak mają być rozmieszczone, ile miejsc parkingowych itp. Architekt dostał zarys tego, czego potrzebujemy, i jego zadaniem było dopracowanie szczegółów. Nie chcieliśmy małych pokoi, w których każdy będzie siedział sam. Wolimy duże biura, kilka osób w jednym pomieszczeniu, ponieważ tak właśnie najlepiej nam się pracuje. To daje dobrą energię, umożliwia szybki przepływ informacji oraz wspólne podejmowanie decyzji. Nie wyobrażam sobie, że miałbym siedzieć w pokoju sam.

Czeka nas teraz dużo pracy. Chcemy wprowadzić czytniki kodów kreskowych do wydawania towarów oraz nowe oprogramowania magazynowe. Trzeba przeindeksować kilkanaście tysięcy pozycji. Kiedy się już rozbudujemy, chcemy pozyskać kilkadziesiąt firm w Europie jako naszych klientów – w Bułgarii, Rumunii, Austrii, Niemczech, Francji.

Nasz cel na najbliższy rok to umocnienie pozycji rynkowej. Postawiliśmy na kondensatory i nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższych latach miało się to zmienić. Duży udział w sprzedaży mają też akumulatory i baterie. Będziemy teraz wprowadzać akumulatorki pod naszą własną nazwą. Zrezygnowaliśmy z wielu przedmiotów dystrybucji, a na ich miejsce wprowadziliśmy kilka produktów, którymi się dotąd nie zajmowaliśmy, jak rezystory czy elementy dyskretne.

Pierwsze lata firmy były dość burzliwe, próbowaliśmy różnych rzeczy, z których część wychodziła, a część nie. Od dobrych pięciu lat wiemy, czego chcemy. Naszym celem jest być najlepszym dostawcą kondensatorów, zależy nam na wąskiej specjalizacji. Teraz wyselekcjonowaliśmy takich dostawców, że możemy być dumni, że z nimi pracujemy. Postawiliśmy na jakość i tego będziemy się trzymać.


Opowieści - okładka

Źródło:
Publikacja powstała w ramach projektu partnerskiego Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. U. Hoffmann, M. Jaszewska, M. Zawadka, „Firma rodzinna. Opowieści polskich przedsiębiorców”, Warszawa: PARP, 2015, http://www.parp.gov.pl