POŻEGNANIE Z AFRYKĄ. Zapach kawy
26.12.2015

NAZYWAM SIĘ ZOFIA DROHOMIRECKA.

Zofia DrohomireckaZofia Drohomirecka Nasza firma powstała 21 lat temu. Założyliśmy ją z mężem w Krakowie, co było dość niezwykłe, ponieważ w tamtych latach normą było, że liczące się firmy, chcące wyjść poza lokalny rynek, powstają w Warszawie.

W czasach PRL­-u mój mąż pracował naukowo, a ja w dziale eksportu na AGH. Oboje skończyliśmy handel zagranicz­ny na Uniwersytecie Ekonomicznym (ówczesnej Akademii Ekonomicznej) w Krakowie. Praca na AGH była dla mnie dobrą szkołą życia, zobaczyłam, jak mogą wyglądać stosunki służbowe. Postanowiłam wtedy, że o ile tylko będzie to możliwe, chcę pracować na własny rachunek i nie mieć żadnych zwierzchników.

W 1988 roku mąż założył z kolegą firmę budowlaną, ale w krótkim czasie oferowany przez nich materiał izolacyjny przestał być konkurencyjny. Na szczęście udało się nam zarobić niezłe pieniądze na start innej działalności, więc zainwestowaliśmy w handel hurtowy, co było wówczas popularne. Zdecydowaliśmy się na różnego rodzaju towary spożywcze. Ponieważ nie wiedzieliśmy, jak działać w nowej rzeczywistości społeczno­-ekonomicznej, powstałej po przemianach 1989 roku, szybko padliśmy ofiarą oszustów. Ludzie przyjeżdżali, brali towar, korzystając z kupieckiego kredytu, i znikali. Firmy z dnia na dzień rozpływały się w powietrzu. Niemal tak szybko jak zarobiliśmy pieniądze, traciliśmy je. Zaczęliśmy się wtedy zastanawiać, co zrobić z tym, co ocalało.

Był koniec 1991 roku. Przeanalizowaliśmy, czego nie ma na rynku, w jakim obszarze towarów jest nisza, w którą moglibyśmy się wpasować. Byliśmy pewni, że zależy nam na handlu detalicznym. Baliśmy się powtórki z poprzedniego przedsięwzięcia, kiedy liczone codziennie wieczorem pieniądze były fakturami, często bez pokrycia. Chcieliśmy mieć do czynienia z konkretnym, indywidualnym klientem, który kupuje i od razu płaci za towar. To była naczelna zasada, na której później zbudowaliśmy cały nasz system franczyzowy, a poza tym – zero jakiegokolwiek kredytowania. Ustaliliśmy też, że szukamy produktu z sektora spożywczego, ponieważ do tego czasu zdobyliśmy trochę doświadczenia w tej dziedzinie, a poza tym wychodziliśmy z założenia, że jest to pewna branża, bo ludzie bez względu na okoliczności, zawsze sięgają po artykuły spożywcze. Chcieliśmy, żeby był to produkt, który i nam będzie się podobał oraz nas interesował. Wybór padł na kawę. Planowaliśmy stworzyć miejsce, gdzie będzie można znaleźć dobre gatunkowo kawy z całego świata. Droga do tego celu okazała się jednak dość długa i bardzo trudna. Ale jakże mi było miło usłyszeć po latach na konferencji wypowiedź profesora Bliklego o tym, że dzięki nam, małżeństwu Drohomireckich, po raz pierwszy po drugiej wojnie światowej Polacy zyskali możliwość picia kawy, która na to miano zasługiwała.

Na tamte czasy było to przedsięwzięcie nowatorskie i wszystkim się wydawało, że pozbawione sensu. Kawę można było kupić w każdym sklepie. Nie była towarem deficytowym. Szybko jednak okazało się, że największą siłą nowo otwartego sklepu było właśnie to, że sprzedawana w nim była wyłącznie kawa. Ludzie masowo przychodzili, żeby zobaczyć tak niezwykłe miejsce.

Początkowo nie mieliśmy zielonego pojęcia o tym, na co się porwaliśmy. Po prostu chcieliśmy mieć sklep, w którym będzie mnóstwo kawy; zgromadziliśmy więc 250 różnych paczek.

Zastanawialiśmy się nad nazwą sklepu, bo w zamyśle miał to być tylko jeden sklep. Ja ją wymyśliłam, a miała spełniać kilka kryteriów – przede wszystkim być nazwą polską. Uczyłam wówczas języka angielskiego i miałam świadomość, że poziom znajomości tego języka w Polsce jest bardzo niski. Pragnienie przynależności do świata zachodniego było tak wielkie, że masowo pojawiały się firmy o nazwach­-koszmarkach wykorzystujących angielskie słowa. Jestem zdania, że skoro jesteśmy Polakami, żyjemy w Polsce, powinniśmy nazywać nasze firmy po polsku, żeby ich nazwy były zrozumiałe i możliwe do prawidłowego wymówienia dla wszystkich.

Chcieliśmy też, żeby nasz sklep miał charakter kolonialny, a jego nazwała przywoływała ten klimat. Akurat w tamtym czasie bardzo popularny był film Pożegnanie z Afryką. Bardzo się wszystkim podobał, więc pomyślałam, że jego tytuł będzie wspaniałą nazwą dla naszego sklepu. Tym bardziej, że bohaterka filmu była pierwszą kobietą, która założyła plantację kawy.

Na początku klienci przychodzili zobaczyć, co kryje się pod tą nazwą. Sklep znajdował się w piwnicy, nad bramą powiesiliśmy szyld stylizowany na początek XX wieku. Zadbaliśmy też, żeby sklep urządzony był w starym, kolonialnym stylu. Różnił się diametralnie od zalewającej wtedy Polskę pseudonowoczesnej estetyki i utrzymaliśmy tę stylistykę przy otwieraniu kolejnych sklepów franczyzowych.

Obok naszego sklepu znajdowały się redakcje trzech najważniejszych dzienników krakowskich i odwiedzający nas dziennikarze zaczęli pisać o Pożegnaniu z Afryką. Dostałam też z „Echa Krakowa” propozycję pisania krótkich tekstów o kawie. Przez rok raz w tygodniu przygotowywałam popularyzatorskie artykuły dotyczące historii kawy, jej rodzajów i sposobów parzenia. Musiałam bardzo szybko zdobyć na ten temat dużą wiedzę, a ponieważ nie było żadnych materiałów po polsku, ściągnęłam książki z zagranicy. Korzystałam z nich podczas pisania tych artykułów, które stały się objawieniem, ponieważ powszechna wiedza o kawie była niemal zerowa. Każdy z nich kończył się przepisem na kawę. Trzej pierwsi klienci, którzy przychodzili z numerem gazety, w którym był mój artykuł, dostawali paczkę kawy za darmo.

Szybko przekonaliśmy się, że dokonaliśmy dobrego wyboru, ponieważ kawa jest interesującym i bogatym w wątki tematem. Wiedzę na jej temat można poszerzać nieustannie. Zorientowaliśmy się też, że ówczesna oferta rynkowa była bardzo skromna. To była po prostu zawsze ta sama kawa, na dodatek niskiej jakości, tyle że pakowana na różne sposoby. Jedynym kryterium, jakim kierowali się hurtownicy przy zakupie, była niska cena. Nam natomiast marzył się sklep specjalistyczny i profesjonalny. Miejsce, gdzie każdy klient otrzyma rzetelną informację i możliwie największy wybór produktów wysokiej jakości. Nie mieliśmy jeszcze wtedy swojego zaplecza technicznego, więc pojechaliśmy do kilku palarni kawy. Myśleliśmy, że będziemy się tam zaopatrywali w kawę w ziarnach i sprzedawali ją na wagę w naszym sklepie. Wtedy właśnie odkryliśmy, że wszędzie oferują taką samą kiepską kawę, a to nie jest produkt dla nas. Postanowiliśmy więc sami importować ziarno. W tym celu musieliśmy zwiększyć skalę działania, bo jeden sklepik to za mało na takie przedsięwzięcie. Tym bardziej, że planowaliśmy oferować kawę z całego świata.

Ruszyliśmy w Polskę i niebawem przekonaliśmy się, że nigdzie nie ma drugiego sklepu z kawą. Nie było z kim współpracować, zatem doszliśmy do wniosku, że jedynym wyjściem będzie stworzenie sieci sklepów. Na tak wielkie przedsięwzięcie nie mieliśmy jednak środków. Na szczęście nasz sklep zyskiwał popularność i stawał się znany także poza Krakowem; okazało się wtedy, że niejedna osoba byłaby zainteresowana otwarciem podobnego. Przypomniało się nam wtedy, że istnieje coś takiego jak franczyza, system w ogóle nieznany w Polsce, ale popularny na Zachodzie. Mieliśmy szczęście, bo spotkaliśmy wówczas absolwenta krakowskiej Akademii Ekonomicznej, który dzięki zagranicznemu doświadczeniu był specjalistą w tej dziedzinie. Skontaktowaliśmy się z nim i wspólnie opracowaliśmy umowę dla franczyzobiorców. Byliśmy pionierami tego typu sprzedaży w Polsce. Kiedy już wszystko było gotowe, jedno z pierwszych pism biznesowych w Polsce – magazyn „Businessman” – wydało numer poświęcony franczyzie. Zamieścili artykuł, w którym przedstawili nas jako pierwszą firmę działającą wedle tej zasady. Zostaliśmy też zaproszeni do Warszawy na konferencję zorganizowaną przez magazyn „Businessman”. Poznaliśmy na niej naszych pierwszych franczyzobiorców z Warszawy. Niedługo potem otworzyliśmy punkt w stolicy i zaraz po nim we Wrocławiu. Tak pojawiła się sieć, a wraz z nią możliwość importowania kawy. Nie było to jednak takie proste, ponieważ nie mogliśmy znaleźć dostawców takiej kawy, jaką chcieliśmy sprzedawać. Na zachodzie Europy nie traktowano nas poważnie, co cierpliwsi dostawcy tłumaczyli, że kawa wyższej klasy nie sprzeda się na polskim rynku. Przez rok nie mogliśmy się przebić przez mur niechęci. Rozpuściliśmy wici po wszystkich znajomych, dzięki czemu jeden z naszych kolegów znalazł we Frankfurcie palarnię z wieloletnią tradycją i namówił jej właścicieli na współpracę z nami. Przygotowali dla nas pierwszą partię, która rozeszła się błyskawicznie. Z czasem otworzyliśmy własną palarnię.

Przez długie lata PRL­-owska przaśność fundowała nam we wszystkich dziedzinach życia to, co pospolite. Wykorzeniała kulturę kulinarną. My pragnęliśmy nie tylko zaproponować dobrej klasy napój, ale też przypomnieć świat kawy i kulturę jej picia. Dlatego od samego początku zbieraliśmy stare przedmioty związane z tą dziedziną.

Duża część mojej rodziny pochodzi z Warszawy, ale przed wojną mieszkali na Kresach. W czasie wojny stracili wszystko, został im jedynie album z rodzinnymi zdjęciami. Po wojnie babcia skupowała na targach w Warszawie antyki przywożone z Ziemi Odzyskanych. Odziedziczyłam po niej to zamiłowanie i kiedy urządzaliśmy nasz pierwszy sklep, część rzeczy wzięłam z domu, a pozostałe wyszukaliśmy z mężem na różnych pchlich targach. Temat kawy wciągnął nas bez reszty i z czasem zgromadziliśmy olbrzymią kolekcję kawowych akcesoriów. To niesamowite, jak wiele wysiłku poświęcał człowiek przygotowaniu kawy, odkąd tylko odkrył jej istnienie. Zawsze mnie interesował ten aspekt kulturowy, ponieważ pasjonuje mnie historia. W XIX­-wiecznych pamiętnikach austriackich i niemieckich podróżników można przeczytać, że najlepsze w Europie chleb i kawa są w Polsce. Zatem musimy zapomnieć o kompleksach i przestać naśladować zagraniczne mody. Powinniśmy lepiej poznać naszą tradycję i wreszcie ją docenić. Niestety, za czasów komuny przyzwyczailiśmy się do mocno palonej kawy i to upodobanie trwa do dziś. A taka kawa ma mało walorów smakowych. Na szczęście to się zmienia i przyjemnie jest mieć świadomość, że mamy swój wkład w zmianę preferencji smakowych Polaków.

Z czasem zaczęliśmy jeździć na targi kawy odbywające się w Europie oraz odwiedzać plantacje i spotykać się z ludźmi, których kawę sprzedawaliśmy, ponieważ w przypadku kawy wysoko gatunkowej wiadomo zawsze od kogo ona pochodzi. Nasza koncepcja polega na tym, żeby mieć kawy z całego świata, nie ograniczamy się do jednego rodzaju czy regionu. Na naszej stronie internetowej można prześledzić drogę danej kawy od producenta aż do filiżanki.

Dwa razy byłam w Peru, ambasada peruwiańska zwróciła się do mnie, kiedy szukali osoby, która na konferencji dotyczącej kawy opowiedziałaby o rynku tego towaru w Polsce. Takie wydarzenia są wspaniałą okazją, aby porozmawiać zarówno z wielkimi plantatorami, jak i drobnymi producentami. Jedni i drudzy są prawdziwymi pasjonatami kawy. Dzięki temu stale dowiaduję się czegoś nowego, a temat kawy wciąż mnie pasjonuje.

Bardzo dobrze prowadziło mi się firmę z mężem. Przez pierwsze 10 lat mieszkaliśmy z moją mamą i ona ogromnie nam pomogła, zajęła się domem, a my mogliśmy cały czas poświęcić pracy i budowaniu firmy. Kiedy otworzyliśmy pierwszy sklep, nasz syn miał 9 lat. Dzięki temu, że stworzyliśmy firmę rodzinną, mogłam tak sobie planować pracę, żeby mieć czas dla niego. Od początku byliśmy z mężem całym sercem zaangażowani w tworzenie Pożegnania z Afryką i to było wspaniałe, że pracowaliśmy razem. Staraliśmy się też zabierać syna na wszystkie firmowe wyjazdy. Był z nami, kiedy powstawały kolejne punkty Pożegnania z Afryką, przysłuchiwał się naszym rozmowom biznesowym. Kiedy miał 11 lat, żartowaliśmy, że wie o franczyzie więcej niż niejeden specjalista teoretyk. Rodzinna firma może być wielką wartością spajającą rodzinę. Myślę, że jeśli w rodzinie są dobre relacje, tworzenie wspólnej firmy ich nie psuje, a wręcz je wzmacnia. Ale jeśli istnieją jakieś nierozwiązane napięcia czy konflikty, to przy wspólnej pracy będą się tylko nasilały. Zawsze mieliśmy z mężem nadzieję, że syn będzie pracował w naszej firmie, ale nigdy nie wywieraliśmy na niego nacisku. Liczyliśmy, że będzie to robił z przyjemnością, a nie z powodu zobowiązań. Naszym franczyzobiorcom stawiamy jako warunek współpracy, żeby sklep prowadziła indywidualna osoba albo spółka małżeńska. Oczywiście małżeństwa też popadają w konflikty i się rozpadają, ale jednak z naszego doświadczenia wynika, że małżeńskie firmy są bardziej trwałe niż spółki z kolegą czy koleżanką.

Kiedy po dziesięciu latach działania naszej firmy zachorowała moja mama, mogłam się nią zaopiekować, co w przypadku pracy na etacie byłoby niemożliwe. Przez rok głównie zajmowałam się mamą, a mąż w tym czasie sam intensywnie zarządzał firmą. W firmie rodzinnej można rozkładać zadania w sposób dopasowany do potrzeb chwili. Dzięki temu łatwiej przetrwać sytuacje kryzysowe. Oczywiście, kiedy relacje rodzinne nie są dobre, wszystko może wyglądać inaczej. Z mojego punktu widzenia ogromną zaletą firmy rodzinnej jest to, że nie trzeba poświęcać rodziny dla biznesu. W firmie rodzinnej można bardziej elastycznie reagować na potrzeby rodziny. Kiedy mama, będąca duchem opiekuńczym naszego domu, zmarła, stwierdziliśmy, że ktoś musi ją zastąpić, bo w przeciwnym razie dom zamieni się w hotel. Wtedy wycofałam się z kilku obszarów działań w firmie, a mąż zajął się całą działalnością operacyjną. Syn był już wtedy dorosły i zastanawiał się, czy rozpocząć pracę na własny rachunek, czy przyłączyć się do nas. Dwóch mężczyzn w jednej rodzinnej firmie to duże wyzwanie. Syn zdecydował, że znajdzie pracę gdzieś na zewnątrz. Z czasem okazało się, że doświadczenie, które tam zdobył w ciągu 5 lat, przydało się potem w Pożegnaniu z Afryką. Syn już w liceum pracował w naszym sklepie podczas wakacji, zastępując pracownika, który w tym czasie szedł na urlop. Musiał opanować całą wiedzę na temat kawy i każdego ranka stawiać się pod krawatem w sklepie.

Dzięki funduszom z Ministerstwa Kultury Pożegnanie z Afryką organizowało kawiarniane stoiska na różnych targach książki. Byliśmy znani z tego, że nie zajmujemy się jedynie sprzedażą kawy, ale też historią i kulturą kawy. Mieliśmy pod opieką studentów piszących prace magisterskie o franczyzie i prowadziliśmy wykłady na ten temat, dzieląc się swoim doświadczeniem.

Poznaliśmy w Krakowie Alberta Lempa, Niemca, który bardzo zaangażował się w dialog polsko­-niemiecki i między innymi w odbudowę willi Decjusza w naszym mieście. Był wielkim pasjonatem Polski i Polaków. W roku, w którym Wisława Szymborska otrzymała literacką Nagrodę Nobla, Polska była honorowym gościem na największych Targach Książki we Frankfurcie. I wtedy nasz znajomy zaproszony przez Ministerstwo Kultury do koordynowania tego przedsięwzięcia i pomocy w zaaranżowaniu polskiego stoiska wymyślił, żeby Pożegnanie z Afryką urządziło tam kawiarnię, która dzięki możliwości napicia się bardzo dobrej kawy (a taką opinię o tym, co podajemy, miał Al) będzie magnesem dla odwiedzających targi Niemców, dla których nasze wydawnictwa, z racji choćby hermetycznego języka, nie były same w sobie wystarczająco interesujące. To było dla nas ogromne wyzwanie zakończone sukcesem. W niemieckich dziennikach pojawiły się artykuły, że na polskim stoisku jest najlepsza kawa w mieście. Fantastycznym przeżyciem było spotkanie Czesława Miłosza, Ryszarda Krynickiego, Wisławy Szymborskiej, Adama Zagajewskiego. Pamiętam, że Czesław Miłosz rozpłakał się, kiedy poprosiłam go o autograf na powielaczowym wydaniu Gdzie słońce wschodzi i kędy zapada. Zrobiło to na mnie wielkie wrażenie. Dla naszego syna Łukasza te targi były wspaniałą lekcją, ponieważ zrobiliśmy go odpowiedzialnym za organizację całego przedsięwzięcia i świetnie sobie z tym poradził.

Braliśmy udział w kolejnych targach: w Göteborgu, Lipsku i Bolonii. Organizowanie kawiarni na polskich stoiskach wydawniczych było wspaniałą ideą. Niestety z czasem kolejne władze z tego zrezygnowały. A przecież połączenie tradycji picia kawy z kulturą literacką jest bardzo ścisłe. Dość wspomnieć przedwojenne kawiarnie literackie, które były centrum życia kulturalnego. Chcielibyśmy to połączenie picia kawy z kulturą odtworzyć.

W pewnym momencie, zupełnie niespodziewanie, naszą rodzinę dotknął dramat. Zmarł mój mąż. Zastanawialiśmy się z synem, co dalej robić. Syn dobrze zarabiał na etacie i mieliśmy wątpliwości, czy stać nas na to, żeby rezygnował z niego i zajął się tylko Pożegnaniem z Afryką.

Ponieważ w tym ciężkim czasie potrzebowałam jego pomocy w wielu kwestiach, on po powrocie z pracy o godzinie 18 siadał i do rana opracowywał potrzebne dla mnie rzeczy. Po pół roku takiego funkcjonowania był już bardzo zmęczony. Ponadto w jego życiu pojawiła się dziewczyna (która dziś jest jego żoną) i musiał myśleć o swoich życiowych i zawodowych planach na dłuższy czas. Zdecydował się wówczas podjąć w pełnym zakresie pracę w naszej firmie.

Dzisiaj planujemy, żeby niedługo przejął całą część operacyjną, a ja będę mogła skupić się na działalności promocyjnej i kulturalnej. Chciałabym między innymi stworzyć muzeum kawy w Krakowie lub jego okolicach. Mamy bogate zbiory przedmiotów kawowych prezentowane obecnie na naszej stronie internetowej w wirtualnym muzeum. Teraz marzy mi się ich realna prezentacja. Interesuje mnie też prowadzenie wykładów o kawie. Po ponad 20 latach pasjonowania się kawą mogę długo, i mam nadzieję ciekawie, opowiadać o wszystkim, co z nią związane, a także prowadzić warsztaty. Nasza firma bierze udział w różnego rodzaju projektach, między innymi w ciekawej inicjatywie o nazwie Muzeum Smaku organizowanej w muzeum w Wilanowie. Projekt polega na przypomnieniu wspaniałej polskiej tradycji kulinarnej przy wykorzystaniu najstarszej odnalezionej księgi kucharskiej Stanisława Czernieckiego, który był kucharzem Lubomirskich. W ramach tego projektu organizowane są spotkania, w trakcie których gotowane są potrawy ze starych przepisów, czemu towarzyszą opowieści historyczne i kulinarne. Zaproszono mnie do udziału w tym przedsięwzięciu i opowiadania o kawie. Jak już wspomniałam, interesuję się historią, więc takie wydarzenia bardzo mnie cieszą. Ostatnio w życie naszej firmy, a tym samym i moje, wkroczyła herbata, wymuszona niejako przez konkurencyjne firmy herbaciane, które zaczęły sprzedawać kawę, i stała się kolejnym fascynującym tematem, również dla warsztatów i wykładów, które mam przyjemność z tego zakresu prowadzić. Bardzo lubię tę formę spotkań z ludźmi. Daje mi olbrzymią satysfakcję. Przygotowuję również wykłady z zakresu franczyzy, bo w tej dziedzinie z racji mojego akademickiego wykształcenia i pionierskiego doświadczenia także czuję się pewnie.

Śmierć męża skonfrontowała mnie z koszmarem polskich regulacji prawnych. Ponieważ nasza firma była jednoosobowa i zarejestrowana na męża, okazało się, że w dniu jego śmierci przestała istnieć. Jeden z urzędników skomentował to tak: „Razem z człowiekiem umiera NIP, a ten jest najważniejszy”. Wiele razy zastanawialiśmy się z mężem nad koniecznością zmiany formy prawnej firmy, ale zawsze było tysiąc ważniejszych spraw. Poza tym, kiedy się ma 50 lat, nie myśli się o sytuacjach ostatecznych. A kiedy mąż zachorował, skupieni byliśmy przede wszystkim na leczeniu. Wtedy firma przez cztery miesiące funkcjonowała właściwie sama, siłą rozpędu. Nie mieliśmy głowy ani czasu na zajmowanie się zmianą jej formy prawnej. Tym bardziej, że w ciągu tych czterech miesięcy mąż przez sześć tygodni był w śpiączce. Kiedy zmarł, to chociaż wszystko nadal funkcjonowało bez zmian, okazało się, że z formalnego punktu widzenia Pożegnania z Afryką już nie ma.

Opowiadam teraz o tym wszystkim, ponieważ nikt nie ma świadomości, że taka sytuacja może się przydarzyć każdej rodzinie, której firma działa na podobnych zasadach. Chciałabym ludzi przestrzec przed sytuacją, w której nie dość, że spotyka ich tragedia straty bliskiej osoby, to jeszcze stoją w obliczu ryzyka utraty firmy.

To był niesamowity przypadek, że akurat w dniu śmierci męża zadzwonił do mnie znajomy pracujący w jednym z krakowskich urzędów. Kiedy usłyszał, co się stało, kazał mi wszystko zostawić, odłożyć sprawy związane z pogrzebem i natychmiast jechać do urzędu miasta, żeby zarejestrować firmę na siebie, kupić nowe kasy fiskalne do wszystkich punktów i je fiskalizować. Wszystko to musiałam zrobić w dniu śmierci ukochanej osoby… Nie sposób sobie tego nawet wyobrazić. Mimo że przejmowałam po śmierci męża zobowiązania podatkowe i państwo nic na tym nie traciło, prowadząc dalej firmę bez zmiany jej osobowości prawnej, w tym właśnie tragicznym dniu stałabym się w świetle prawa przestępcą. Zamiast dać miesiąc czy dwa na spokojne załatwienie wszystkich spraw, bo przecież notarialnie potwierdzone było przejęcie przeze mnie Pożegnania z Afryką, to urzędy i prawo zafundowały mi prawdziwy koszmar. Później dowiedziałam się, że wielu firmom w podobnej sytuacji nie udaje się przetrwać kryzysu. Ma to miejsce szczególnie wtedy, kiedy owdowiała żona nie była wcześniej aktywna w działaniach firmy.

Minęły już trzy lata od śmierci męża i dziś inaczej patrzę na to, co mnie spotkało. Włączyłam się w działania dotyczące firm rodzinnych, bo widzę, że jest to obszar, w którym mogę się podzielić swoim doświadczeniem z innymi osobami. Ze stowarzyszeniem Inicjatywa Firm Rodzinnych zetknęłam się na Kongresie Kobiet w 2011 roku. Trafiłam tam na panel poświęcony firmom rodzinnym prowadzony przez Kasię Gierczak­-Grupińską. Opowiedziałam wtedy swoją historię i po roku, na kolejnym Kongresie, byłam już uczestniczką panelu dotyczącego firm rodzinnych. Dowiedziałam się, że moja historia daje kobietom do myślenia i skłania je do działania w rodzinnych firmach i dbania o to, aby stać się ich współwłaścicielkami również formalnie.

 

Spacer po Krakowie. Zofia Drohomirecka, Łukasz DrohomireckiSpacer po Krakowie. Zofia Drohomirecka, Łukasz Drohomirecki

 

Często zastanawiam się, skąd czerpałam siłę w trudnych momentach, które nastawały w moim życiu. Być może odziedziczyłam tę dzielność i zaradność po mamie, której nic nie było w stanie załamać. Miała 14 lat, kiedy wybuchła wojna i całą rodziną uciekli z Kresów do Warszawy. W czasie wojny musiała pracować. W powstaniu warszawskim zginął jej brat, zastrzelony przez niemieckiego snajpera na oczach mojej babci. Po powstaniu mama przeszła z rodziną przez obóz w Pruszkowie, a potem zostali wywiezieni do obozu pracy w Norymberdze, gdzie zmuszono ich do pracy na budowie. Tata mojej mamy też odznaczał się mocnym charakterem, natomiast babcia była – jak to mawiała moja mama – mała i słaba. Wszyscy się nią opiekowali, nawet własna córka. Mamę drażniła taka bezwolność i słabość. Mama była prawnikiem i zawsze mi powtarzała, że najważniejsze w życiu jest wykształcenie, bo rzeczy materialne można stracić w pięć minut, a zostaje to, co jest w głowie. Dawała mi na to przykłady z własnego życia; opowiadała, że dzięki temu nawet w obozie pracy w Niemczech łatwiej im było przetrwać, bo dziadek znał świetnie niemiecki, a kiedy ona poszła do obozowej apteki kupić wodę utlenioną i Niemka udawała, że nie rozumie, mama napisała jej wzór chemiczny wody utlenionej. Te opowieści mocno działały na moją dziecięcą wyobraźnię. Zostało mi mocno wszczepione, że w życiu wygrywa siła intelektu.

Rodziny ojca w zasadzie nie znałam, a i taty nie pamiętam, ponieważ zmarł na zawał, kiedy miałam rok. Dlatego to mama była dla mnie wzorem zaradności i siły. Traktowała mnie po partnersku i mogłyśmy rozmawiać na każdy temat. W młodości nie przepada się za takimi dyskusjami, ale z czasem one procentują. Mama niczego mi nie zabraniała, tylko trzeba było z nią przedyskutować warunki każdej prośby. Takie wychowanie plus geny dały mi wewnętrzną siłę, aby uwierzyć, że w życiu mnóstwo można osiągnąć. Trzeba się jednak kierować rozumem i dużo pracować. Poza tym zostałam nauczona, że kobieta nie powinna być bezwolnym bluszczem, tylko aktywną, samodzielną i samostanowiącą istotą.

Uważam, że wszystko, co nas spotyka, czemuś służy. W efekcie trudne chwile bardziej mnie mobilizują niż załamują. Dawno temu postanowiłam sobie, że będę robić tylko to, co lubię, co sprawia mi radość i daje satysfakcję. Oczywiście – w granicach możliwości.

Moja mama mawiała, że praca nie jest przyjemnością, ale ja się temu stanowczo sprzeciwiłam i cieszę się, że to, co robię od tylu lat, przynosi mi wiele satysfakcji i radości.

 

NAZYWAM SIĘ ŁUKASZ DROHOMIRECKI. 

Rodzice założyli Pożegnanie z Afryką 21 lat temu, kiedy byłem jeszcze dzieckiem, więc mogę śmiało powiedzieć, że firma istniała przez całe moje świadome życie.

Rodzice tworzyli ją od samych podstaw, więc jeździli na otwarcia kolejnych naszych punktów franczyzowych oraz na szkolenia i zazwyczaj zabierali mnie ze sobą. Wspominam to bardzo ciepło, ponieważ dla mnie te wyjazdy miały klimat wakacyjny. Mama zawsze miała dla mnie trochę czasu, żeby zwiedzić miasto, do którego przyjechaliśmy. Bywałem też obecny przy wielu spotkaniach i rozmowach biznesowych. Zaangażowanie zawodowe w firmie rozpocząłem już w momencie otwarcia pierwszego punktu Pożegnania z Afryką przy byłym kinie Wanda (osoby z Krakowa dobrze kojarzą to miejsce). Ubrany w turecki strój, rozdawałem przechodniom ulotki, zapraszając ich do środka.

W późniejszych latach, już jako uczeń liceum, w każde wakacje miesiąc lub dwa pracowałem w naszym sklepie jako sprzedawca. Od tego momentu mój kontakt z firmą stał się poważniejszy. Rodzice angażowali mnie do pracy, wdrażali w życie i sprawy firmy, a dla mnie była to okazja do zarobienia własnych pieniędzy. Plusem był fakt, że temat kawy był mi dobrze znany i nie musiałem poznawać obowiązków od zera, co byłoby konieczne, gdybym poszedł pracować w obce miejsce. Bardzo miło wspominam te wakacyjne praktyki.

Temat kawy zawsze mnie interesował i dobrze mi się kojarzył. Kiedy wybieraliśmy się z rodzicami na wakacje samochodem po Europie, zawsze tak planowaliśmy podróż, żeby móc zatrzymywać się na dłuższy postój w miejscowościach związanych z kawą. W ten sposób nawiązywaliśmy kontakty biznesowe. W czasach bez Internetu lokalizowanie chętnych do współpracy firm stanowiło problem. Nasze wakacyjne wyprawy były bardzo przyjemne, a dodatkowo dostarczyły mi praktycznej wiedzy, którą do dziś mogę wykorzystywać.

Kawę zacząłem pić, mając 13 lat. Zajmowaliśmy się zawsze kawą wysokiej jakości, a w jej przypadku nie ma ograniczeń wiekowych. Przeciwwskazania dotyczą kawy niskiej jakości. Taka nie jest zalecana dla dzieci.

W czasie studiów zacząłem się interesować grafiką komputerową, najpierw hobbistycznie, a potem zawodowo, i w tej działalności widziałem swoją przyszłość. Dlatego w pewnym momencie zdecydowałem się podjąć pracę w zewnętrznej firmie związanej z branżą całkowicie odmienną od Pożegnania z Afryką. Ale nie powiedziałem rodzicom, że rodzinna firma w ogóle mnie nie interesuje i w niczym nigdy im nie pomogę. Wręcz przeciwnie – byłem zaangażowany w projektowanie graficzne dla firmy ulotek, materiałów drukowanych, opakowań, a później opracowywałem również elementy strony internetowej Pożegnania z Afryką. W swojej etatowej pracy zajmowałem się grafiką komputerową, marketingiem, planowaniem i przeprowadzaniem eventów. To było dla mnie bardzo przydatne doświadczenie, które dziś procentuje. Zupełnie nie żałuję tych kilku lat na etacie. Co więcej, polecam takie doświadczenie wszystkim młodym osobom, zanim podejmą pracę w swojej firmie rodzinnej. Zupełnie inaczej wchodzi się w działalność zawodową, zaczynając ją u osób, z którymi nie łączą nas żadne zobowiązania rodzinne czy towarzyskie. To jest świetna szkoła życia. I warto tego doświadczyć, ale w trakcie normalnej kilkuletniej etatowej pracy, a nie na przykład na paromiesięcznym stażu. Ważne jest, żeby mieć poczucie bycia normalnie rozliczanym z obowiązków, traktowanym tak samo jak inni pracownicy, i móc nauczyć się długofalowego planowania działania w swoim miejscu pracy.

W zewnętrznej firmie początkowo byłem zwykłym, szeregowym pracownikiem, co jest cennym doświadczeniem, kiedy potem samemu zostaje się pracodawcą. Różnica między firmą rodzinną a zwykłą polega przede wszystkim na odmiennych relacjach międzyludzkich, jakie w nich panują.

Dzisiaj nie chciałbym już być zmuszony sytuacją do pracy innej niż na rzecz swojej firmy. Bez względu na to, jaki jest w takiej firmie układ – czy pracuje ze sobą rodzeństwo, czy też rodzice z dziećmi – zawsze zaletą takiej współpracy jest bezpośredniość kontaktu. Nie chcę tu generalizować, bo znam różne przypadki, ale w firmie rodzinnej w znacznie większym stopniu niż gdzie indziej można sobie pozwolić na szczerość. Oczywiście, fakt ten bywa też wyzwaniem. Starsze pokolenie nie zawsze chętnie przyjmuje słowa krytyki od najmłodszych. Wzajemna szczerość i możliwość powiedzenia sobie wprost o różnych wątpliwościach pozwala redukować napięcia. Poza tym, pracując w rodzinnej firmie, wszyscy mogą liczyć na znacznie większe zrozumienie, wyrozumiałość, gotowość do pomocy i wsparcie niż tam, gdzie ludzi nie łączą relacje inne niż zawodowe. Kolejnym plusem jest łatwość komunikacji – jeśli jest taka potrzeba, możemy z mamą zadzwonić do siebie o każdej porze dnia i nocy, omówić pomysł czy problem i podjąć decyzję. To jest bardzo pomocne szczególnie w momentach kryzysowych.

Taka bliskość osób współpracujących ze sobą nie jest, oczywiście, wolna od różnych trudności, czasem trudno jest rozdzielić sprawy zawodowe i rodzinne, bo te sfery życia ściśle się splatają. Na przykład w trakcie rodzinnego obiadu nagle rozpoczynają się rozmowy dotyczące spraw firmy, niejednokrotnie dochodzi przy tym do sporu. Przy takim modelu funkcjonowania zawodowego z rodziną trzeba się liczyć z podobnymi sytuacjami.

Dlatego jestem zdania, że warto, aby każda rodzina pracująca razem wykształciła sobie swoją własną praktykę rozdzielania spraw firmowych od rodzinnych. U nas dzieje się to niejako automatycznie, po prostu przychodzą chwile, kiedy przestajemy rozmawiać o pracy i zajmujemy się innymi tematami. Nie musimy wyznaczać sobie sztywno zasad „higieny” pracy i na przykład ustalać, że w niedzielę nie rozmawiamy o pracy. Po prostu sami czujemy, kiedy należy odpocząć od tematów zawodowych.

W Polsce po wielu latach przerwy obserwujemy renesans firm rodzinnych. Rzeczywistość PRL­-u nie sprzyjała tego typu działalności, przez co zagubił się etos rodzinnej współpracy. Obecnie w większości przypadków mamy do czynienia dopiero z drugim pokoleniem osób działających w firmach rodzinnych. Bardzo niewiele jest w Polsce firm rodzinnych z dłuższym stażem.

W zagranicznych dużych firmach rodzinnych o długiej wielopokoleniowej tradycji istnieje coś takiego jak konstytucje firm rodzinnych, które w spisany, sformalizowany sposób określają mechanizmy sukcesji. Konstytucje te opisują dokładnie wszystkie aspekty, łącznie z tym, jakie prawa i obowiązki mają osoby wchodzące do firmy poprzez małżeństwo. Wiem, że w Polsce niektóre firmy też się przymierzają do takich zapisów, aby zapobiec różnego rodzaju problemom. Odkąd sięgam pamięcią, odczuwałem ze strony rodziców oczekiwanie, żebym w przyszłości zaangażował się w działalność naszej firmy. Myślę, że już rozpoczynając tworzenie Pożegnania z Afryką, mieli nadzieję na długofalowe działanie i na to, że kiedyś przejmę ich dzieło. Nie była to jednak z ich strony żadna presja, dzięki czemu początkowo myślałem, że będę rodziców wspierał, ale przede wszystkim zajmę się swoja pasją, czyli grafiką komputerową.

Jak to często bywa, my planujemy, ale życie przynosi inne sytuacje. Kiedy niespodziewanie umarł mój ojciec, musiałem pomóc mamie. Śmierć taty spadła na nas jak grom z jasnego nieba. Mama zajęła się sprawami związanymi z tą kryzysową sytuacją, a ja byłem dla niej wsparciem. W efekcie przez osiem miesięcy pracowałem równolegle w dwóch miejscach – w Pożegnaniu z Afryką i na pełen etat tam, gdzie byłem wówczas zatrudniony. To było prawdziwe wyzwanie. Wracałem z pracy i przez kolejnych wiele godzin pomagałem mamie. Nie byłem w stanie dłużej tego ciągnąć i musiałem z czegoś zrezygnować. Podjąłem więc decyzję, że to jest odpowiedni moment w życiu, abym ostatecznie całą swoją aktywność zawodową związał z Pożegnaniem z Afryką. Dziś jestem z tego wyboru bardzo zadowolony.

Jeżdżąc po świecie, spotykamy wiele firm rodzinnych, i to takich działających od wielu pokoleń. Myślę, że to bardzo miła perspektywa działać w czymś, co stworzyli moi przodkowie, a kiedyś przejmą moje dzieci. Myślę, że będąc dzieckiem rodziców prowadzących firmę rodzinną, ma się tak naprawdę przed sobą trzy drogi – stanowczego odżegnania się od kontynuowania rodzinnych tradycji i podjęcia pracy niezwiązanej z tym, co robi rodzina, rozpoczęcia doświadczenia zawodowego od podjęcia pracy w zewnętrznej firmie, a potem powrotu do firmy rodzinnej albo włączenia się w życie firmy od samego początku. Ja przeszedłem tę środkową drogę i uważam ją za optymalną.

Zazwyczaj każde kolejne pokolenie wprowadza własne rewolucyjne zamiany w życiu firmy. Myślę nawet, że jest to pewna życiowa reguła korzystna dla działalności, ponieważ takie innowacje dają nową energię i chronią firmę przed zastojem. Każda firma, bez względu na branżę, musi reagować na potrzeby zmiany i się rozwijać.

Nasze punkty franczyzowe często prowadzone są przez osoby ze sobą spokrewnione. Prowadzimy też interesy z kilkoma rodzinnymi firmami, bardzo sobie chwaląc tę współpracę. Dla firm rozpoczynających działalność decyzja o rodzinnym charakterze przedsięwzięcia jest najbardziej naturalną drogą. I mam nadzieję, że takich rodzinnych firm będzie w Polsce powstawało jak najwięcej – są one świetną metodą rozwoju przedsiębiorczości.


Opowieści - okładka

Źródło:
Publikacja powstała w ramach projektu partnerskiego Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. U. Hoffmann, M. Jaszewska, M. Zawadka, „Firma rodzinna. Opowieści polskich przedsiębiorców”, Warszawa: PARP, 2015, http://www.parp.gov.pl