PENSJONAT PONIATOWSKI. Przyciągamy gwiazdy
26.12.2015

NAZYWAM SIĘ HENRYKA ŻŁOBIKOWSKA. 

Henryka i Bronisław ŻłobikowscyHenryka i Bronisław Żłobikowscy Jestem współwłaścicielką Pensjonatu Poniatowski, żoną Bronisława, mamą Krzysztofa, Grzegorza i Piotra.

Pochodzę z Suchowoli. Jako najmłodsza z czwórki rodzeństwa byłam oczkiem w głowie rodziców. Mama była bardzo energiczną i zaradną kobietą. Wstawała o trzeciej w nocy, gotowała nam obiad, potem szła zajmować się gospodarstwem. Stale coś robiła, ulepszała, poprawiała, umiała i uszyć, i ugotować. Mnie najbardziej spodobało się kucharzenie. Skończyłam szkołę gastronomiczną i zaczęłam pracować w kuchni, najpierw w Dąbrowie, potem w Suchowoli, gdzie byłam zastępcą szefa kuchni w restauracji GS­-u. Mąż pracował jako kierowca.

Pierwszego syna udało mi się urodzić na imieniny męża. Po urodzeniu drugiego przestałam pracować i zajęłam się domem i dziećmi. To były ciężkie czasy, wszystko było na kartki, ale jakoś dawaliśmy sobie radę. Na działce koło rodziców postawiliśmy mały domek. Urodził się trzeci syn, a ja byłam totalnie zakręcona, wszystko było na mojej głowie. Mąż wyjeżdżał o piątej rano i wracał bardzo późno. Potem zaczął pracować przy budowie dróg. Tam nabawił się ciężkiej choroby, która skończyła się długim pobytem w szpitalu. Kiedy wyszedł ze szpitala, zwolnił się z tej pracy i zaczął pracować prywatnie. Na początku razem z bratem, a potem, w 1985 roku, otworzył zakład betoniarski na swój rachunek. Zaraz potem postanowiliśmy otworzyć bar, żeby zarobić dodatkowe pieniądze. W tamtych czasach trzeba było mieć wykształcenie zgodne z kierunkiem prowadzenia działalności. Miałam ukończoną szkołę gastronomiczno­-handlową, więc prowadziłam ten bar, podawałam piwo, kawę, herbatę, kilka dań.

Piwo ludzie kupowali często całymi skrzynkami, więc doszliśmy z mężem do wniosku, że skoro tak dobrze się sprzedaje, to warto otworzyć hurtownię. W urzędzie gminy nie chciano nam jednak wydać koncesji na sprzedaż alkoholu i kazali się ubiegać o nią w ministerstwie w Warszawie. Na początku to był dla mnie kosmos – jak ja mam coś załatwiać w ministerstwie? Nie chciałam jednak dać za wygraną. Wsiedliśmy do samochodu, pojechaliśmy do ministerstwa i po miłej rozmowie z urzędniczkami wróciliśmy do Suchowoli z potrzebną koncesją. To był już okres, kiedy padła komuna i można było zacząć prowadzić własne interesy. Sklepiki powstawały jak grzyby po deszczu, kto był odważniejszy, to otwierał, choćby w swoim domu. Przy hurtowni piwa zaczęliśmy sprzedawać inne artykuły. Zaopatrywały się u nas sklepiki z całej okolicy. Wyroby czekoladopodobne szły całymi opakowaniami, bo były niedostępne na rynku, a ja odnowiłam kontakty w Giżycku i dotarłam do producenta. Tak to nam się fajnie kręciło. Hurtownię nazwaliśmy PLAMS – od pierwszych liter artykułów, którymi handlowaliśmy: piwo, lody, artykuły spożywcze, mrożonki i słodycze. W międzyczasie zlikwidowaliśmy bar, ponieważ prowadzenie hurtowni bardziej się opłacało. Marże były sztywne, narzucone z góry, wynosiły 5–10%. Potem wszedł podatek VAT. Książkę Vademecum o podatku VAT sama dałam naszemu urzędowi skarbowemu, ponieważ jeszcze jej nie mieli, a ja zdobyłam ją przez swoje znajomości we Wrocławiu, gdzie była drukowana.

Najpierw sama prowadziłam książkę przychodów i rozchodów, potem zatrudniłam księgową, bo miałam za dużo obowiązków przy hurtowni i prowadzeniu domu.

Zaczęliśmy otwierać sklepy w Suchowoli, Czerwonce, Brzozowej, Zabielu. Doszły więc kolejne obowiązki – trzeba było dowieźć towar, rozliczyć utarg. Dochody nie były wielkie, wszędzie po parę groszy, ale nam to wystarczało, nie byliśmy zachłanni. Cały czas obserwowaliśmy rynek. Coraz więcej małych sklepików się zamykało, ale myśmy nie odpuszczali. Mnie zawsze mobilizował mąż: „No coś ty, Henia, przestań, chyba się nie poddasz? Chodź, zrobimy to czy tamto, damy radę”. Nie przeżywał wszystkiego tak mocno jak ja i podnosił mnie na duchu. Trudno mi było, przecież oprócz obowiązków zawodowych miałam synów. Trzeba było wyprawić chłopców do szkoły, dać jeść, dopilnować odrabiania lekcji. Byłam młoda i jakoś dawałam radę, tylko mój tatuś przychodził do nas czasami i mówił: „Dziecko, ile lat ty jeszcze dasz radę tak wszystko ciągnąć: dom, pranie, gotowanie, dzieci, handel”. A ja odpowiadałam, że na razie sobie radzę. Kiedy wracałam z Białegostoku z towarem, już po drodze naliczałam marżę na fakturze. Nie było czasu zjeść spokojnie, zatrzymać się gdzieś, żeby kupić coś ciepłego. To byłaby strata czasu, a tu trzeba było szybko działać, żeby ze wszystkim zdążyć. Więc w jedną rękę kawałek kiełbasy, w drugą kawałek chleba, i do przodu.

Po jakimś czasie zaczęłam się przyglądać temu, co mamy, i liczyć. Sprzedaliśmy sklep w Brzozowej, a kupiliśmy w Suchowoli działkę z gotowym budynkiem i otworzyliśmy sklep. Potem od koleżanki, która wyjeżdżała do Stanów, kupiliśmy drugą działkę. Budynek, który na niej stał, to było straszydło: dom bez okien, w samym centrum Suchowoli. Szpecił cały rynek. Rozebraliśmy go i zbudowaliśmy nowy. Na tę budowę wzięliśmy kredyt w euro, co nas mocno stresowało. Kiedy braliśmy kredyt, euro było po 3,70 zł, a już przy spłacie pierwszych rat kosztowało około 5 zł! Na szczęście udało nam się wszystko spłacić. W tym budynku otworzyliśmy duży, nowoczesny, samoobsługowy sklep, ładnie wyposażony; takiego jeszcze w Suchowoli nie było. Na górze są lokale do wynajęcia. Ten sklep dobrze prosperuje do dzisiaj.

Wszystko powoli zaczęło się ładnie kręcić. Chłopcy dorastali, poszli na studia. Najstarszy, Krzysztof, studiował zaocznie informatykę, ponieważ potrzebowaliśmy jego pomocy w pracy. Szedł z nami krok w krok, ale i młodsi synowie dorośli i zaczęli się coraz bardziej angażować.

Hurtownia dobrze prosperowała, sprzedawaliśmy dużo piwa i taniego wina. Nękano nas więc nieustannymi kontrolami. Pamiętam, jak przyjechała kontrola z Białegostoku, chcieli sprawdzić banderole na butelkach i kazali mi zdjąć skrzynkę z samej góry. Do dzisiaj czuję jej ciężar.

W końcu zlikwidowaliśmy bar, zostawiliśmy tylko sklepy i hurtownię. Zdrowie nam jeszcze dopisywało, chłopcy pomagali ze wszystkich sił. Nie mieli czasu się nudzić, stać pod kioskiem ani nigdzie się szwendać. Po lekcjach przychodzili do domu i uczestniczyli we wszystkim. Nigdy nie odmówili, pomagali mi również z dokumentami. Widzieli naszą pracę i nasze zmęczenie.

Chłopcy umieją wszystko zrobić, uprasować, uprać. Mówiłam im: „Może nie będziecie musieli tego robić w życiu, ale musicie umieć”. Sąsiadki były zdziwione, że oni pomagają w domu, odkurzają, zmywają. Ale wyrośli na fajnych ludzi, jestem z nich dumna. Handlowaliśmy alkoholem, a ich nikt nigdy nie widział pijanych.

W 1996 roku mąż przyszedł do mnie i powiedział, że będzie przetarg na Kasztelankę – restaurację GS­-u, która znajdowała się w tym miejscu, gdzie obecnie jest pensjonat. Ja na to: „Co ty, Bronek, wymyślasz? Mamy hurtownię, kilka sklepów, po co nam jeszcze ta Kasztelanka?”. Ale on zabrał syna i poszli. Wrócili po dwóch godzinach i mąż oznajmił, że kupili Kasztelankę. Nie byłam zachwycona. Pamiętam, że powiedziałam: „O Boże, coś ty zrobił, jak my to wszystko udźwigniemy?”. On mnie tylko uspokajał, a nasz syn Krzysztof powiedział: „Mamo, nie było siły na tatę, przelicytowywał wszystkich, aż myśmy to dostali. Nie martw się, damy radę, Piotrek z Grześkiem pomogą”.

 

Henryka i Bronisław Żłobikowscy 35 lat po ślubieHenryka i Bronisław Żłobikowscy 35 lat po ślubie

 

Odtąd skupialiśmy się na tej Kasztelance. Była w rozpaczliwym stanie – zarośnięta ruina z cieknącym dachem i powybijanymi szybami. Własnymi siłami i z pomocą braci męża jak najtańszym kosztem zrobiliśmy remont. Wydzieliliśmy bar, kawiarnię i restaurację. Nazwaliśmy ją He­-Bron – od naszych imion, czyli Henryki i Bronisława. W 1997 roku, rok po kupieniu Kasztelanki, odbył się w niej pierwszy sylwester. Nie było czasu na wzięcie oddechu, wszystko robiliśmy z marszu.

Ta restauracja stała się wkrótce moją pasją – zwłaszcza kuchnia. Mieliśmy dobrych pracowników, uczciwych i rzetelnych ludzi, niektórzy pracują z nami po dziś dzień. Organizowane tam były różne uroczystości rodzinne, takie jak wesela czy stypy. Standard nie był wysoki, w starym budynku nie dało się zrobić cudów. W pewnym momencie chłopcy zaczęli mówić o postawieniu czegoś nowego, bardziej eleganckiego, na wyższym poziomie. Nie sprzeciwiałam się, chciałam, żeby byli zaangażowani w to, co robią. Zaczęliśmy się spotykać, omawiać różne wizje. Nie zawsze byliśmy zgodni. Jak różnice zdań były za duże, nieraz trzeba było przerywać te dyskusje na dwa, trzy dni. Często dyskutowaliśmy przez całą noc, światło gasło nad ranem. W końcu zapadła decyzja o wyburzeniu restauracji i zbudowaniu czegoś nowego. Oddaliśmy to już w ręce synów. Ubiegali się o dotacje unijne. Nie od razu się udało, ale nie traciliśmy nadziei.

Budowanie to też była droga przez mękę. Trzeba było się rozliczyć z każdej złotówki, jednak jakoś przez to przebrnęliśmy. Kiedy burzyli budynek, wyjechałam z Suchowoli, nie mogłam na to patrzeć. Kiedy wróciłam, powiedziałam: „Chłopaki, gratuluję, cieszę się, realizujcie wasze pomysły”.

Pensjonat postawili szybko. Kiedy zaczęli go urządzać, tak pięknie, nowocześnie, i kiedy to tak rosło – i ja rosłam z tym obiektem. Ze szczęścia brakowało mi tchu. Patrzyłam na synów i myślałam: „Boże, dziękuję Ci, że mi dałeś takie dzieci”. Rozpierały mnie radość i duma. Trudno mi było wręcz uwierzyć, że dzięki pracy własnych rąk doszliśmy do czegoś tak wspaniałego. Nieraz płakałam ze wzruszenia. Pytałam męża, czy kiedykolwiek wyobrażał sobie, że będziemy mieli coś takiego. Powstał piękny pensjonat, nasza duma. Tam jest wszystko eleganckie, najlepszej jakości; świetne, nowoczesne wyposażenie kuchni. To jest już inny styl i inne założenia, organizowane są tu wydarzenia kulturalne, koncerty.

Nam nigdy nie chodziło o jakieś wywyższanie się. Była rodzina, była trójka dzieci i po prostu trzeba się było z czegoś utrzymać. Nieraz było nam ciężko i nie wstydzę się tego powiedzieć. Ja nie byłam bizneswoman, jak teraz mówią. Przyjmowałam różne role – w zależności od sytuacji byłam sprzątaczką, kucharką, dekoratorką, kelnerką. Życie mnie tego nauczyło. Żadnej pracy się nie bałam, zawsze byłam rzetelna i odpowiedzialna, zawsze starałam się robić wszystko najlepiej, jak umiałam. Teraz niestety podupadłam na zdrowiu, nie mogę wiele pracować. Zbieram plony tych nieprzespanych nocy, nerwów, trosk, wielu lat ciągłej pracy.

Zostały nam jeszcze dwa sklepy, hurtownia i pensjonat. Ja wszystkiego już tylko doglądam, rozmawiam z pracownikami. Z mężem dobrze się uzupełniamy, mówię często do niego: „Cieszmy się Bronek, że mamy siebie, że ty nie jesteś sam i ja nie jestem sama. Cieszmy się każdym dniem”. I tak staram się żyć. Wstaję zadowolona, że przeżyłam noc, a wieczorem kładę się spać szczęśliwa, że przeżyłam kolejny dzień.

 

NAZYWAM SIĘ BRONISŁAW ŻŁOBIKOWSKI.

Urodziłem się w Lipsku, 33 km od Suchowoli. Moi rodzice mieli małą gospodarkę, pięć hektarów marnej ziemi i ośmioro dzieci. Wszystko kosiło się tam kosą, dopiero dużo później pojawiły się żniwiarki. Rodzice nie mieli dużo, więc i nam niewiele mogli dać. Było jasne, że jeśli chcę mieć jakieś pieniądze, muszę liczyć tylko na siebie. I rzeczywiście, od małego umiałem zarabiać. Chwytałem się każdej pracy, czego kto potrzebował. Latem kosiłem kosą, jesienią kopałem ziemniaki, pomagałem na budowach. Od 15. roku życia sam się utrzymywałem. Kiedy miałem 16 lat, za własne pieniądze kupiłem motor i zrobiłem prawo jazdy. Zaraz po podstawówce zacząłem pracować jako kierowca, potem poszedłem do wojska, a rok po wojsku się ożeniłem.

Oboje z żoną robiliśmy różne rzeczy. Henia przez dziewięć lat dojeżdżała do Dąbrowy, gdzie pracowała w kuchni, ja pracowałem przy budowie dróg, potem z bratem robiłem nagrobki. Nieźle zarabiałem, dorobiłem się malucha. W tamtych czasach, żeby zarobić, nie potrzeba było wykształcenia, tylko chęci do pracy, a ta u mnie zawsze była. Pracowałem po 16 godzin dziennie; jak trzeba było, wstawałem i o trzeciej nad ranem. Sen miałem lekki, to nieraz i w nocy do dzieci wstawałem, jak żona mocniej przysnęła. Dni leciały, a dzieciaki rosły.

Jeden z klientów, który zamówił u nas nagrobek, powiedział mi, że prowadzi bar, i wyjaśnił, jakie pozwolenia są potrzebne, żeby taki otworzyć. Spodobała mi się ta myśl, zwłaszcza że żona była po szkole gastronomicznej. Bar otworzyliśmy razem ze wspólnikiem w wynajętym domu, a że współpraca niezbyt dobrze się układała, rozstaliśmy się, a bar przenieśliśmy do siebie. Rok później padła komuna, można było otworzyć sklep, ponieważ nie trzeba już było mieć w tym kierunku wykształcenia. Z baru zrobiliśmy sklep, który potem przekształciliśmy w hurtownię spożywczą z piwem. Wtedy łatwo było wszystko sprzedać. Sklepy do nas przyjeżdżały i zabierały, co im było potrzeba.

Henia była przeciwna kupieniu Kasztelanki, ale pomyślałem, że da się z tego coś zrobić. Budynek stał nieużywany od siedmiu lat. Najpierw oddzieliliśmy kawałek knajpy i tam zrobiliśmy sklep spożywczo­-przemysłowy, resztę przeznaczyliśmy na restaurację i kawiarnię. Sklep zaczął na siebie zarabiać, a w restauracji robiliśmy remont. Prowadziliśmy ją przez prawie 12 lat, organizowaliśmy w niej wesela, ale budynek był w coraz gorszym stanie i trzeba było z tym coś zrobić.

Synowie postanowili, że zburzymy go i postawimy coś nowocześniejszego, wyjątkowego. Uporaliśmy się z tym szybko, ponieważ cel był jeden: pensjonat musi na siebie zarabiać. Odkąd go otworzyliśmy, mamy werwę i radość, że w takiej Suchowoli powstał taki obiekt! Byli już u nas goście prawie z całej Polski i wszyscy wyjeżdżali bardzo zadowoleni. Teraz chcemy jeszcze powiększyć hotel, żeby mogły się u nas zatrzymywać wycieczki autokarowe. Tu do nas przyjeżdża dużo wycieczek, ponieważ z naszej parafii pochodził ksiądz Jerzy Popiełuszko. Rozwija się turystyka religijna, przy okazji ludzie mogą zwiedzić piękne okolice. Liczymy, że z grup będzie większy zarobek.

Gdyby nie trzech synów, nie chciałoby się budować, a tak jest dla kogo. Mamy wspaniałe dzieci, pięcioro wnucząt, rodzina się powiększa. Doświadczenie rodziców połączyło się z energią synów.

Moje rodzeństwo nie było takie przebojowe. Siostry są już na państwowej emeryturze, brat, z którym kiedyś robiłem nagrobki, założył hodowlę krów, a jeden z braci wciąż mieszka z mamą. Moja mama jest z 1925 roku, w tym roku kończy 90 lat. Jest dumna, że jeden z synów tak się wybił, że udało mu się tyle osiągnąć. Poziomów życia w moim domu rodzinnym i obecnym nie da się nawet porównać.

Nigdy nie wyjeżdżałem za granicę, wszystkiego dorobiłem się w Suchowoli. Teraz jest już może trochę trudniej, ale po upadku komuny kto był odważny, pracowity, nie bał się kredytów, to mógł zarobić. Zyski były większe; teraz jest duża konkurencja, małe sklepy nie mają obrotów, bo powstają supermarkety typu Biedronka, Lidl i niestety niszczą naszą polską gospodarkę. Te markety mają ulgi, nie płacą podatków, a mały sklepikarz musi, więc często nie ma szans się utrzymać. Gdzie tu sprawiedliwość?

Często ludzie pytają mnie, jak wychowywać dzieci, żeby był taki rezultat. Myśmy z żoną byli w domach wychowywani tradycyjnie i tak wychowaliśmy chłopaków. Nigdzie się ich nie wypuszczało. Szkoła i kościół, liceum na miejscu, wszystko pod kontrolą. Dopiero na studia wyjechali do Białegostoku. Jeśli dzieci trzyma się krótko, to jest większa pewność. No i dobry przykład z domu. Od rodziców dużo zależy. Ja nie paliłem, to i chłopcy nie palą. Przykład zawsze idzie z góry.

 

NAZYWAM SIĘ GRZEGORZ ŻŁOBIKOWSKI, jestem dyrektorem zarządzającym Pensjonatu Poniatowski.

Kiedy wracam pamięcią do czasów dzieciństwa, przed oczami mam rodziców pracujących, ciągle zajętych. Tata wychodzi wcześnie, wraca późno. To jest czas, kiedy w Polsce zmienia się ustrój, lata 1989–1990, można już robić, co się chce, i rodzice mają własną działalność.

Rodzice od czasu do czasu zabierali brata lub mnie do pracy i tak zaczynaliśmy z nimi działać w biznesie. Chcieli nas nauczyć pracować i za to jestem im bardzo wdzięczny, bo tę swoją obecną przedsiębiorczość wyniosłem w 100% z domu. Nauczyłem się, że żeby cokolwiek osiągnąć, trzeba się zaangażować. Dla mnie przedsiębiorczość to zaangażowanie. Rodzice z każdej podróży do większego miasta, na przykład Białegostoku, starali się przywieźć coś, co można było potem u nas korzystnie sprzedać. Oboje byli bardzo przedsiębiorczy, byli dla nas fantastycznym wzorem do naśladowania.

Skończyłem zarządzanie i marketing na Politechnice Białostockiej. Wróciłem tutaj i nie bardzo wiedziałem, co mam ze sobą zrobić. Trochę zajmowałem się marketingiem w firmie. Wtedy pojawił się pomysł wykorzystania dotacji unijnych do stworzenia hotelu, którego na tej trasie nie było. Powstał projekt Pensjonatu Poniatowski.

Według legendy król Poniatowski zabłądził na polowaniu w okolicznych lasach, a pomocy oraz niesamowitej gościnności udzielili mu mieszkańcy Suchowoli. W dowód wdzięczności król w 1777 roku nadał Suchowoli prawa miejskie. Stąd wzięła się nazwa pensjonatu.

35. rocznica ślubu Henryki i Bronisława. Od lewej: Krzysztof, Bronisław, Henryka, Grzegorz, Piotr Żłobikowscy35. rocznica ślubu Henryki i Bronisława. Od lewej: Krzysztof, Bronisław, Henryka, Grzegorz, Piotr Żłobikowscy

 

Hasło „pensjonat” zostało rzucone, a projekt dojrzewał w naszych głowach przez kolejne trzy lata. Kiedy pojawiły się dotacje, usiedliśmy i zrobiliśmy projekt, który na papierze powstawał około półtora roku. Nasze trzy pierwsze wnioski zostały odrzucone i zaczęliśmy powoli tracić nadzieję na dofinansowanie. Za moją namową spróbowaliśmy raz jeszcze, wysłaliśmy wniosek po raz czwarty i wtedy został przyjęty. Byliśmy bardzo szczęśliwi i od tego momentu wszyscy zaangażowaliśmy się w powstanie tego pensjonatu.

Ja zajmowałem się sprawami architektury, projektami wnętrz. Wiedziałem, jak ten obiekt ma wyglądać. Zdecydowałem się pojechać do Poznania na targi, gdzie spotkałem fantastycznych architektów, którzy zrealizowali moją wizję. Krzysztof, który jest bardzo skrupulatny i dociekliwy, zajmował się umowami z dostawcami i wykonawcami. Piotr trudnił się materiałami i surowcami. Sprawy załatwialiśmy i pilnowaliśmy wszystkiego sami, nie chcieliśmy brać generalnego wykonawcy i przyjść tylko na przecięcie wstęgi. Ta decyzja oznaczała dla nas kolosalne oszczędności, poza tym mieliśmy kontrolę nad jakością. Często było tak, że wstawałem i nie wiedziałem, jaki jest dzień tygodnia, zajmowałem się tylko sprawami pensjonatu. Czuwałem nad całością, sprawdzałem materiały, łączyłem ze sobą wykonawców. Trwało to prawie dwa lata i bardzo dużo mnie nauczyło. Potem zaczęliśmy się zastanawiać, kto będzie zarządzał pensjonatem. Po wielu dyskusjach zgłoszono moją kandydaturę, a ja się zgodziłem i założyłem ten „kapelusz dyrektora”.

W pensjonacie odbywają się różne fantastyczne wydarzenia, bo oprócz tego, że jesteśmy nastawieni na wesela i noclegi, rozwijamy nasze piękne „dziecko” także w innych dziedzinach. Chcemy zainspirować ludzi z mniejszych miejscowości do działania i niepoddawania się, więc raz na kilka miesięcy organizujemy koncert jakiejś gwiazdy. Uważam, że obcowanie z artystą, który już wiele osiągnął bądź jest na drodze do sukcesu, nawet przez tak krótki czas koncertu, daje wiele sił i energii. Zawsze bolałem nad tym, że z Suchowoli muszę jeździć przynajmniej do Białegostoku, żeby być na jakimkolwiek koncercie. Chciałem, żeby takie koncerty odbywały się też w miejscu, gdzie wyrosłem.

Pensjonat Poniatowski to firma rodzinna. Uważam, że rodzinność ułatwia prowadzenie biznesu, ponieważ nawet jak powiemy sobie ostre słowa, następnego dnia znowu się spotkamy. Jesteśmy na siebie skazani – z normalnej firmy można odejść, a firmy rodzinnej tak łatwo się nie opuści, i to uczy współpracy. Jest nas trzech braci, czasami mamy różne zdania, i właśnie przy budowie pensjonatu uświadomiliśmy sobie, że każdy ma swoje talenty i dzięki temu świetnie się uzupełniamy. Krzysztof ze swoją wnikliwością ma talent do pisania i czytania umów, Piotr ma smykałkę do załatwiania wszystkiego, co niemożliwe, umie wynegocjować świetne ceny, a ja się sprawdziłem w nawiązywaniu kontaktów oraz zamienianiu wizji w rzeczywistość.

Nigdy nie myślałem, że będę tak ściśle współpracował z rodziną, dla mnie samego jest to totalnym zaskoczeniem. Cieszę się, że ten pensjonat powstał, bo to, co chciałem osiągnąć w życiu, realizuję na miejscu, w Suchowoli. Możemy ściągnąć gwiazdę do tak małej miejscowości i sprawić tym radość wielu ludziom. Był u nas z koncertem piosenkarz Kamil Bednarek, objęliśmy mecenatem płytę zespołu Besides, który w 2014 roku wygrał program Must Be the Music w telewizji Polsat. Gościliśmy Krzysztofa Diablo­-Włodarczyka, mistrza świata w boksie, Kevina Aistona, najsłynniejszego strażaka w Polsce, i wielu innych. Ludzie nie są jeszcze przyzwyczajeni do takich wydarzeń, frekwencja nie zawsze jest taka, jak byśmy oczekiwali, ale nie poddajemy się, zachęcamy do aktywności, do rozwoju. Organizujemy rozgrywki ligi bowlingowej, na które przyjeżdżają do nas mieszkańcy ościennych gmin, panuje świetna atmosfera rywalizacji, ale też jest nastrój do spotkań, rozmów, rozwija się aktywność społeczna – i to ma sens. Planujemy wkrótce powiększyć powierzchnię hotelu, aby móc przyjmować wycieczki i promować piękno Podlasia i znajdującego się w pobliżu Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Część ludzi pewnie wyjedzie z Suchowoli i gdzie indziej rozwinie skrzydła, ale może niektórzy tu wrócą i zrobią coś dla tej miejscowości, tak jak ja robię. Jestem przykładem na to, że tu również można się realizować.

 

NAZYWAM SIĘ PIOTR ŻŁOBIKOWSKI. 

Dzieciństwo wspominam ciepło. Mimo zapracowania rodziców w domu było zawsze dużo miłości, rodzinnego ciepła. Wszystkie urodziny, imieniny, święta obchodziliśmy w dużym gronie.

Rodzice uczyli nas systematyczności, odpowiedzialności, rzetelności i pracowitości. Te wartości przekazywali nam w sposób całkiem naturalny. Jestem im za to bardzo wdzięczny, bo tymi wartościami się kierujemy i to zawsze procentuje.

Podziwiam moich rodziców. Zaczynali od małego baru, potem była hurtownia spożywcza, a w kupionej w 1996 roku od GS­-u Kasztelance zaczęli organizować wesela. Tu, na Podlasiu, nikt tego wcześniej nie robił. Jak ktoś chciał urządzić wesele, to wynajmował salę i cała reszta była już na jego głowie: przygotowanie jedzenia, dekoracja sali, zastawa stołowa.

Każdy z nas zaangażował się w budowę pensjonatu. My wszyscy jesteśmy optymistami i patrzymy daleko w przyszłość. Teraz planujemy rozbudowę obiektu. Chcemy powiększyć liczbę miejsc noclegowych, może jeszcze w innym miejscu postawić podobny budynek. Teraz już wiemy, jak to zrobić. Może kiedyś nawet powstanie cała sieć… To są na razie pomysły, marzenia, ale od nich wszystko się zaczyna.

Rodzice zaczynali od zera, nam może pójść łatwiej. Ten nasz rodzinny biznes tworzymy zgodnie z przysłowiem, że zgoda buduje, a niezgoda rujnuje. Wszystkie ważne decyzje podejmujemy wspólnie i uważam, że na takim mocnym fundamencie możemy dużo zbudować.

Kropką nad i było dla nas odkrycie stowarzyszenia IFR. Uczestnictwo w projekcie Firmy Rodzinne 2, udział w warsztatach, konferencjach, wykładach i spotkaniach mentoringowych utwierdziły nas w przekonaniu, że nasza droga jest słuszna, a to jeszcze bardziej motywuje do działania.


Opowieści - okładka

Źródło:
Publikacja powstała w ramach projektu partnerskiego Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. U. Hoffmann, M. Jaszewska, M. Zawadka, „Firma rodzinna. Opowieści polskich przedsiębiorców”, Warszawa: PARP, 2015, http://www.parp.gov.pl