MEBLONOWAK, NOVELLE. Rzemiosło, praca, styl
26.12.2015

NAZYWAM SIĘ JAN NOWAK i od 30 lat prowadzę w Dobrodzieniu firmę produkującą meble.

Jan NowakJan Nowak Przeprowadziliśmy się tutaj z żoną z Kluczborka, po tym jak kuzyn żony załatwił mi pracę kierowcy w Dobrodzieńskiej Fabryce Mebli. Nigdy nie planowałem otwarcia własnej firmy stolarskiej, ale życie napisało mi taki scenariusz; wziąłem w ręce karty, które rozdał los, i gram nimi z powodzeniem do dziś.

W 1986 roku zostałem bez pracy, ponieważ wojewoda zamknął sklep firmowy, więc zdecydowałem się na własną działalność. Wszedłem w spółkę ze znajomym stolarzem – on miał kwalifikacje i uprawnienia do otwarcia zakładu rzemieślniczego, a ja miałem chęci i żyłkę do biznesu. Oficjalnie on zatrudnił mnie jako ucznia, a w rzeczywistości byłem współwłaścicielem. Robiliśmy meble na zamówienie. Pracowaliśmy razem przez prawie dziesięć lat. Stolarstwa można się nauczyć. Jestem takim człowiekiem, że kiedy widzę, jak ktoś coś robi, nie trzeba mi tego drugi raz pokazywać; już umiem. Po sześciu latach pracy w zawodzie można było się już starać o papiery mistrzowskie, więc zaraz zdałem wszystkie potrzebne egzaminy.

Jeszcze za czasów niemieckich Dobrodzień był zagłębiem meblarskim. Kiedy zaczynałem pracę w tym zawodzie, w okolicy działało ponad stu meblarzy. Najstarsza tutejsza firma meblowa ma ponad 140 lat. Dziś prowadzi ją prawnuk założyciela. Meble z Dobrodzienia były lepsze jakościowo niż te ze Swarzędza czy Kalwarii Zebrzydowskiej. Każdego roku na początku wakacji w szkole organizowano targi mebli, na które zjeżdżali się ludzie nawet z odległych miejscowości. Kiedy pierwszy raz poszliśmy tam z kolegą, dostaliśmy zlecenia na trzy lata, głównie na kuchnie i sypialnie. Aby to wyprodukować, musieliśmy zatrudnić sześć osób. Sami wymyślaliśmy wzory i prezentowaliśmy je na targach. Jeśli komuś się dany wzór spodobał, składał zamówienie. Dawniej nie trzeba było się specjalnie wysilać z projektami, ponieważ do mieszkania w bloku wstawiało się sztance, a ludzie cieszyli się, że mają meble.

W 1995 roku mój wspólnik wyjechał na stałe do Niemiec, a ja otworzyłem własną firmę, którą nazwałem Meblonowak. Koło domu miałem budynki gospodarcze i tam zacząłem produkować meble. Wprowadziłem nowe wzory, dość ciężkie rzeźbione meble stołowe podobne do tych, które jako dziecko widziałem u babci. Fronty robiłem z pełnego, głównie dębowego drewna, a korpusy oklejałem naturalnymi dębowymi okleinami. W Dobrodzieniu nie robili takich wzorów, każda firma miała własne i jeden drugiemu nie wchodził w paradę. Moje wzory nazwali złośliwie „kowbojskimi meblami” i mieli nadzieję, że nie będą się sprzedawać, ale ja cały czas miałem zamówienia. Okazały się strzałem w dziesiątkę.

W 1992 roku powstało w Dobrodzieniu Centrum Meblowe „Agata”, całoroczna wystawa, na której indywidualni rzemieślnicy mogli wystawiać swoje meble. Wykupiliśmy tam stoisko i pokazywaliśmy wzory. Dwa razy w roku organizowano tam dodatkowo targi. Na pierwszych sprzedaliśmy 20 kompletów na zamówienie, co było wielkim sukcesem i zapewniło nam pracę na kilka miesięcy. Wykonywanie naszych mebli było bardzo pracochłonne, z dwoma pracownikami mogliśmy skończyć najwyżej jeden komplet tygodniowo. Robiliśmy całe zestawy stołowe: komody, stoły, krzesła. W międzyczasie przyjeżdżali też inni klienci z zamówieniami i na meble musieli czekać już ponad pół roku. W związku z tym zatrudniłem kolejnych trzech pracowników, z których znalezieniem nie miałem większego problemu, ponieważ w Dobrodzieniu jest Szkoła Zawodowa i Technikum Obróbki Drewna dla stolarzy. Tu w okolicach nigdy nie było bezrobocia. Przy meblach dziś pracuje tutaj 3500 osób, ale większość jest spoza gminy. Ja sam teraz zatrudniam 80 osób, dziesięć z naszej gminy, a reszta dojeżdża.

Zauważyłem, że aby mieć oryginalne wzory, kilka firm zaczęło sprowadzać elementy z Włoch. My też tak zrobiliśmy i nawiązaliśmy współpracę z włoskimi małymi, rodzinnymi producentami. Na początku przywoziliśmy pojedyncze krzesła, kanapy i stylizowane fotele. Obecnie sprowadzamy już TIR mebli miesięcznie. Włosi są rzetelni i zadowoleni ze współpracy w przeciwieństwie do polskich firm, które są niesłowne, nieterminowe, a ich właściciele zdają się robić łaskę, że coś dla nas produkują. Nieraz musiałem rezygnować z dużych zamówień, ponieważ nie byłem w stanie zrealizować ich własnymi siłami, a nie udało mi się namówić innych firm do współpracy. Teraz już nie przyjmuję takich dużych zleceń, robię tylko to, co moja firma jest w stanie zrobić samodzielnie. Przestaliśmy też brać udział w dużych przetargach.

Jeździmy na największe w Europie targi meblowe w Mediolanie. Wystawiają się tam firmy, które od 400 lat produkują to samo. Różne kolory, raz połysk, raz mat, różna intarsja, ale ten sam wzór. Sprowadzamy niektóre z tych mebli, wykańczamy u nas i sprzedajemy. W meblach nie ma zastrzeżonych wzorów, ponieważ już zmiana drewna daje inny efekt i opatentowanie wzoru mija się z celem. Lepiej wprowadzić co roku coś nowego i zanim inni zaczną to podrabiać, robić już coś innego. Bardzo ważna jest też tapicerka. Materiały na nią bierzemy nie tylko z polskich hurtowni, ale również z włoskich czy holenderskich. Są to oryginalne materiały, niektóre ręcznie tkane w Indiach. Takimi szczegółami nasze meble różnią się od innych i nie jest łatwo nas podrobić. Tajemnicą każdej firmy jest to, jakich ma kooperantów, skąd bierze materiały czy poszczególne elementy.

Od 2000 roku firma stopniowo się rozwijała, otwieraliśmy nowe salony. W 2003 roku kupiłem działkę, na której postawiłem salon meblowy o powierzchni 2000 m2. Zmieniamy cały czas ofertę, ale mamy też takie meble, jak zestaw „Imperio”, które sprzedajemy od wielu lat i wciąż cieszą się zainteresowaniem. Specjalizujemy się w meblach stołowych, sprzedajemy też dużo bibliotek, gabinetów i sypialni. Mamy różne prestiżowe zamówienia. W 2014 roku robiliśmy dla hotelu we Wrocławiu meble z wklejanym złotem. To nie jest prawdziwe złoto, ale nie odbiega od niego wyglądem, a i wykonanie jest podobne – nakleja się na meble cienkie płatki złota. Robiliśmy też takie meble do Rosji; tam klienci chcą ciemniejszego, bardziej czerwonego „złota” niż polscy czy zachodni odbiorcy. Taką samą techniką może być też nakładane srebro.

Od początku w firmie pracuje ze mną moja żona Elżbieta. Kiedy firma była mała, to ona prowadziła całą dokumentację, księgowość, załatwiała wszystkie papierki, pomagała przy produkcji. Wtedy także pomagał syn. Kiedy otworzyłem firmę, miał już 13 lat, więc prosiłem go o pomoc przy obróbce większych elementów. Teraz pracuje razem z nami, ale już jako dyrektor finansowy.

W 1997 roku zaczęła pracować z nami nasza starsza córka, Magda, która po maturze podjęła zaoczne studia projektantowania wnętrz. Obecnie zajmuje się projektowaniem. W pierwszym roku po studiach zaprojektowała nowoczesną, designerską linię, okazało się jednak, że większym zainteresowaniem cieszą się stare wzory, i przy nich pozostaliśmy.

Jeden wzór sprzedajemy rok, dwa, potem wprowadzamy kolejny, po dziesięciu latach wracamy do starych, które wtedy od nowa cieszą się zainteresowaniem. Czasami zmienia się tylko wykonanie – na przykład kiedyś robiliśmy dany wzór tylko w orzechu, a teraz wprowadziliśmy rodzaj farby kryjącej, którą stosujemy, żeby wizualnie postarzyć mebel. To się podoba i dobrze sprzedaje.

Na razie wstrzymaliśmy dalszy rozwój firmy. Mamy pełną dokumentację na rozbudowę zakładu o około 2000 m2 i na nowy biurowiec, ale niestety odczuwamy skutki kryzysu. Mamy te same obroty, ale dużo mniejszy dochód. Robimy bardzo dużo drobnicy i w ten sposób nadrabiamy straty z dużych zamówień. Mamy w ofercie spory wybór ozdób i dekoracji, jak wazony, lampy, lustra, świeczniki. Najpierw sprowadzaliśmy te rzeczy tylko do ozdoby naszych salonów meblowych, ale ponieważ klienci byli nimi zainteresowani, zaczęliśmy tym handlować. To wyrównuje częściowo straty w produkcji. Jej spadek spowodowało między innymi zaostrzenie przepisów kredytowych. Trudniej dostać kredyt, ludzie kupują mniej mieszkań, spadło więc też zapotrzebowanie na meble. Odczuwamy to od około trzech lat. Cen starych wzorów nie zmienialiśmy już od kilku lat, aktualizowane są jedynie ceny tych nowo wprowadzanych.

Ponieważ cała dokumentacja na rozbudowę jest ważna trzy lata, na pewno zaczniemy coś robić, przynajmniej roboty ziemne. Na ukończenie inwestycji mamy dziesięć lat. Zależy nam głównie na rozbudowie lakierni, bo to jest nasze wąskie gardło.

Do emerytury zostało mi jeszcze sześć lat, ale już teraz pracuję dużo mniej. Coraz częściej zastępują mnie dzieci. To są dorośli ludzie, z firmą wiążą swoje życiowe plany, mają wizję jej rozwoju, chcą się realizować i nie ma co tłumić ich energii i pomysłów. Mogę powiedzieć, że w 80% firmę prowadzą już oni, a ja jestem od tych głównych rzeczy, gdy trzeba na przykład zainwestować większe pieniądze. My z żoną nie chcemy już kierować firmą, stopniowo się wycofujemy, a oni podejmują coraz więcej decyzji. Są kompetentni, wykształceni, dogadują się między sobą i to też nas cieszy.

Na pewno nie rozwijałbym tej firmy, gdyby dzieci nie chciały jej przejąć. Moi koledzy, których dzieci wyjechały na Zachód, dalej mają malutkie firmy z jednym pracownikiem. To im wystarcza, bo mają na utrzymaniu tylko siebie. A u nas, kiedy dzieci przyszły do firmy, było wiadomo, że musi ona dać utrzymanie czterem rodzinom. Otwieraliśmy więc nowe salony, zatrudnialiśmy nowych pracowników, żeby dzieci miały swoje miejsca pracy. Teraz starsza córka jest dyrektorem do spraw marketingu, syn dyrektorem do spraw finansowych, a młodsza córka dyrektorem do spraw produkcji. Sami podzielili pracę między siebie.

Zawsze dbaliśmy o jakość. Mamy klientów, którzy przychodzą do mnie i mówią, że mają jeszcze kuchnię zamówioną 25 lat temu. Na 20-lecie firmy zaprosiliśmy naszą pierwszą klientkę, której adres zachował się w dokumentach. Była niesłychanie zdziwiona, że o niej pomyśleliśmy. Kiedy otwieraliśmy salon meblowy, zaprosiliśmy naszych najlepszych klientów. Było około 600 osób i wszyscy się cieszyli, że o nich pamiętamy. Mamy klienta, któremu umeblowaliśmy już trzy domy. Kiedy klient jest zadowolony, przysyła do nas swoich znajomych i rodzinę. Uważam, że dobra jakość wyrobów oraz rzetelność i uczciwość są najlepszą drogą do rozwoju firmy i jej utrzymania się na rynku.

 

Siedzą (od lewej): Katarzyna Skoruppa (Nowak) i Jan Nowak, stoją (od lewej): Marek Nowak, Elżbieta Nowak, Magdalena Nowak‑TrzęsiokSiedzą (od lewej): Katarzyna Skoruppa (Nowak) i Jan Nowak, stoją (od lewej): Marek Nowak, Elżbieta Nowak, Magdalena Nowak‑Trzęsiok

 

NAZYWAM SIĘ ELŻBIETA NOWAK, od 30 lat razem z mężem ciągnę ten wózek z meblami.

Pochodzę z okolic Dobrodzienia, stąd też są moi rodzice.

Zaczynaliśmy ostrożnie. Początkowo produkowaliśmy meble w budynkach, które mieliśmy przy domu, a później stopniowo z własnych pieniędzy dobudowywaliśmy kolejne, ponieważ baliśmy się brać kredyty. Co zarobiliśmy, inwestowaliśmy w kolejne maszyny stolarskie. Nigdy nie bałam się żadnej pracy, więc na początku pracowałam z mężem fizycznie, pomagałam mu w stolarni, i wcale się tego nie wstydzę.

Od 1995 roku wystawialiśmy nasze produkty w Centrum Meblowym „Agata”, a po dwóch latach wynajęliśmy obok „Agaty” własny salon, w którym zaczęłam pracować; na stoisko w „Agacie” zatrudniliśmy pracownicę. Nie było mi łatwo – w domu troje dzieci, praca w sklepie i cała administracja na mojej głowie. Ja mówię: „sklep”, bo dawniej tak to się nazywało, teraz mówimy: „salon meblowy”. Sklep służył głównie do prezentacji tego, co możemy zrobić. Klient zamawiał wybrany mebel i wtedy go dla niego robiliśmy. Kiedy w sklepie nie było klientów, zajmowałam się dokumentami firmowymi, wypełniałam przelewy, chodziłam do banku. Pamiętam, że często wracałam do domu bardzo głodna, zmarznięta i zmęczona, ale natychmiast zabierałam się do dalszej pracy, bo przecież trzeba było ugotować, uprać, posprzątać. Teoretycznie pracowałam w sklepie od dziesiątej do osiemnastej, ale jeśli klient przyszedł późno, był niezdecydowany i wymagający albo przyjechał z daleka, przecież nie mogłam go odesłać z niczym i zamknąć. Każdego klienta obsługiwałam do końca, nie patrząc na zegarek.

W sklepie przestałam pracować, kiedy córka urodziła pierwsze dziecko i poprosiła mnie o zajęcie się nim. Nadal prowadziłam jednak sprawy finansowe i księgowe. Do sklepu już nie wróciłam. Mieliśmy kilku pracowników, firma się rozwijała, zajmowałam się administracją i finansami. Wszystkiego nauczyłam się sama.

Wydaje mi się, że mąż się urodził pod szczęśliwą gwiazdą. Ma naprawdę wyczucie rynku i klienta. Pamiętam nasze pierwsze meble, takie ciężkie, rzeźbione. Uważałam, że to będzie klapa, a one świetnie się sprzedawały. Dzięki najstarszej córce, Magdzie, która jest projektantką i ma bardzo dobre pomysły, ciągle jakoś uciekamy przed konkurencją. Gdybyśmy zostali sami z mężem, na pewno byśmy tej firmy tak nie rozwinęli. Pracownicy nigdy nie angażują się tak jak właściciele.

Nadal zajmuję się sprawami finansowymi, ale teraz robię już wszystko elektronicznie. Początkowo było to dla mnie bardzo stresujące, bałam się, że zrobię coś źle i pieniądze znikną z konta albo nie pójdą tam gdzie trzeba. Człowiek na początku broni się przed nowinkami technicznymi, a potem ma satysfakcję, że się nauczył. Dzięki dzieciom stale się rozwijam – one dbają, żebym była na bieżąco i dziś komputer nie ma dla mnie tajemnic. Dzięki temu nie odstaję aż tak bardzo od wnuków, bo dla nich to jest już przecież przedmiot codziennego użytku.

Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że cała trójka naszych dzieci zdecydowała się tu pracować i świetnie im to wychodzi. Podstawa to dobra komunikacja; każde dziecko jest inne, ma odmienny charakter, pomysły na firmę, i to trzeba jakoś pogodzić, żeby nie było konfliktów. Do tego dochodzi różnica pokoleń – my z mężem mamy czasami inne poglądy niż dzieci, jedni drugich muszą zrozumieć. Dobrodzień to miasto stolarzy, ale wielu z nich zostało samych, dzieci wyjechały za granicę, bo tamci za długo chcieli rządzić. Nam na szczęście udało się uniknąć tego błędu.

 

NAZYWAM SIĘ MAGDALENA NOWAK­-TRZĘSIOK, jestem starszą córką, najstarszym dzieckiem właściciela firmy.

Pracuję w niej od 17 lat. Kiedy tata rozpoczął działalność, byłam nastolatką. Pamiętam ciężką pracę rodziców, kiedy we dwójkę zaczynali robić pierwsze meble.

To, że rodzice zajmowali się akurat stolarstwem meblowym, bardzo mi pasowało. Odkąd pamiętam, lubiłam urządzać mieszkania, interesowałam się meblami, ciągle je przestawiałam albo w moim pokoju, albo w pokoju rodzeństwa. Wielką radość sprawiało mi odwiedzanie salonów meblowych. Po skończeniu liceum wahałam się między modą, która mnie pociągała, a dekorowaniem wnętrz, bo oba te kierunki były na uczelni w Poznaniu, gdzie się wybierałam. Wprawdzie interesowałam się meblami, ale gdyby rodzice dali mi całkowicie wolną rękę, nie wiem, na co bym się ostatecznie zdecydowała. Maturzysta ma jeszcze mało poukładane w głowie i dobrze się stało, że rodzice trochę za mnie wybrali, bo ostatecznie odnalazłam się w tej branży. Rodzice delikatnie naciskali, żebym przyszła pracować do firmy, bo byłam im potrzebna, dlatego poszłam na prywatne studia zaoczne. Po trzech latach uzyskałam tytuł artysty plastyka dekoratora wnętrz. Poziom niestety nie był wysoki, niewiele się tam nauczyłam, dziś uważam, że była to strata czasu i pieniędzy. Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Żadne studia nie nauczyłyby mnie tego, czego dowiedziałam się tutaj. Oprócz doświadczenia nabrałam odwagi w podejmowaniu decyzji, czego teraz brak młodym ludziom.

W pracy zostałam od razu rzucona na głęboką wodę, ponieważ rodzice podjęli wtedy współpracę z Włochami, a moim zadaniem było się z nimi dogadywać. Mój angielski po liceum był jeszcze średni, ale na szczęście Włosi nie mówili dużo lepiej, więc można się było porozumieć.

Na początku pracowałam głównie w biurze. Pisałam oferty, byłam odpowiedzialna za kontakty z zagranicą, badałam, co się najlepiej sprzedaje na rynku. Dziś jestem w firmie strategiem i organizatorem. Niedługo urodzę drugie dziecko i boję się planować dłuższy urlop wychowawczy, ponieważ może to być niekorzystne dla firmy. Kiedy 12 lat temu urodziłam syna i odeszłam na krótki urlop, obowiązki nadzorowania produkcji przejęła moja dwudziestoletnia wówczas siostra, która do dziś wspomina tamten czas jako niekończący się stres. Niemniej została na tamtym stanowisku, a ja po powrocie do pracy zajęłam się czymś innym. Temat produkcji nie jest mi oczywiście obcy, więc kiedy niedawno moja siostra została mamą, to ja ją zastępowałam. Produkcja to bardzo trudny dział. Trzeba bardzo dobrze czuć rynek, ponieważ inny jest rynek polski, czeski czy niemiecki, a i na terenie samej Polski gusty są różne w zależności od regionu.

Nasza dystrybucja opiera się na salonach meblowych w największych miastach w kraju, w centrach handlowych z wyposażeniem wnętrz. Tam przychodzi najwięcej klientów. Trzeba mieć oczywiście dobry produkt, czyli taki, który dobrze wygląda, wyróżnia się na tle innych, ma dobre ceny i odpowiada gustom klientów. Coraz trudniej to osiągnąć, ponieważ rynek zalewa masa produktów, społeczeństwo ubożeje, a klasa średnia coraz bardziej się kurczy. My oferujemy produkt z wyższej półki, pod wieloma względami luksusowy. Muszę być na bieżąco z potrzebami rynku. Głównym źródłem wiedzy są pracownicy naszych salonów meblowych, którzy mają bezpośredni kontakt z klientem. Sama też czuję rynek i wiem, jaki produkt zaoferować, żeby trafił w potrzeby. Oczywiście nigdy nie mogę być pewna, czy dany produkt będzie hitem, więc sonduję rynek, pokazuję coś małego i obserwuję reakcję.

Jestem odpowiedzialna za tworzenie nowych wzorów. Znam się na technologii produkcji, więc wiem, co sami możemy wyprodukować, a co musimy skądś sprowadzić. Czasami wystarczy zmienić tapicerkę, żeby dostosować mebel do gustu polskiego klienta. Wszystkie aspekty artystyczne to jest moja działka. Wybieram też dodatki dekoracyjne – lampy, lustra, świeczniki, projektuję wystrój salonów meblowych.

Cały czas czuję pewien niepokój, czy nadążamy za zmieniającym się rynkiem. Mamy wciąż niezłą sprzedaż, ale zyski są coraz mniejsze, ponieważ mała jest efektywność produkcji. Nikt z naszej rodziny nie miał doświadczenia w zarządzaniu ludźmi, rodzice także, więc nas, dzieci, nie miał kto tego nauczyć. Do wszystkiego dochodzimy metodą prób i błędów. Na początku nie miałam nawet świadomości, że mam braki w tych obszarach. Dopiero niedawno zaczęłam się edukować i w 2010 roku zapisałam się na szkolenie dla menedżerów w Warszawie. Nie było ono dostosowane do moich potrzeb, było bardziej dla menedżerów w dużych korporacjach, ale wiele dał mi kontakt z ludźmi, rozmowy i wymiana doświadczeń. Także udział w projekcie Inicjatywa Firm Rodzinnych, gdzie poruszane były problemy, z którymi się borykamy, był dla mnie niesamowicie inspirujący. Mamy też trenera, coacha, który przyjeżdża do nas, uczy nas zarządzania, podsuwa wiele fajnych pomysłów. Szkoli się cały szczebel zarządzający; przyjeżdżają kierowniczki z salonów, cały młody zarząd. Bardzo przemawiają do mnie zasady, które przekazuje nam trener. Czytam także literaturę fachową, na przykład 7 nawyków skutecznego działania Stevena Coveya, i coraz łatwiej jest mi egzekwować od ludzi określone zachowania. Zrozumiałam, czego mogę oczekiwać od pracowników, a co nie jest możliwe, wiem, dlaczego ludzie zachowują się w określony sposób, i dzięki temu jest mi łatwiej do nich dotrzeć. Zmiany musiałam zacząć od siebie; wiedziałam, że są potrzebne, ale nie było mi łatwo. Miałam jednak silną motywację, a – jak wiadomo – chcieć to móc.

Krótko po powrocie z urlopu macierzyńskiego zaczęłam z rodzeństwem myśleć o otwarciu pierwszego salonu, o rozwoju naszej sieci sprzedaży. Trudno jest pogodzić pracę nad rozwojem firmy z zarządzaniem produkcją. Dopiero kiedy siostra przejęła produkcję, mogłam się całkowicie skupić na rozwoju. Czasami dochodziło między nami do spięć, ale dopiero teraz widzę, że to był brak świadomości. Ja przekazywałam to, czego oczekiwali klienci, ona zaś miała pod sobą ogromną załogę, której odpowiadał status quo, od której nie umiała egzekwować poleceń. Oczywiście załogi też trzeba słuchać, ponieważ jej uwagi mogą być słuszne, ale mimo wszystko to nie produkcja decyduje, co będziemy produkować, bo musimy przede wszystkim słuchać klienta.

17 lat pracy daje mi dobrą znajomość branży meblarskiej, ale to nie zawsze przekłada się na efektywne zarządzanie. Mam świadomość, że skończyła się epoka superliderów, którzy na wszystkim się znają i wszystko wiedzą najlepiej. Teraz liczy się praca zespołowa. Zrozumieliśmy, że potrzebujemy ekspertów w konkretnych dziedzinach. Mój brat Marek zajmuje się działem IT, ponieważ najlepiej z nas zna się na informatyce. Z jego inicjatywy wprowadzamy wiele usprawnień.

W firmie pracuje też mój mąż. Mimo że bardzo się staramy, rozmowy o firmie w domu są nieuniknione, bo w pracy nie mamy na to czasu. Mąż pracuje w tapicerni z pracownikami fizycznymi i często jest między młotem a kowadłem. Jest to bardzo trudna sytuacja, nasze poglądy na wiele spraw firmowych bardzo się różnią, bo spoglądamy na nie z różnych poziomów.

Dzisiaj nie widzę swojego syna w firmie. Ale on ma dopiero 12 lat i wszystko może się jeszcze zmienić. Uważam, że nawet jeśli ktoś jest członkiem rodziny, musi rzetelnie pracować, a nie przyjść do firmy na ciepłą posadkę. My z rodzeństwem pamiętamy czasy niedostatku i bardzo byliśmy zmotywowani, żeby osiągnąć jakiś poziom w życiu. A syn już wszystko ma, chce robić tylko to, co sprawia mu przyjemność, a nie wiem, czy praca u nas sprawiłaby mu taką frajdę.

Obecnie zależy nam głównie, aby utrzymać to, co już osiągnęliśmy, i poprawić organizację pracy. Chcemy się najpierw wzmocnić wewnętrznie, a dopiero potem myśleć o ewentualnym rozwoju na zewnątrz. Branża meblarska przeżywa teraz trudne chwile. My produkujemy dla klienta indywidualnego, nie chcemy być tylko podwykonawcą i produkować na czyjeś zlecenie, nie pod swoją marką.

Zdecydowaliśmy się na stopniową zmianę nazwy firmy. Produkujemy eleganckie meble, trochę w stylu włoskim, trochę francuskim, i nazwa „Meblonowak” nie bardzo do nich pasuje, kojarzy się raczej z przeciętnym Kowalskim. Kiedy kilka lat temu po raz pierwszy usłyszałam taką opinię, najpierw było mi strasznie przykro, odebrałam to jako osobistą zniewagę. Po jakimś czasie zaczęłam myśleć, że może coś w tym jest. Zaczęliśmy współpracę z fachowcem od wizerunku. Powiedział nam, co robimy źle, co należałoby zmienić i jak to można zrobić; doradził, a ja jestem zadowolona z tych zmian. Zmieniliśmy nazwę na „Novelle”, co brzmi zdecydowanie lepiej. Wyróżnia nas stylistyka i klient na to głównie zwraca uwagę.

Wypracowaliśmy pewne standardy, których się trzymamy, np. będziemy dwa razy w roku wprowadzali nowości. To nie musi być cała kolekcja, ale jednak coś nowego. Jestem bardzo zadowolona, ponieważ mamy zaplanowane konkretne działania i wiemy, co robić. Wcześniej działaliśmy intuicyjnie, dość chaotycznie, bez wyraźnego przekazu na zewnątrz. Współpracując z doradcą, człowiek może nauczyć się wielu rzeczy. Teraz to wszystko, czego dowiedziałam się na szkoleniach i od doradców, chcę stopniowo wprowadzać w życie. Wierzę, że za kilka lat nazwa Novelle będzie już dobrze znana w całej Polsce.


Opowieści - okładka

Źródło:
Publikacja powstała w ramach projektu partnerskiego Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. U. Hoffmann, M. Jaszewska, M. Zawadka, „Firma rodzinna. Opowieści polskich przedsiębiorców”, Warszawa: PARP, 2015, http://www.parp.gov.pl