Trwanie ważniejsze niż pieniądze

Historia firmy Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy oraz dyskusja o tym, co odróżnia firmy rodzinne od wszystkich innych, ich sposobach przechodzenia przez kryzysy i wychodzenia z nich, to najważniejsze tematy spotkania mentoringowego w DTBJ. Mówiono tu także o pieniądzach oraz społecznej odpowiedzialności biznesu.

– Nie pasmo sukcesów tworzy tożsamość firmy lecz jej umiejętność radzenia sobie z kłopotami oraz zdolność wychodzenia z opresji i rozmaitych sytuacji kryzysowych – mówił Jan Jabłkowski, doradca Zarządu firmy Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy.

 

Umiejętność przezwyciężania trudności jest jednym w ważniejszych czynników, wyróżniającym firmy rodzinne jako odrębną grupę. Niezależnie bowiem od ich wielkości oraz rodzaju działalności, gonitwa za doraźnym zyskiem nie jest dla nich priorytetem. Najważniejsze jest trwanie dla następnych pokoleń. Na tym budowane jest zaufanie między nimi, a ich współpracownikami, dostawcami i klientami. I z tego właśnie wynika przewaga na rynku firm rodzinnych nad innymi przedsiębiorstwami.

– Pieniądze nie są po to, żeby je wydawać. Nie są narzędziem czynienia sobie doraźnych przyjemności, lecz narzędziem aktywności – mówił Jan Jabłkowski, podkreślając że aktywności te mogą być bardzo różne.

Tekst, video, fot.: Alicja Wejner, www.tekstyprasowe.pl

Zobacz także artykuł Małgorzaty Mączyńskiej „Powrót Wokulskiego”.

Źródło:
Alicja Wejner, Mobilne Biuro Prasowe, tekstyprasowe.pl