Następne pokolenie

16-09-2015, 20:38
Barbara Fedorowicz
W 1936 roku Hans Prym wprowadził zasadę, że nikt nie będzie uprawniony do zasiadania w zarządzie tylko z powodu przynależenia do rodziny. W osiemdziesięciu stronicowej umowie spółki zapisał, że kandydat z rodziny musi się wykazać co najmniej takimi samymi kwalifikacjami jak kandydaci z zewnątrz. Poprzeczka została zawieszona nawet wyżej na przyszłość. Historia istnienia Grupy Prym, która doświadczyła lat grubych i chudych.
06-08-2015, 21:16
dr Alicja Winnicka-Popczyk
Firma „Jaś i Małgosia” założona została w 1925 r. przez Franciszka Romanowskiego, prekursora tradycji piekarstwa i cukiernictwa w rodzinie. Franciszek ukończył naukę zawodu piekarza w Szadku, a następnie wraz z bratem Ignacym otworzył mały zakład w Kwiatkowicach koło Łodzi. Ciekawa historia rodziny Państwa Romanowskich.
Serwis InnPoland.pl logo
05-08-2015, 10:54
Dzieci znanych biznesmenów wybrały różne drogi, czy przejęły biznes rodziców, czy uczyły się na własnych błędach. Jak nazwisko wpływało na kontakty biznesowe i jak radzą sobie w życiu obecnie, o tym w artykule Dariusza Rembelskiego w serwisie InnPoland.
23-06-2015, 17:47
Barbara Fedorowicz
Michaela dodaje, że bycie kobietą w świecie biznesu nie było dla niej problemem. – Główną trudnością okazał się być mój wiek. – Michaela rozpoczęła pracę w wieku lat 22, została mianowana na stanowisko Dyrektora Zarządzającego w wieku 23 lat. Często zdarza się, że w czasie spotkania z pracownikami, klientami lub partnerami biznesowymi jest najmłodszą osobą w sali.
Forbes  logo
22-06-2015, 16:17
Wiele rodzin ze światowej listy milionerów przyznaje, iż jedną z najtrudniejszych rzeczy w osiągnięciu sukcesu biznesu jest jego utrzymanie przez kolejne pokolenia. W praktyce każda zmiana pokoleniowa niesie ryzyko. Joanna Czapla-Nowicka w serwisie Forbes.pl o badaniach dot. nierozwiązanych problemów dotyczących wzajemnych relacji, czy wspólnych uzgodnień, jak prowadzić biznes.
08-06-2015, 16:52
Tomasz Budziak
Niektórzy pracownicy często postrzegani są przez lata jak członkowie rodziny. Jednak w obliczu nadchodzących zmian pokoleniowych ujawnia się z całą mocą ich inny status. Ich niepokój o własny los i pozycję może być poważną barierą w udanej sukcesji. Trzeba to dostrzec, nim zaczną się problemy. „Esencja sukcesji” na półmetku. W kolejnej części o konfliktach, rywalizacji i trudności w dogadywaniu się.
25-05-2015, 11:44
Tomasz Budziak
Zaproszenie młodszych do firmy musi zawsze wiązać się ze szczerą intencją starszych, aby stworzyć młodszym realną perspektywę do budowania ich autonomicznej pozycji i przestrzeni. Najlepiej, gdy ma to formę jasno sprecyzowanych warunków (kamieni milowych). Umowy powinny obowiązywać także członków rodziny. Kolejna porcja spostrzeżeń z „Esencji sukcesji”.
Akademia Liderów  logo
16-04-2015, 14:43
To mentalna rewolucja. Raport przygotowany przez Akademię Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundację dr. Bogusława Federa pokazuje, że większość Polaków urodzonych po 1990 roku myśli o własnej działalności. Dlaczego? Chcą lepiej zarabiać i być niezależni. Czy pokolenie Z weźmie sprawy w swoje ręce? Dowiemy się z informacji prasowej.
14-04-2015, 17:06
Wiesława Machalica
Niezależnie od tego, czy nasze dorosłe dziecko podejmie pracę w firmie rodzinnej i na jakim stanowisku, czy będzie realizowało się w zupełnie innej dziedzinie i w innym miejscu, wychowując je do niezależności możemy być przekonani, że będzie ono realizowało swój plan życiowy w zgodzie ze sobą. Praktyczne wskazówki dla rodziców, co robić lub czego nie robić, aby wychować dziecko do samodzielności.
Janusz Kasztelewicz
09-04-2015, 16:11
Spotkania mentoringowe cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, dlatego warto poznać kolejnych przedsiębiorców. Już dzisiaj zapraszamy do gospodarstwa pasiecznego „Sądecki Bartnik” Anny i Janusza Kasztelewiczów. Dwupokoleniowa firma rodzinna założona w roku 1973, która znajduje się w Stróżach koło Grybowa, na pograniczu Beskidu Sądeckiego i Beskidu Niskiego.
20-03-2015, 16:22
Tomasz Budziak
Moi rodzice byli na tyle mądrzy, że ani nie zachęcali, ani nie zniechęcali mnie do przedsiębiorczości. Jak już mówiłem, był to proces naturalny i przynajmniej dla mnie oczywisty. Dla nas firma rodzinna stanowiła jakby swoisty styl życia... Adam Mokrysz – w rozmowie z Tomaszem Budziakiem – przedstawia rady, jak pomóc pielęgnować zarodki sukcesu otrzymywane od rodziców.
16-03-2015, 16:50
dr hab. Wojciech Popczyk
Relacje rodziny z jej nowymi członkami z zewnątrz bywają różne i zależą głównie od podobieństwa systemów wartości, poziomów inteligencji moralnej i emocjonalnej rodzin, długości ich znajomości, częstotliwości wspólnie spędzanego czasu. Autor prezentuje wnioski wynikające z teorii wymiany społecznej i obserwacji.
11-03-2015, 16:34
dr Alicja Hadryś-Nowak
Dzień Kobiet już minął, ale tematyka kobiet w biznesie coraz częściej gości w serwisach biznesowych. Z artykułu dr Alicji Hadryś-Nowak dowiemy się jak synowe są postrzegane w firmach rodzinnych, poznamy relacje pomiędzy synową a teściem, konflikty i specyficzne problemy jakie napotykają.
25-02-2015, 20:00
Jacek Świder
Synowe i zięciowie w firmie rodzinnej to tytuł debaty redakcyjnej, w której wzięli udział specjaliści i członkowie firm rodzinnych. Rozmawiano o dzieciach, które wchodzą do firmy z małżonkami, oczekiwaniach względem nich, problemach z porozumieniem, zaufaniu i ładzie rodzinnym. Warto budować dobre relacje, warto skorzystać z rozwiązań formalno-prawnych regulujących rodzinny ład – podsumowała debatę Maria Adamska.