Informacje ze świata

26-04-2016, 20:24
29-12-2015, 18:48
Kluczem do zapewnienia harmonijnego funkcjonowania firmy rodzinnej jest umiejętność przeprowadzania trudnych rozmów nawet wtedy, gdy oznacza to zażegnywanie konfliktów, wybór strategii czy decyzję o wycofaniu się z kolejnego przedsięwzięcia. Tylko w taki sposób przedsiębiorstwo rodzinne będzie w stanie stabilnie rozwijać się przez kolejne pokolenia.
IBR logo
21-12-2015, 20:39
Marietta Lewandowska
Historia firmy rodzinnej, która niewątpliwie jest dziś jedną z najbardziej rozpoznawalnych firm obuwniczych na świecie, jest prosta i bardzo wyraźnie obrazuje, jak ważna jest rodzina w kontynuacji rodzinnego biznesu. Wszystko zaczęło się od małego warsztatu szewskiego, który w 1913 roku założył Heinrich Deichmann w swoim rodzinnym miasteczku w Niemczech.
Serwis Biztok logo
03-12-2015, 21:48
Ojciec pozywa syna, brat zwalnia brata... to nie scenariusz brazylijskiej telenoweli, ale kolejne odsłony walki o władzę w międzynarodowym koncernie, który jest m.in. właścicielem polskiego producenta słodyczy, legendarnego Wedla.
Jak potoczyły się losy legendarnej firmy rodzinnej, w artykule Aleksandy Stanek opublikowany w serwisie Biztok.
23-10-2015, 00:23
Barbara Fedorowicz
– Cała koncepcja polega na tym by firmą zarządzał jeden z najlepszych na rynku managerów – tłumaczy. To właśnie podejście z dystansem i wola delegowania sprawiły, że Drago uważany jest za przyczynę sukcesu Grupy. Managerowie z zewnątrz zajęli ważne stanowiska, ale członkowie rodziny w dalszym ciągu stanowią większość w Zarządzie De Agostini S.p.A. i rodzina nadal pełni kluczową rolę w wyznaczaniu kursu oraz koordynowaniu biznesu.
02-10-2015, 18:05
Katarzyna Blimel
Najważniejszym zadaniem rodziny Houshi jest utrzymywanie tradycji i historii hotelu oraz przekazanie go następnym pokoleniom. Choć przez cały czas swojego istnienia, hotel zmieniał swoje oblicze, jedna rzecz pozostała niezmienna – wciąż bije przy nim to samo źródło, którego ochrona jest obowiązkiem każdego właściciela.
16-09-2015, 20:38
Barbara Fedorowicz
W 1936 roku Hans Prym wprowadził zasadę, że nikt nie będzie uprawniony do zasiadania w zarządzie tylko z powodu przynależenia do rodziny. W osiemdziesięciu stronicowej umowie spółki zapisał, że kandydat z rodziny musi się wykazać co najmniej takimi samymi kwalifikacjami jak kandydaci z zewnątrz. Poprzeczka została zawieszona nawet wyżej na przyszłość. Historia istnienia Grupy Prym, która doświadczyła lat grubych i chudych.
07-09-2015, 15:28
Mieczysław T. Starkowski
Firmy rodzinne opierają się zwykle na jednym lub niewielu produktach albo innowacyjnych procesach, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Bez względu na wielkość skupiają się przeważnie na wąskich dziedzinach. Dlatego łatwo im akumulować wiedzę techniczną i handlową. A to wpływa na poziom innowacyjności i kreatywności, co z kolei pomaga aktualizować strategię.
11-08-2015, 10:25
Barbara Fedorowicz
Historia biznesu De Agostini sięga 1901 roku, kiedy geograf – Giovanni De Agostini założył firmę kartograficzną w Rzymie. Kilka lat później przeniósł firmę do Novary na północy Włoch, blisko Mediolanu. Wszyscy na pewno znają bogatą ofertę de Agostini (m.in. modelarstwo, edukacja, hobby), w artykule przybliżamy historię firmy, która jest obecna w prawie 50 krajach świata.
23-07-2015, 16:57
dr Alicja Hadryś-Nowak
Co mają ze sobą wspólnego Francja i Włochy? Pośród wielu podobieństw można dopatrzeć się również tego, że obie gospodarki zbudowane są na przedsiębiorczości rodzinnej. Jeżeli kraje te łączą przedsiębiorstwa rodzinne, to dotyczy też ich problem sukcesji, w tym oczywiście kwestia kobiet w tym procesie.
17-07-2015, 11:12
dr hab. Wojciech Popczyk
Firmy, które orientują się zewnętrznie na potrzeby klientów, budują sieci komunikacji z klientami, aby współuczestniczyli oni w procesie kreowania wartości, są z natury innowatorami. Są też zdecydowani wprowadzać innowacje, które zwiększą wartość, użyteczność i korzyści dla klientów, a w efekcie ich zadowolenie. Z drugiej strony budują tym sposobem reputację biznesu i rodziny.
Michael Prym
09-07-2015, 09:56
Barbara Fedorowicz
W ciągu prawie 500 lat istnienia Grupa Prym doświadczyła lat grubych i chudych. Natomiast dzięki dywersyfikacji i kulturze korporacyjnej o solidnych podstawach Prym, dostawca artykułów pasmanteryjnych, zbudował dla siebie nową przyszłość.
02-07-2015, 11:21
prof. Aleksander Surdej
Misją mojego Instytutu (FOBI) jest reprezentowanie i służenie firmom rodzinnym poprzez edukację, badania i rzecznictwo. Minimum tego, co chcemy osiągnąć, to uświadomienie ustawodawcom znaczenia firm rodzinnych dla gospodarki tak, aby uwzględniali wpływ stanowionego prawa na funkcjonowanie tych firm. Wywiad z prof. Josephem Horakiem, dyrektorem Family Owned Business Institute, Seidman College of Business w Grand Valley State University.
19-06-2015, 18:13
dr Alicja Hadryś-Nowak
Niewątpliwie oryginalnym zjawiskiem występującym w japońskich firmach rodzinnych jest… adoptowanie sukcesorów. Na dość powszechnie występujące problemy braku następców Japończycy znaleźli właśnie taki sposób. W Japonii notuje się rekordową liczbę adopcji osób dorosłych (72 tys. rocznie, co stanowi 90% wszystkich adopcji. Często dochodzi do małżeństwa z córką właściciela, a nawet przyjęcia przez zięcia nazwiska rodowego żony i własności firmy.