Rodzinni piszą

O nas – dla nas, czyli „Rodzinni piszą”
głos rodzinnych ikona
23-12-2015
prof. Andrzej J. Blikle
Wydarzenia ostatnich tygodni podzieliły Polaków. Wczorajsze wydarzenia w Sejmie ten podział kolejny raz pogłębiły. Myślę, że tę świadomość mamy wszyscy niezależnie od oceny aktualnej sytuacji i oceny jej przyczyn. Możemy jednak – nie rezygnując z własnych przekonań – dyskutować o Polsce w sposób nie naruszających niczyjej godności.
18-12-2015
Sebastian Margalski
Regularna działalność filantropijna od lat jest czymś całkowicie naturalnym, szczególnie w krajach anglosaskich. W imieniu rodziny biznesowej zajmują się tym mecenasi kancelarii family office czy fundacji filantropijnych. Choć filantropia często może stać się jednym z narzędzi optymalizacji podatkowej, jednak wymyka się prostym schematom oceny.
01-09-2015
Złe samopoczucie, zmęczenie, zły tryb życia w efekcie powodują, że nie sprawdzamy się na płaszczyźnie zawodowej i w życiu prywatnym. Ten czas po wakacjach, a przed zbliżającą się jesienią wydaje się być idealnym na poświęcenie większej uwagi swojemu zdrowiu. A nic tak dobrze nie wpływa na naszą kondycję psychofizyczną jak kontakt z naturą.
20-08-2015
Arkadiusz Zawada
Firmy rodzinne dużo bardziej kojarzą się ze słowem tradycja niż innowacja, jednak czy jedno wyklucza drugie? (...) Firmą o rodzinnej kulturze organizacyjnej może być zarówno niewielka firma rodzinna, jak i nierodzinna spółka akcyjna czy jakikolwiek inny typ przedsiębiorstwa. Chodzi przede wszystkim o hierarchiczną i zorientowaną na osobę strukturę zarządzania.
13-08-2015
Marietta Lewandowska
Bardzo często prawdziwy sukces firmy nie jest już mierzony tylko wskaźnikami finansowymi (...), ale także zwraca się uwagę na wartość firmy określoną sumą wartości poszczególnych jej aktywów niematerialnych: relacji międzyludzkich w przedsiębiorstwie, motywacji pracowników, lojalności klientów, stopnia zaangażowania w rozwój oraz podejścia do zmieniających się trendów.
29-07-2015
Marietta Lewandowska
Każda firma jest wyjątkowa i różni się od pozostałych. Zatem także w każdej firmie proces sukcesji wygląda inaczej i kończy się w inny sposób. Sukcesorzy prześcigają się w niepisanym konkursie na nowe rozwiązania produkcyjne/usługowe, ulepszenia produktów, usprawnienia komunikacji, pomysły mające wpłynąć na podniesienie rentowności i zapewnienie firmie dobrej przyszłości.
03-07-2015
Aleksander Pachole
Innowacje mogą dotyczyć wielu obszarów działania firmy, choć głównie wymienia się marketing, organizację i produkt. Sądzę, iż to właśnie innowacyjność produktowa, technologiczna pozwala na żądanie od rynku większej marży i na ucieczkę od przekleństwa współczesnej polskiej gospodarki – tj. konkurowania jedynie ceną. W części drugiej o czynnikach sprzyjających i zagrażających kreatywności.
18-06-2015
Urszula Morawska-Zawada
Rozmowy z koleżankami i kolegami, którzy są sukcesorami, przejmują firmy po swoich rodzicach, są dla mnie zawsze bardzo inspirujące. Staram się dowiedzieć jak najwięcej. Wiem, że nasz syn, jeżeli podejmie decyzję o dalszym prowadzeniu firmy, znajdzie się w podobnej sytuacji. Urszula Morawska-Zawada w rozmowie z Pauliną Makarczyk (firma Makarczykowie) oraz Kamilą Nikonczuk (Arino House).
10-06-2015
Andrzej Bocheński
Czas, w jakim firma jest w stanie zaprojektować i skomercjalizować pomysł oraz rozpowszechnić go, jest związany z umiejętnością zarządzania wiedzą. W sytuacji, w której środowisko biznesu ulega szybkim i gwałtownym zmianom, szansę na osiągnięcie przewagi konkurencyjnej mają te organizacje, które uczą się rynku szybciej niż konkurenci, szybciej też reagują na zmiany, a czasem nawet te zmiany przewidują i kształtują.
15-04-2015
Ewa Budziak
Immer besser – Zawsze lepiej, ta dewiza przyświeca nie tylko firmie Miele, ale także spotkaniu niemieckich przedsiębiorców rodzinnych. Felieton Ewy Budziak ze spotkania na dorocznym forum niemieckich firm rodzinnych, których motywem przewodnim było hasło „Motor innowacji – Zasada firm rodzinnych”.
19-03-2015
Sebastian Margalski
Rzemiosło, szczególnie to tradycyjne, wielopokoleniowe staje obecnie przed wyjątkowymi wyzwaniami. Jednym z nich jest zmiana pokoleniowa, rzemieślnicy jednogłośnie komunikują, że nie mają komu przekazać warsztatu pracy, młodzież woli kończyć studia, zawód rzemieślnika wydaje się nie dość atrakcyjny. Sytuacji nie pomaga również obecny stan szkolnictwa zawodowego i specyfika młodego pokolenia. Czy my rodzinni skądś tego czasem nie znamy?
"Jestem tatą" - okładka
20-02-2015
Jakub Bułat
Jakub Bułat poleca kolejną książkę, która jest zbiórem 12. rozmów z mniej lub bardziej znanymi panami, którzy mniej lub bardziej otwarcie opowiedzieli o swoim ojcostwie Joannie Drosio-Czaplińskiej, dziennikarce, którą interesują zmiany, jakie zachodzą we współczesnej rodzinie.
16-02-2015
Sebastian Margalski
Aniela Jabłkowska miała kiedyś marzenie. Wymarzyła sobie stworzenie miejsca, które stanie się czymś więcej niż tylko miejscem na zarabianie pieniędzy. Na założenie sklepu dostała od swoich braci 4 ruble, była to całkiem spora suma jak na drugą połowę XIX w. Kupiła za nią komodę z czterema szufladami w suterenie przy ul. Widok w Warszawie. Kolejna ciekawa opowieść, którą warto przeczytać.
Superpower - logo
16-02-2015
Fajerwerki niemal wszystkim kojarzą się wyłącznie z powitaniem nowego roku, ale przecież jest wiele okazji i ważnych wydarzeń, które można w ten sposób podkreślić czy uświetnić. Chciałbyś szczególnie upamiętnić jakąś okoliczność, jubileusz, wesele? Jak zaplanować i przeprowadzić pokaz fajerwerków doradza firma rodzinna SUPER POWER.