Rodzinne strategie

spotkanie biznesowe
29-12-2015
Kluczem do zapewnienia harmonijnego funkcjonowania firmy rodzinnej jest umiejętność przeprowadzania trudnych rozmów nawet wtedy, gdy oznacza to zażegnywanie konfliktów, wybór strategii czy decyzję o wycofaniu się z kolejnego przedsięwzięcia. Tylko w taki sposób przedsiębiorstwo rodzinne będzie w stanie stabilnie rozwijać się przez kolejne pokolenia.
16-12-2015
Wiesława Machalica
Ukierunkowanie naszego umysłu na sukces, a nie na porażkę, to jedna z przesłanek wykorzystania posiadanego potencjału. Badania prowadzone w dziedzinie psychologii uczenia i psychologii sportu dowodzą, że pozytywne myślenie wywiera ogromny wpływ na nasze postępowanie. To, jak myślimy, ma wpływ na to, jak działamy. Bacznie należy zwracać uwagę na myśli.
Serwis Biztok logo
03-12-2015
Ojciec pozywa syna, brat zwalnia brata... to nie scenariusz brazylijskiej telenoweli, ale kolejne odsłony walki o władzę w międzynarodowym koncernie, który jest m.in. właścicielem polskiego producenta słodyczy, legendarnego Wedla.
Jak potoczyły się losy legendarnej firmy rodzinnej, w artykule Aleksandy Stanek opublikowany w serwisie Biztok.
02-12-2015
Łukasz Tylczyński
W czasach przedwojennych traktowanie pracowników z godnością i szacunkiem należało do rzadkości w dużych zakładach pracy. Do niespotykanych wcześniej praktyk i świadczeń dla pracowników należały m.in.: opieka socjalna, własna służba medyczna, dom mieszkalny przeznaczony dla pracowników, żłobek, przedszkole, klub sportowy i wiele innych udogodnień.
26-11-2015
Kamila Kaniowska
Duch przedsiębiorczości towarzyszył nam przez lata i zawsze staraliśmy się go podtrzymywać. W chwilach wzlotów i upadków pamiętaliśmy, że dzięki niemu możemy zacząć jeszcze raz. Pielęgnujemy też nasze wartości i jesteśmy świadomi odpowiedzialności wobec branży, społeczeństwa i interesariuszy. W artykule o wartościach firmy Wendel, francuskiego holdingu inwestycyjnego.
20-11-2015
Ewa Bednarek-Wojtal
Rozporządzenie, na które należy zwrócić szczególną uwagę w kontekście dziedziczenia (spadków), w szczególności jeśli my sami lub ktoś z naszych bliskich ma lub będzie mieć swoje miejsce pobytu za granicą. Rozporządzenie wprowadza bowiem nowe rozwiązanie określające prawo, które będzie właściwe do rozpoznawania spraw spadkowych.
23-10-2015
Barbara Fedorowicz
– Cała koncepcja polega na tym by firmą zarządzał jeden z najlepszych na rynku managerów – tłumaczy. To właśnie podejście z dystansem i wola delegowania sprawiły, że Drago uważany jest za przyczynę sukcesu Grupy. Managerowie z zewnątrz zajęli ważne stanowiska, ale członkowie rodziny w dalszym ciągu stanowią większość w Zarządzie De Agostini S.p.A. i rodzina nadal pełni kluczową rolę w wyznaczaniu kursu oraz koordynowaniu biznesu.
27-08-2015
Katarzyna Blimel
Obecność pieniędzy wpływa na zachowanie dzieci – wynika z badań przeprowadzonych przez pracowników Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu. Okazuje się, że dzieci podświadomie przypisują im symboliczne znaczenie, choć nie zdają sobie jeszcze sprawy z ich zastosowania w sensie ekonomicznym.
Serwis Weekend Puls Biznesu logo
12-08-2015
Tomasz Ciąpała - wiceprezes marki odzieżowej Lancerto oraz Marta Stefańczyk-Ciąpała - prezes marki Cafardini opowiadają o swojej firmie rodzinnej, która z sukcesem znalazła swoje miejsce w biznesie. Polecamy artykuł Marcina Goralewskiego w serwisie Weekend Puls Biznesu.pl
11-08-2015
Barbara Fedorowicz
Historia biznesu De Agostini sięga 1901 roku, kiedy geograf – Giovanni De Agostini założył firmę kartograficzną w Rzymie. Kilka lat później przeniósł firmę do Novary na północy Włoch, blisko Mediolanu. Wszyscy na pewno znają bogatą ofertę de Agostini (m.in. modelarstwo, edukacja, hobby), w artykule przybliżamy historię firmy, która jest obecna w prawie 50 krajach świata.
15-07-2015
Łukasz Martyniec
Strefa Seniora powinna być strefą komfortu. Po to przecież przez całe życie ciężko pracowaliśmy. Aby zagwarantować sobie na ten okres życia status „bogatej babci”, jak wyraziła się jedna z uczestniczek organizowanej przez IFR konferencji na temat tego, czy przekazać dzieciom firmę za darmo, czy odpłatnie; warto zadbać o kilka spraw.
01-07-2015
Wiesława Machalica
Ważne niezmiernie jest, aby bardzo dokładnie rozważyć swoje plany dotyczące zmian. Istotne jest przyjrzenie się swoim wyobrażeniom i fantazjom na temat swojego przyszłego życia. Jak zmiana mojego życia i wybory nowych działań wpłyną na moich najbliższych i czy tym samym uczynią moje życie bardziej szczęśliwym, czy nie.
30-06-2015
dr Adrianna Lewandowska, MBA
Czy firmy rodzinne mają tę umiejętność, by po właściwym rozpoznaniu terenu, przewidywaniu przyszłych trendów zauważyć zmieniające się struktury rynku, pękające schematy i odnaleźć szczeliny, przez które można wślizgnąć się w nową przestrzeń? Wykreować coś innowacyjnego? Czy jednak, odczuwając (zbyt) duże przywiązanie do przeszłości, nie mają imperatywu do zmian?
19-06-2015
dr Alicja Hadryś-Nowak
Niewątpliwie oryginalnym zjawiskiem występującym w japońskich firmach rodzinnych jest… adoptowanie sukcesorów. Na dość powszechnie występujące problemy braku następców Japończycy znaleźli właśnie taki sposób. W Japonii notuje się rekordową liczbę adopcji osób dorosłych (72 tys. rocznie, co stanowi 90% wszystkich adopcji. Często dochodzi do małżeństwa z córką właściciela, a nawet przyjęcia przez zięcia nazwiska rodowego żony i własności firmy.