Opowieści

Historie rodzinne - okladki
IBR logo
21-12-2015
Marietta Lewandowska
Historia firmy rodzinnej, która niewątpliwie jest dziś jedną z najbardziej rozpoznawalnych firm obuwniczych na świecie, jest prosta i bardzo wyraźnie obrazuje, jak ważna jest rodzina w kontynuacji rodzinnego biznesu. Wszystko zaczęło się od małego warsztatu szewskiego, który w 1913 roku założył Heinrich Deichmann w swoim rodzinnym miasteczku w Niemczech.
16-09-2015
Barbara Fedorowicz
W 1936 roku Hans Prym wprowadził zasadę, że nikt nie będzie uprawniony do zasiadania w zarządzie tylko z powodu przynależenia do rodziny. W osiemdziesięciu stronicowej umowie spółki zapisał, że kandydat z rodziny musi się wykazać co najmniej takimi samymi kwalifikacjami jak kandydaci z zewnątrz. Poprzeczka została zawieszona nawet wyżej na przyszłość. Historia istnienia Grupy Prym, która...
06-08-2015
dr Alicja Winnicka-Popczyk
Firma „Jaś i Małgosia” założona została w 1925 r. przez Franciszka Romanowskiego, prekursora tradycji piekarstwa i cukiernictwa w rodzinie. Franciszek ukończył naukę zawodu piekarza w Szadku, a następnie wraz z bratem Ignacym otworzył mały zakład w Kwiatkowicach koło Łodzi. Ciekawa historia rodziny Państwa Romanowskich.
Michael Prym
09-07-2015
Barbara Fedorowicz
W ciągu prawie 500 lat istnienia Grupa Prym doświadczyła lat grubych i chudych. Natomiast dzięki dywersyfikacji i kulturze korporacyjnej o solidnych podstawach Prym, dostawca artykułów pasmanteryjnych, zbudował dla siebie nową przyszłość.
Rodzina Grupińskich
12-06-2015
Najważniejsze, to mieć wpływ na swoje życie i czerpać przyjemność z pracy. (...) firma to też nasze dziecko, więc nie liczy się poświęconego jej czasu i trudu. I tak jak dziecko – czasami daje powody do dumy, a czasami przyprawia o ból głowy i bezsenne noce.Ostatnia opowieść z książki „Moja historia, moja firma – portrety polskich przedsiębiorców rodzinnych” to historia Państwa Grupińskich. Członkowie tej rodziny byli uczestnikami pierwszej i są drugiej edycji projektu Firmy Rodzinne.
Rafał Górski
15-05-2015
Małgorzata Zawadka
Muszę przyznać, że moja początkowa edukacja mocno mijała się z tym, co teraz robię. Po skończeniu szkoły podstawowej myślałem, że najważniejsze to zdobyć dobry zawód. Informatyk dawał największą szansę na znalezienie pracy w przyszłości, więc zostałem najpierw technikiem elektronikiem, a później magistrem inżynierem informatyki.
Rodzina Makarczyków
30-04-2015
Małgorzata Zawadka
Biznes przejąłem po ojcu. Wcześnie, bo zmarł, kiedy miałem 17 lat. Było to zaraz po maturze. Do tego czasu moje uczestnictwo w jego pracy było nijakie. Po pierwsze, nieszczególnie się tym interesowałem, po drugie – raczej wstydziłem się jego działalności. Firmowa i rodzinna historia czyli Rodzina Makarczyków wczoraj i dzisiaj.
Rodzina Kiedrowskich
17-04-2015
Małgorzata Zawadka
Jestem więc magistrem sztuki, absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku. Obroniłem się w roku 2002 i to był koniec mojej zawodowej kariery w tej dziedzinie. Około czwartego roku studiów zaczął mi się kształtować światopogląd, zobowiązania i doszedłem do wniosku, że trzeba pomyśleć o tym, z czego utrzymam siebie i przyszłą rodzinę. Karolina i Dominik Kiedrowscy są bohaterami kolejnej historii o firmach rodzinnych.
Rodzina Gruszczyńskich
19-03-2015
Małgorzata Zawadka, Jacek Gruszczyński, Urszula Hoffmann
Początek firmy to dla mnie tak naprawdę już wybór studiów. Zdecydowałam się na edytorstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim, które jest częścią polonistyki. (...) Dołączyłem do biznesu żony, ponieważ chciałem zająć się przygotowywaniem gazetek i czasopism firmowych.
06-03-2015
Małgorzata Zawadka
"Po transformacji ustrojowej ludzie zaczęli brać życie w swoje ręce, ja również miałam na to ochotę. Po wielu latach prowadzenia kursów niemieckiego zajęłam się produkcją bombek choinkowych i pisanek wielkanocnych" - mówi Urszula Hoffmann.
27-02-2015
Alicja Wejner
Kolejna piękna opowieść o pięknej firmie rodzinnej. Dwaj zięciowie właścicieli warszawskiej firmy rodzinnej Złoto Orla Sobolewski w rozmowie z Alicją Wejner. „Odkąd jestem ojcem córki, lepiej rozumiem swojego teścia” – powiedział Paweł Sidorenko, a Marcin Górecki podsumował krótko: „Dobrze trafiłem”.
Rodzina Korabiewskich
12-02-2015
Małgorzata Zawadka
Jak większość genialnych pomysłów, idea stworzenia Eduli wzięła się z życia: dwójka dzieci, chęć zaoferowania im tego, co najlepsze, i chaos informacyjny, jeśli chodzi o ofertę zajęć edukacyjnych w naszym mieście. Tak zaczyna się opowieść o życiu i firmie WOJCIECHA i MAŁGORZATY KORABIEWSKICH.
26-01-2015
Urszula Hoffmann
"Zaczynaliśmy od zera. Nie mieliśmy żadnego sprzętu, więc albo wynajmowaliśmy go z firmy, albo łapaliśmy kogoś po godzinach, żeby nam coś wykopał. Swoje mieliśmy tylko łopaty" - mówi ANDRZEJ KUBIAK, właściciel Przedsiębiorstwa Inżynieryjno-Instalacyjnego „Hydromont”.
09-01-2015
Urszula Hoffmann
"11 lat temu byłem zupełnie innym człowiekiem. Ważyłem 127 kilogramów, w wieku 44 lat musiałem przejść na rentę. Do tego czasu zarabiałem jako „manager do wynajęcia”, co polegało na wyciąganiu na prostą firm, które popadły w kłopoty" - mówi GRZEGORZ KRÓL, założyciel firmy GOODWAY.